Coraz lepsza sytuacja niań w Polsce

Z danych serwisu Niania.pl wynika, że rodzice najczęściej poszukują opiekunek dla swoich pociech w styczniu. Biorąc pod uwagę zmiany zachodzące na rynku niań warto szukać pracy w tym zawodzie. Jeśli w 2019 roku tendencja się utrzyma, zarobki niań wzrosną,
a opiekunek nadal będzie brakować.

Jak wynika z raportu „Rynek niań w Polsce w 2017 roku na tle innych form opieki” nianie od lat zarabiają więcej, niż pracownicy z najniższą krajową. Co więcej, zarobki niań wciąż rosną. Od 2013 roku stawka niań wzrosła o 1,72 zł. W 2017 roku opiekunka do dziecka średnio zarabiała 11,08 zł netto za godzinę swojej pracy (co miesięcznie daje 1772,80 zł netto).  To o 1,96 zł więcej, niż minimalna stawka netto w Polsce. „Zawód niani jest niezwykle odpowiedzialny, ponadto niekiedy opiekunkami są osoby dobrze wykształcone, z dużym doświadczeniem. Co więcej, jest to praca, która wymaga zaangażowania emocjonalnego – tłumaczy ekspert Niania.pl, psycholog Monika Perkowska. Szczegółowe dane na temat zarobków niań zawiera poniższy wykres.

Dla kogo niania?

Z raportu „Rynek niań w Polsce w 2017 roku na tle innych form opieki” wynika, że rodzice poszukują niań przede wszystkim dla dzieci, które nie są objęte obowiązkiem przedszkolnym. Znacznie mniej rodziców szuka niań dla pociech, które uczęszczają do przedszkola i szkoły. Wówczas zadaniem opiekunki jest zazwyczaj odbieranie milusińskiego ze szkoły i opieka podczas choroby lub okazyjnych wyjść rodziców.

Drugą, jeśli chodzi o liczebność, grupą rodziców, którzy poszukują niań, są rodzice dzieci w wieku poniżej 12 miesięcy. – Być może to wydaje się dziwne, bo przecież są urlopy rodzicielskie, jednakże nie każdy może sobie pozwolić na to, by w pełni je wykorzystać. Niektóre matki nie mogą pozwolić sobie na tak długą nieobecność w pracy – uważa Monika Perkowska. Drugim powodem jest decyzja o zatrudnieniu niani np. miesiąc wcześniej, by dać czas na oswojenie się z nową sytuacją, zarówno rodzicom i opiekunce, a przede wszystkim dziecku.

Szczegółowe informacje na temat wieku dzieci, dla których rodzice poszukują opiekunki zostały zamieszczone na poniższym wykresie.

Praca na pełny etat

Z raportu  Niania.pl wynika, że zarówno rodzice, jak i nianie preferują zatrudnienie w pełnym wymiarze godzin. – Jednym i drugim daje to poczucie bezpieczeństwa. Rodzice nie muszą się martwić o opiekę dla pociechy, zaś nianie o brak zleceń w danym miesiącu, czy nieregularne zarobki – uzasadnia ekspert Niania.pl.

Na wykresie widać, że ofert pracy od poszukujących opiekunek rodziców jest znacznie więcej niż ofert pracy niań, które ubiegają się o tę pracę. W każdym wymiarze pracy niania jest „na wagę złota”. – Znaleźć nianię jest trudno, znaleźć nianię, która spełnia nasze oczekiwania jest jeszcze trudniej. Musi to być osoba odpowiedzialna, zaradna, dobrze również, gdy jest kreatywna, bo wtedy dziecko się nie nudzi – mówi Monika Perkowska.

Sytuacja niań na przestrzeni ostatnich lat staje się coraz lepsza. Niań brakuje, więc rodzice są w stanie zapłacić im coraz więcej – byle tylko dziecko miało odpowiednią opiekę. O tym, czy kolejne lata będą dla opiekunek równie korzystne, zdecyduje sytuacja na „całym” rynku pracy.

Niania.pl jest największym w Polsce serwisem internetowym gromadzącym oferty pracy dla opiekunek i profile niań. Istnieje na rynku od 2004 roku. Obecnie w serwisie zarejestrowanych jest ponad 200 000 opiekunek z całej Polski.  Już ponad 100 000 rodzin w Polsce znalazło nianię dla swojego dziecka w Niania.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eleven + five =