Google i Fundacja Szkoła z Klasą do 2020 roku przeszkolą nauczycieli podstawówek w całej Polsce

Jak zmienić lekcje o bezpieczeństwie w sieci w przygodę i zaangażować uczniów do działania? Jak wzmacniać pozytywne zachowania w sieci u najmłodszych? To niektóre z wyzwań z którymi zmierzą się nauczyciele biorący udział w programie Asy Internetu. Google wraz z Fundacją Szkoła z Klasą rusza z autorskimi szkoleniami w polskich szkołach. W ramach programu pedagodzy mogą teraz korzystać ze specjalnie przygotowanych scenariuszy lekcji i darmowych materiałów edukacyjnych.

Według najnowszych badań EU Kids 2018 64,5% nastolatków nigdy nie rozmawiało
z nauczycielami o tym co robią w sieci, a 55% nigdy nie zwróciło się do rodziców z pytaniem, co zrobić, kiedy w sieci coś je zaniepokoi. Dodatkowo badania przeprowadzone w Polsce przez Ipsos wykazały, iż zarówno rodzice (81%), jak i nauczyciele (84%) zgadzają się, że to szkoła oraz kadra pedagogiczna powinny przede wszystkim edukować dzieci w zakresie bezpieczeństwa w internecie. Co jednak ważne, 32% pedagogów stwierdziło również, że rozmowa z dzieckiem na ten temat jest trudna i nauczyciele potrzebują w tym zakresie więcej wsparcia, przy czym aż 97% z nich uważa, że bezpieczeństwo w internecie powinno być częścią podstawy programowej.

Z myślą o tych wyzwaniach powstał program Asy Internetu, którego celem jest wzmacnianie w dzieciach i nastolatkach wartości, które pomogą im uniknąć zagrożeń w sieci,  wsparcie nauczycieli w tym zakresie, oraz udzielenie pedagogom wskazówek  dotyczących tego, jak o bezpieczeństwie w internecie rozmawiać na lekcjach w szkole. Głównymi wartościami promowanymi w programie są: rozsądek, uważność, siła, życzliwość i odwaga.  Google wraz z Fundacją Szkoła z Klasą opracowało 20 scenariuszy lekcji, które pomogą nauczycielom rozmawiać z uczniami na temat internetu i bezpiecznych zachowań w sieci. Dodatkowo zostaną przeprowadzone szkolenia dla nauczycieli, dzięki którym będą potrafili m.in. wykorzystywać metodę Design Thinking (myślenia projektowego) do angażowania uczniów.

Stawiamy na lekcje, które zachęcają do rozmowy o tym, co dzieje się online, ale nie wymagają dostępu do internetu podczas zajęć. Dzięki autorskiemu programowi wysyłamy mocny i jednoznacznie pozytywny komunikat: warto być w sieci Asem. Chcemy aby uczniowie poczuli moc zmieniania Internetu w lepsze i bezpieczniejsze miejsce  – mówi Agata Łuczyńska ze Szkoły z Klasą.

Organizatorzy Asów Internetu planują dotrzeć do podstawówek w całej Polsce do końca 2020 roku. Oprócz materiałów i aktywności dla nauczycieli przygotowali również interaktywną grę dla dzieci Interlandia. Poprzez zabawę uczniowie dowiadują się np. jak zadbać o swoją prywatność w sieci i ustrzec się przed cyberzagrożeniami.

Nauczyciele ze szkół, które zgłoszą się do programu będą mogli brać udział w szkoleniach oraz otrzymają wsparcie w sieci w formie cyklicznych webinarów. Poza realizacją scenariuszy lekcji organizatorzy Asów będą zachęcać szkoły do przeprowadzenia z uczniami akcji społecznych wokół wartości programu. Specjalnie dla nich w 2020 roku uruchomiony zostanie również program mikrograntów na promocję najciekawszych działań uczniów i nauczycieli.

Wierzymy, że dziś świat nie dzieli się na ten rzeczywisty i ten wirtualny. Dlatego zawsze – online i offline – warto kierować się takimi wartościami jak życzliwość, czy rozsądek i odwaga w działaniu – mówi Agnieszka Hryniewicz-Bieniek z Google Polska.

Wszystkie materiały i szkolenia dostępne są za darmo na stronie programu: https://asyinternetu.szkolazklasa.org.pl. Tam również można wysłać swoje zgłoszenie do programu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

19 + four =