Maluch nie może pójść do przedszkola? Zobacz, co zrobić, aby nic na tym nie stracił!

W związku z panującą pandemią koronawirusa, Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło decyzję o zawieszeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Dla wielu rodziców sytuacja ta stanowi wyzwanie zarówno logistyczne, jak i dydaktyczne. O ile starsze pociechy mogą korzystać z aplikacji Librus, tak opiekunowie najmłodszych muszą zmierzyć się z edukacją domową w nowym wymiarze. Eksperci przedszkola dwujęzycznego KIDS&Co. podpowiadają jak w sposób efektywny wykorzystać ten czas.

Rodzice mający możliwość pracy w trybie home office, starają się łączyć aktywność zawodową z opieką nad dziećmi, zapewniając jednocześnie przedszkolakom ciągłość edukacji i stabilność codziennej rutyny. O tym, jak ważna jest ta ostatnia, doskonale wie ten, kto pozwolił przedłużyć nieco dziecku popołudniową drzemkę i musiał mierzyć się z aktywnym 3-latkiem o północy. Co zatem warto zrobić, aby jak najefektywniej wykorzystać czas w domu?

Harmonogram pracy dla dużych i małych

O roli rutyny w życiu malucha, nie trzeba nikogo przekonywać. Warto dopytać opiekuna, jak dokładnie wyglądał standardowy scenariusz dnia w przedszkolu i w miarę możliwości wdrożyć go w domu. W jaki sposób?

Dla maluchów czas to pojęcie abstrakcyjne. Odróżnienie godziny od 5 minut ma bardzo subiektywny charakter. Jeśli chcemy uniknąć ciągłych pytań w stylu „kiedy”, warto razem z dzieckiem pokolorować tarczę zegara i symbolami pooznaczać konkretne aktywności, takie jak zabawa, wspólne czytanie, czy pory posiłków – mówi Anna Osiecka Dyrektor Regionalny dwujęzycznych przedszkoli KIDS&Co. Takie rozwiązanie z powodzeniem można stosować również na co dzień, wyrabiając tym samym w najmłodszym dobre nawyki.

Nauka poprzez zabawę

Mimo że to rozwiązanie wydaje się najłatwiejsze, warto pamiętać, żeby czas w domu nie sprowadzał się do włączenia kanału dla najmłodszych lub uruchomienia ulubionej bajki na komputerze.

Warto zwracać uwagę ile czasu nasze dziecko spędza przed urządzeniem elektronicznym. Zbyt długi kontakt może przynieść odwrotny efekt od zamierzonego. Zamiast spokoju i ciszy, będziemy mieć do czynienia z przebodźcowanym maluchem, któremu w przyszłości bardzo trudno będzie skupić się na jednej czynności – komentuje Anna Osiecka Dyrektor Regionalny dwujęzycznych przedszkoli KIDS&Co.

Jeśli nasze dziecko ma ulubioną bajkę, dobrym rozwiązaniem będzie przygotowanie odpowiedniej ilości arkuszy do kolorowania przedstawiających postacie w niej występujące. Po ich ozdobieniu można je wyciąć i nakleić na patyczki, by następnie odtworzyć z dzieckiem przygody ukochanych bohaterów. Jeśli maluchowi spodoba się taka zabawa, można rozszerzyć ją o przygotowane specjalnej scenografii w postaci drzew, aut czy domków.

Kiedy musisz się skoncentrować

W momencie, kiedy nie będziemy w stanie aktywnie włączyć się w zabawę z dzieckiem, warto pomyśleć o takim rozwiązaniu jak przedszkole online, które w urozmaicony sposób zapewnia ciągłość edukacji najmłodszych.

Dwujęzyczne domowe przedszkole KIDS&Co. w wersji online to ogólnopolska inicjatywa kierowana nie tylko do rodziców dzieci, które uczęszczają do naszych placówek, ale i do wszystkich osób, które szukają pomysłów na aktywne zabawy stymulujące rozwój ich podopiecznych w tym trudnym dla nas czasie. Zajęcia odbywają się dwa razy w ciągu dnia i relacjonowane są na naszym profilu na Facebooku – tłumaczy Karina Trafna, prezes sieci KIDS&Co.

Takie animacje prowadzone przez wykształconych pedagogów, pozwolą dzieciom aktywnie spędzić czas, który ich rodzice mogą poświęcić na większą koncentrację na obowiązkach zawodowych, jednocześnie cały czas dając maluchom odczuć, że rodzic jest tuż obok.

Zabawa w dom

Dłuższe przebywanie z maluchem w czterech ścianach daje możliwość nauczenia go domowych zajęć.

Wspólne sprzątanie, gotowanie czy pranie powinno być traktowane jako czas dla rodziny, a nie przykry obowiązek. Maluch z pewnością może pomóc poprzez podawanie klamerek podczas wieszania prania a zwijanie skarpetek można z powodzeniem zmienić w konkurs na czas! Ważne jest również pilnowanie, aby dziecko sprzątało po zakończonej zabawie, np. w formie odgrywania ról, gdzie rodzic jako detektyw, musi odkryć, dokąd powędrowały wszystkie klocki komentuje Anna Osiecka Dyrektor Regionalny dwujęzycznych przedszkoli KIDS&Co.  – Taka zabawa to nie tylko forma aktywności, lecz też ważna lekcja codziennego funkcjonowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

four × 2 =