„Nastolatek a depresja” – nowość GWP

Pierwsza książka Konrada Ambroziaka, Artura Kołakowskiego i Klaudii Siwek Depresja nastolatków. Jak ją rozpoznać, zrozumieć i pokonać to kompendium wiedzy na temat depresji, jej przyczyn oraz metod leczenia. Jej dopełnieniem jest niniejsza książka – swoisty instruktarz zawierający rady, wskazówki, ćwiczenia, podpowiedzi i odpowiedzi na nurtujące pytania. To wyczerpujący poradnik skierowany do głównych zainteresowanych: nastolatków dotkniętych depresją i ich rodziców.

Rodzicu, dzięki lekturze dowiesz się między innymi:

 • jak zaakceptować chorobę dziecka i jej konsekwencje;
 • jak poradzić sobie z uporczywym poczuciem winy;
 • jakie twoje zachowania sprzyjają leczeniu, a jakie mogą je zakłócić;
 • jak motywować, chwalić i nagradzać swojego nastolatka;
 • czego możesz wymagać od dziecka z depresją i jak to egzekwować;
 • jak zadbać o siebie i pozostałych członków rodziny.

Nastolatku, dzięki lekturze dowiesz się między innymi:

 • jak rozmawiać z innymi o swojej chorobie;
 • jak planować swoją codzienność (dom, szkoła, czas wolny);
 • jak postępować w sytuacjach kryzysowych (spadek nastroju, myśli samobójcze);
 • jak pracować ze swoimi emocjami – poznasz techniki akceptacji i uważności;
 • jak radzić sobie z krzywdzącą stygmatyzacją społeczną;
 • jak się przygotować i zmotywować do terapii.

Ciekawa, pobudzająca do refleksji, zawierająca gotowe recepty. To tylko niektóre z zalet, jakimi charakteryzuje się ta książka. Lektura w przystępny sposób przedstawia zagadnienie depresji, skłania do przemyśleń, ale przede wszystkim pozwala zrozumieć funkcjonowanie depresyjnego nastolatka zarówno jemu samemu, jak i jego rodzicom oraz specjalistom (psychologom, nauczycielom), którzy na co dzień z nim pracują. To niezwykle cenne źródło informacji, którego brakowało na polskim rynku wydawniczym.

Marta Jerzak

Poradnia Poza Schematami

„Nastolatek a depresja” to niezwykle potrzebny, przystępnie napisany poradnik dla nastolatków oraz ich rodziców, który pomoże im przejść wspólnie przez trudne doświadczenie, jakim jest depresja dorastającego dziecka. Książka jest źródłem rzetelnej wiedzy, praktycznych przykładów i ćwiczeń, które pomogą młodym ludziom oraz ich bliskim zrozumieć istotę tej choroby. Odczarowuje przy tym wiele mitów związanych z depresją i daje nadzieję na wyleczenie – bo depresja to choroba, o której sporo już wiemy i którą można skutecznie leczyć!

Aleksandra Wilkin-Day

przewodnicząca Zarządu Polskiego Towarzystwa Terapii Motywującej,

psycholog, psychoterapeutka, mama nastolatka

Książka „Nastolatek a depresja” to swoisty przewodnik dla osoby zmagającej się z depresją i dla jej bliskich. Nie tylko pomaga zrozumieć, z czym boryka się nastolatek, ale również podpowiada, jak skutecznie wspierać go w kryzysie i towarzyszyć mu w przezwyciężaniu trudności.

Lucyna Kicińska

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

„Nastolatek a depresja” to ważna książka dla rodziców oraz ich dorastających dzieci, którzy muszą się mierzyć z problemami, jakie stawia przed nimi trudna diagnoza. Prezentuje rozumienie zaburzenia i terapii przez autorów – klinicystów, którzy w przystępny sposób opisują swoje spojrzenie na zespół depresyjny u nastolatków oraz reakcje otoczenia młodych ludzi na ich objawy. Jako poradnik dla rodziców i nastolatków książka stanowi źródło wielu praktycznych informacji.

dr n. med. Magdalena Skotnicka-Chaberek – lekarz, psycholog, certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny i superwizor dydaktyk terapii poznawczo-behawioralnej

Konrad Ambroziak – doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii, terapeuta poznawczo-behawioralny, terapeuta motywujący i trener dialogu motywującego. Współautor książki Depresja nastolatków. Jak ją rozpoznać, zrozumieć i pokonać. Autor wielu artykułów na temat terapii poznawczo-behawioralnej i zagadnień związanych z uprzedzeniami. Członek Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej, Polskiego Towarzystwa Terapii Motywującej i Motivational Interviewing Network of Trainers. Pracuje z młodzieżą i dorosłymi dotkniętymi zaburzeniami: zachowania, depresyjnymi, lękowymi i osobowości, a także ADHD.

Artur Kołakowski – doktor nauk medycznych, specjalista psychiatrii oraz psychiatrii dzieci i młodzieży, terapeuta poznawczo-behawioralny. Współautor książek: Depresja nastolatków. Jak ją rozpoznać, zrozumieć i pokonać, Zaburzenia zachowania u dzieci. Teoria i praktyka, ADHD. Zespół nadpobudliwości psychoruchowej. Przewodnik dla rodziców i wychowawców, ADHD w szkole. Jak pracować z dzieckiem z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej oraz Sposób na trudne dziecko. Przyjazna terapia behawioralna – wyróżnionej Nagrodą Teofrasta dla najlepszej psychologicznej książki popularnonaukowej 2011 roku. Pracował w wielu poradniach przyjmujących dzieci, nastolatki i dorosłych z problemami emocjonalnymi i psychicznymi, obecnie pracuje w ośrodku Poza Schematami, gdzie zajmuje się przede wszystkim diagnozą oraz leczeniem dzieci i młodzieży.

Klaudia Siwek – psycholog i psychoterapeutka, certyfikowana terapeutka poznawczo-behawioralna z zamiłowaniem do terapii systemowej i psychodynamicznej. Współautorka książek Depresja nastolatków. Jak ją rozpoznać, zrozumieć i pokonać oraz Zaburzenia psychiczne i rozwojowe dzieci a szkolna rzeczywistość. Od kilkunastu lat zawodowo związana z Oddziałem Psychiatrii Dziecięcej w Józefowie, gdzie zajmuje się diagnozą i terapią dzieci i młodzieży cierpiących z powodu zaburzeń lękowych, depresji, agresji i autoagresji oraz zaburzeń odżywiania. Biegła sądowa w sprawach dotyczących przemocy i nadużyć seksualnych. Szkoli psychologów i terapeutów.

Tytuł: Nastolatek a depresja. Praktyczny poradnik dla rodziców i młodzieży

Tytuł oryginału:

Autor: Konrad Ambroziak, Artur Kołakowski, Klaudia Siwek

Tłumacz:

Data wydania: październik 2018

ISBN: 978-83-7489-760-0

Numer wydania: I

Oprawa:  miękka + skrzydełka

Format: 155 x 235 mm

Liczba stron: 304 s.

Cena: 44,90 zł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + seven =