Nowy projekt poznańskiej firmy FERMENT KOLEKTIV: filmwszkole.pl – innowacyjna platforma edukacji z filmem

Poznańska Pracownia FERMENT KOLEKTIV w kilka tygodni, pracując w stu procentach zdalnie, stworzyła innowacyjny serwis edukacji z filmem. Platforma filmwszkole.pl powstała w odpowiedzi na potrzeby nauczycieli, uczniów i rodziców, którzy zmagają się z wyzwaniami zdalnej edukacji.

Serwis filmwszkole.pl oferuje dostęp do scenariuszy lekcji, filmów edukacyjnych i lekcji multimedialnych, przygotowanych w odniesieniu do kilkudziesięciu tytułów filmowych – starannie wybranych w oparciu o ich walory edukacyjne.

Materiały dydaktyczne dotyczące filmów o wybitnej wartości edukacyjnej zostały zebrane w jednym miejscu, uporządkowane w odniesieniu do kategorii wiekowych i obszarów tematycznych, których dotyczą. Z myślą o nauczycielach twórcy platformy przygotowali również opcję łatwego udostępniania materiałów uczniom. Dodatkowo Użytkownicy filmwszkole.pl znajdą w serwisie również zestawienia zagadnień edukacyjnych, ułatwiające pracę z konkretnymi tytułami oraz linki do legalnych źródeł – serwisów VOD, w których można obejrzeć filmy, będące przedmiotem opracowań.

Pracownia Ferment Kolektiv odpowiada zarówno za treści w serwisie, jak i za techniczną stronę funkcjonowania platformy. Całe przedsięwzięcie wymagało stworzenia w obrębie firmy nowych zespołów roboczych, funkcjonowania w przyspieszonym tempie i w zmienionych warunkach pracy.

Powstanie serwisu pokazało nam, że jesteśmy w stanie efektywnie pracować w stu procentach zdalnie. Wierzymy, że portal, który zdalnie stworzyliśmy pomoże teraz zdalnie edukować – mówi Radosław Tomasik, współwłaściciel Ferment Kolektiv. O filmwszkole.pl myślimy jednak w szerszej pespektywie: wierzymy, że będzie pomocą również, kiedy nauczyciele i uczniowie wrócą do szkół. Dlatego zdecydowaliśmy się m. in. zachować oryginalną formułę scenariuszy lekcji – jesteśmy pewni, że – wcześniej czy później – te ich elementy, które przewidziane są do realizowania w przestrzeniach klas szkolnych również znajdą zastosowanie.

W tworzeniu materiałów edukacyjnych zamieszczonych w serwisie brali udział m. in. filmoznawcy, historycy, poloniści i psychologowie. Scenariusze lekcji przygotowali nauczyciele-praktycy, odwołując się do sprawdzonych metod nauczania. Udostępnione treści są skorelowane z podstawą programową i pomagają realizować wynikające z niej zagadnienia edukacyjne w sposób efektywny i atrakcyjny – nie tylko w czasie pandemii.

Część zasobów filmweszkole.pl została udostępniona za darmo; za 3-miesięczny dostęp do pozostałych materiałów Użytkownik zapłaci 19,90 zł, czyli mniej niż 7 zł/m-c. Opłata ma umożliwić twórcom filmwszkole.pl prace nad kolejnymi materiałami, o które sukcesywnie planują uzupełniać Serwis.

Jako edukatorzy filmowi i osoby związane na co dzień z branżą kinową znaleźliśmy się w sytuacji, w której nasze aktualne przychody wynoszą 0 zł. Chcemy ocalić nasze zasoby i nieprzerwanie działać, tworząc kolejne użyteczne materiały dydaktyczne. Wierzymy, że właśnie w edukacji z filmem tkwi – niewykorzystany do tej pory – potencjał. Film jest jednym z najlepszych i najpowszechniejszych nośników emocji; nie ma takich treści, których nie dałoby się za pomocą filmu przekazać. Jako bardzo angażujące medium jest też niesamowicie skuteczny w edukacji. Pomaga aktywizować uczniów, uwalnia emocje, staje się punktem wyjścia do dyskusji; ma nieocenioną moc sprawczą, także jeśli chodzi o budowanie płaszczyzny porozumienia pomiędzy nauczycielem a uczniem – podsumowuje Tomasik.

Z pełną ofertą serwisu można zapoznać się pod adresem www.filmwszkole.pl; serwis dostępny jest również w wersji mobilnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

four + three =