Od 1 marca Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży działa 24h/dobę

Od 1 marca 2020 roku Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, prowadzony od 11 lat przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, będzie działał całą dobę. Linia uzupełnia istotną lukę w polskim systemie pomocy dzieciom, które nie mają dostępu do profesjonalnej opieki w swoim otoczeniu. Dzwoniąc pod 116 111 młodzi ludzie znajdą wsparcie przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Wskaźnikiem świadczącym o kondycji psychicznej dzieci i młodzieży jest liczba prób samobójczych, która w Polsce z roku na rok stale rośnie. W 2019 roku zarejestrowano 951 prób samobójczych wśród dzieci do 18 r.ż., w tym aż 46 podjętych przez dzieci do 12 r.ż. W minionym roku 98 z nich zakończyło się zgonem dziecka[1]. Według badań Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, 7% młodych ludzi w wieku 13-17 lat próbowało sobie odebrać życie[2]. Samobójstwa stanowią jedną z głównych przyczyn śmierci dzieci i nastolatków w grupie wiekowej 10-19 lat. Pod tym względem, Polska zajmowała w 2017 roku niechlubne, drugie miejsce w Europie.

Każdego dnia konsultanci Telefonu Zaufania 116 111 odbierają około 300 połączeń od młodych ludzi. Aż 130 z nich dotyczy problemów związanych ze zdrowiem psychicznym, takich jak: depresja, niska samoocena, stres, napięcie, niepokój i lęki, a także zaburzenia odżywiania, samotność i smutek. Wśród tych telefonów są też połączenia od dzieci, które okaleczają się, mają myśli samobójcze czy planują odebrać sobie życie. Miesięcznie konsultanci podejmują około 40 interwencji kryzysowych. To najpilniejsze przypadki, wymagające natychmiastowej reakcji odpowiednich służb w celu ratowania zdrowia i życia dzieci kontaktujących się z Telefonem 116 111. To średnio 1,5 interwencji dziennie!

Problemy zdrowia psychicznego dzieci są często związane z trudnościami w relacjach z rówieśnikami, rodzicami, kłopotami w szkole oraz sytuacjami, w których dziecko doświadcza przemocy. Średnio 26 rozmów dziennie dotyczy przemocy i krzywdzenia. Dzieci zwierzają się z doświadczania przemocy fizycznej i emocjonalnej – często wielokrotnej, a także wykorzystywania seksualnego, czy zaniedbania.

Bardzo często z telefonów dobiega dziecięca rozpacz, bezsilność, złość, gniew, samotność i zwątpienie. Wielu dzieciom towarzyszy strach, części z nich – utrata wiary w świat dorosłych. Dla nich 116 111 jest często jedyną dostępną szansą na pomoc – mówi Paula Włodarczyk, koordynatorka Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, która od 7 lat, jako konsultantka rozmawia z dziećmi. Nasze rozmowy często służą do tego, aby dzieci, które są w kryzysie, które są przeciążone swoimi emocjami, niejednokrotnie dla nich niezrozumiałymi, trudnymi, poczuły, że po drugiej stronie słuchawki jest ktoś, komu zależy, kto chętnie wysłucha i ich nie ocenia, nie poucza, nie krytykuje dodaje Paula Włodarczyk.

Telefon to czasem ostatnia deska ratunku

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 wypełnia ważną lukę w systemie pomocy dzieciom w Polsce i odpowiada na ich potrzeby. Większość dzieci nie ma dostępu do profesjonalnej pomocy w swoim otoczeniu. Aż w 44% polskich szkół brakuje psychologa bądź pedagoga szkolnego[3]. Publicznych poradni jest za mało. W całej Polsce przyjmuje zaledwie 441 psychiatrów dziecięcych[4], a wizyta u tego typu specjalisty to nawet kilkanaście miesięcy oczekiwania. Tymczasem 67% dzieci w wieku 11-17 lat, które szukały pomocy w trudnych sytuacjach życiowych wskazuje, że wybrało pomoc Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, który prowadzony jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę1.

Wspieraj Telefon, by mógł pomagać dzieciom przez całą dobę

Z początkiem marca 2020 roku Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę uruchamia całodobowe działanie Telefonu Zaufania  Jest to możliwe dzięki sponsorom – głównie Kulczyk Foundation i Fundacji Drzewo i Jutro – indywidualnym darczyńcom, w tym zbiórce Szymona Hołowni. Hojne wsparcie Dominiki Kulczyk długofalowo zapewnia działanie linii  nocą. Inne zebrane środki pozwalają na działanie Telefonu w trybie 24-godzinnym jedynie do końca tego roku. Numer jest bezpłatny, ale koszty jego utrzymania bardzo wysokie, na które składają się m.in.: infrastruktura, wynagrodzenia, opieka merytoryczna i szkolenia zespołu, superwizja oraz bieżący monitoring pracy. Wszystko na najwyższym poziomie, według międzynarodowych standardów, aby zapewnić najwyższą jakość świadczonej pomocy na rzecz najmłodszych.

Utrzymanie Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 jest dla fundacji ogromnym wyzwaniem finansowym. W dalszym ciągu poszukujemy środków na ten cel. Priorytetem jest teraz zachowanie ciągłości jego całodobowego funkcjonowania, aby zapewniał wsparcie i pomoc dzieciom również w kolejnych latach. Telefon 116 111 jest działaniem strategicznym, którego realizacja wymaga stabilności finansowej w długofalowej perspektywie – mówi dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Rozmawiam z dziećmi od wielu lat. Od zawsze mówiły mi, że chciałyby dzwonić do nas nocą. Wtedy można spokojnie rozmawiać. Nocą walczymy z samotnością, analizujemy mijający dzień i boimy się jutra. Dzieci też się boją… i dzwonią. Dlatego całodobowe wsparcie dzieci, to dla nas wielkie wyzwanie. Wyzwanie, które niesie za sobą ogromną odpowiedzialność, ale przede wszystkim nadzieję. Nie chcemy ich zawieść – mówi Paula Włodarczyk.

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży można wesprzeć przekazując 1% podatku na rzecz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. KRS 0000 20 44 26.

Pomóc można również przekazując jednorazową wpłatę na stronie wspierajtelefon.pl lub decydując się na regularne, comiesięczne wsparcie.

Więcej informacji na stronie: wspierajtelefon.pl

***

W ciągu 11 lat działania linii 116 111 specjaliści Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę odebrali ponad 1 mln 300 tys. telefonów od młodych ludzi i odpowiedzieli na ponad 64 tys. anonimowych wiadomości online. W tym czasie podjęto 1852 interwencje ratujące życie najmłodszych.

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży od 1 marca 2020 roku będzie dostępny przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Całą dobę, na stronie www.116111.pl/napisz dostępna jest też pomoc online. Partnerem technologicznym linii jest Orange Polska.

[1] Zamachy samobójcze od 2017 roku, statystyka.policja.pl

[2] Ogólnopolska diagnoza skali i uwarunkowań krzywdzenia dzieci zrealizowana na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie dzieci i młodzieży w wieku 11-17 lat (N=1155), Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, 2018: diagnozakrzywdzenia.pl

[3] Przeciwdziałanie zaburzeniom psychicznym u dzieci i młodzieży, NIK, 2017

[4] Wg danych Centralnego Rejestru Lekarzy RP Naczelnej Rady Lekarskiej z dn. 24.02.2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × 2 =