Psychologia w ortopedii, czyli o przygotowaniu na nieznane

W Paley European Institute pacjenci przechodzą skomplikowane operacje wydłużania kości, rekonstrukcji mięśni i stawów. W trakcie oczekiwania na zabieg zarówno u dzieci, jak i dorosłych pojawia się wiele emocji. Wśród nich wyróżniamy m.in. lęk przed nieznanym jakim jest samo leczenie, ale także nowa rzeczywistość jaką będzie życie bez choroby. O tym, jak ważne jest wsparcie psychologiczne, by przetrwać ten trudny proces oraz móc w pełni cieszyć się z powrotu do zdrowia opowiada Anna Węgrzyn, założycielka Centrum Zmiany w Życiu, które współpracuje z Paley European Institute.

Troska o dobrostan psychiczny jest jednym z elementów leczenia, który oferują specjaliści z Paley European Institute. Proces rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu, podczas którego specjaliści poznają historię choroby, sytuację rodzinną i otoczenie społeczne, ale także sprawdzają kondycję pacjenta i jego bliskich. Nawet najlepsze metody leczenia mogą okazać się zawodne, gdy pacjent i jego bliscy są przeciążeni psychicznie i nie radzą sobie ze stresem. Dodatkowo pojawia się także cały szereg nowych, dotąd nieznanych lęków.

Prowadzenie zbiórek pieniędzy, poszukiwanie specjalistów, kolejne konsultacje generują bardzo wysoki poziom stresu. To swoista walka budząca szereg bardzo silnych emocji. I nagle to wszystko dobiega końca. Do tej pory cały dzień był wypełniony czekaniem i mogłoby się wydawać, że po operacji już wszyscy powinni być szczęśliwi. Kiedy latami walczyło się o zdrowie i przychodzi moment, w którym ta walka się kończy, to równocześnie pojawia się pustka i brak motywacji do układania życia na nowo. Wsparcie psychologiczne podczas całego procesu leczenia jest bardzo ważne, ale ten moment po, wymaga szczególnego zaopiekowania – tłumaczy Anna Węgrzyn, założycielka Centrum Zmiany w Życiu.

Zdarza się, że mali i dorośli pacjenci, a także ich bliscy skrywają pewne emocje, aby nie obciążać nimi bliskich. Mimo wszystko znajdują one ujście chociażby w zdenerwowaniu, braku cierpliwości czy podniesionym głosie. Dzięki pomocy psychologa można zatrzymać się na chwilę, porozmawiać, nazwać odczuwane emocje, a także znaleźć odpowiednie sposoby na odreagowanie. Terapeuta często pokazuje nowy punkt widzenia na sytuację, wskazuje metody radzenia sobie ze stresem, a przede wszystkim okazuje niezbędne wsparcie i zrozumienie.

Kiedy pojawia się sytuacja, której nie znamy, naturalnie pojawia się lęk. Samo zetknięcie się z chorobą bywa traumatyczne. Po operacji potrzeba dużej determinacji i sił, by proces leczenia zakończył się sukcesem. Niejednokrotnie trwa on bardzo długo, co znacznie osłabia wolę walki i motywację do dalszego działania. Wsparcie psychologiczne stanowi klucz do zwycięstwa. Wzmacnia ono nie tylko samego pacjenta, ale także jego bliskich. Proces zdrowienia wymaga czasu, ale dzięki wsparciu psychologicznemu przebiega on znacznie łatwiej i szybciej – dodaje Anna Węgrzyn, założycielka Centrum Zmiany w Życiu.

Odzyskiwanie zdrowia i dochodzenie do pełnej sprawności, stawianie pierwszych kroków i nauka samodzielnego życia nie są łatwym zadaniem. Skupienie się na negatywnych doświadczeniach tylko utrudnia osiągnięcie wybranego celu. Dbanie o siebie ma kluczowe znaczenie dla powodzenia całego procesu. W okresie leczenia okazuje się, że kondycja fizyczna, duchowa i emocjonalna są ze sobą powiązane. Troska o wszystkie te aspekty przyspiesza powrót do zdrowia.

W Paley European Institute z pomocy psychologa można skorzystać w każdym momencie leczenia, a także po jego zakończeniu. Instytut dba, aby pomoc świadczona była zarówno pacjentom, jak i ich bliskim. Jest to jednak element dobrowolny i do decyzji pacjenta pozostaje skorzystanie z takiej usługi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + twelve =