Smoczek anatomiczny – co warto o nim wiedzieć?

Podawanie dziecku smoczka ma wielu zwolenników ale i przeciwników. Taką decyzję każdy rodzic musi podjąć samodzielnie, rozważając wady i zalety tego rozwiązania. Wielu opiekunów decyduje się na to, by podawać niemowlęciu smoczek. W takim przypadku bardzo często sięgają po smoczek anatomiczny, który swoim wyglądem przypomina brodawkę kobiety. Co dokładnie warto o nim wiedzieć? Podpowiadamy.

Czym jest smoczek anatomiczny?

Smoczek anatomiczny to odpowiedź na wątpliwości ekspertów i rodziców dotyczące bezpieczeństwa stosowania standardowych smoczków. Obecnie akcesorium to w swojej grupie jest uznawane za najbezpieczniejsze w kontekście rozwoju niemowlaka. 

W asortymencie zarówno sklepów internetowych, jak i stacjonarnych, a także drogerii czy aptek, możemy znaleźć wiele typów smoczków anatomicznych dopasowanych do potrzeb dzieci w różnym wieku. Smoczek anatomiczny nazywany także ortodontycznym wyróżnia się specyficzną budowlą. Jego kształt jest zbliżony do budowy kobiecego sutka. Jest też łagodniejszy dla zębów i dziąseł dziecka w porównaniu do konwencjonalnych modeli. Ze względu na to, że dobrze dopasowuje się do buzi dziecka, w przypadku jego użytkowania występuje mniejsze ryzyko wystąpienia wad zgryzu niż u niemowląt, u których wykorzystuje się konwencjonalne smoczki.

Jak wybrać smoczek anatomiczny?

Wybierając smoczek anatomiczny, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim na materiał, z którego wykonany jest dany model. Nie powinien on zawierać BPA, musi być lekki i mieć odpowiedniej wielkości otwory. Kupując taki produkt, postawmy więc na model wykonany z wysokiej jakości silikonu. Wykonanie poszczególnych smaczków anatomicznych różni się w zależności od ich przeznaczenia. Z tego powodu warto zastanowić się, w jaki sposób zamierzamy wykorzystywać ten produkt. Niezależnie od tego jednak czy szukamy smoczka anatomicznego do butelki, czy modelu, który będzie uspokajał maleństwo, postawmy na produkt odporny na wielokrotną sterylizację i wyparzanie, a więc o podwyższonej odporności na uszkodzenia mechaniczne.

Czym powinien wyróżniać się smoczek anatomiczny?

Smoczek powinien być dostosowany do wieku dziecka, a także jego potrzeb. Dlatego poszczególne modele różnią się między sobą wielkością. Najmniejsze dedykowane są niemowlakom, największe zaś maluchom powyżej 12. miesiąca życia. Smoczki anatomiczne do butelki powinny zapewniać szybki przepływ pokarmu, łatwo się odpowietrzać, a także nie zatykać w trakcie karmienia. Modele uspokajające muszą być wyposażone w otwory zapobiegające odparzeniom. Istotne jest również, aby umożliwiały dziecku swobodne przełykanie śliny, a także oddychanie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *