W polskich szpitalach pojawi się więcej uśmiechu – ruszają warsztaty fundacji Czerwone Noski

7 marca rusza cykl bezpłatnych warsztatów dla lekarzy, pielęgniarek i studentów, organizowany przez Fundację Czerwone Noski, która od siedmiu lat odwiedza oddziały dziecięce w polskich szpitalach. Program „Humor w Medycynie” pomoże opanować stres i pokaże, jak za pomocą prostych działań zmniejszyć traumę pacjenta związaną z pobytem w szpitalu. Warsztaty odbędą się w 8 miastach w Polsce. 

Zawód lekarza i pielęgniarki nierozerwalnie związany jest z ogromnym stresem i ciężką pracą. Jednocześnie to właśnie od lekarzy i pielęgniarek pacjenci oczekują empatii, pomocy i wsparcia w sytuacjach poważnego i nagłego zagrożenia zdrowia czy życia. Jak w takich chwilach, opanować stres i sprawić, by na twarzy pacjenta pojawił się uśmiech? Odpowiedź przynosi Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu, uruchamiając ogólnopolski program „Humor w Medycynie”.

Oficjalny start programu nastąpi 7 marca o godz.15.00 w Klinice Budzik działającej przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka. Wydarzenie otwiera cały cykl warsztatów adresowanych do środowiska medycznego o zastosowaniu terapii śmiechem w hospitalizacji. Od marca do czerwca warsztaty odbędą się w 8 miastach w Polsce: w Warszawie, Poznaniu, Olsztynie, Wrocławiu, Szczecinie, Lublinie, Krakowie oraz w Gdańsku.

W trakcie warsztatów organizowanych przez Fundację Czerwone Noski Klown w Szpitalu profesjonalni artyści pokażą, w jaki sposób, za pomocą prostych działań, wykorzystać humor do zmniejszenia traumy spowodowanej pobytem w szpitalu. Traumy, która dotyka małego pacjenta, ale także całą jego rodzinę. Pokaże co, zrobić by, dziecko nie płakało w trakcie pobrania krwi, jak zmniejszyć strach związany z oczekiwaniem na badanie oraz jak sprawić, by pobyt w szpitalu nie kojarzył się tylko z bólem i strachem, ale również z tym, co ciekawe i radosne.

„Leczenie dzieci wymaga specjalnego podejścia, porozumienia i relacji z maluchem a także zbudowania zaufania z rodzicami. Humor idealnie pomaga nawiązać kontakt z dzieckiem i warto wiedzieć, jak korzystać z żartu i zabawy w kontakcie pacjent-lekarz.”– mówi doktor Maria Kotowska, specjalista pediatrii i gastroenterologii dziecięcej, Szpitala Pediatrycznego WUM w Warszawie.

Warsztat „Humor w Medycynie” poprowadzi Gary Edwards – założyciel Zdravotni Klaun w Czechach oraz Clowndoctors na Słowacji. Wraz z Red Noses International realizuje projekty dotyczące humoru w służbie zdrowia na całym świecie – podróżuje i trenuje klownów m.in. w Nowej Zelandii oraz w Palestynie. Otrzymał honorowy medal Czeskiego Stowarzyszenia Medycznego za wieloletnią służbę w środowisku medycznym. Edwards urodził się w Ohio w USA. Studiował muzykę i teatr. Mówi w 8 językach i gra na 8 różnych instrumentach. W wolnym czasie komponuje muzykę.

Kalendarium warsztatów „Humor w Medycynie”:

  • 07.03 – Warszawa, Klinika Budzik przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka. Oficjalne otwarcie programu „Humor w Medycynie”.
  • 12.03 – Wrocław, Przylądek Nadziei, Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. J.Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu
  • 12.03 – Olsztyn, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. prof. S. Popowskiego w Olsztynie
  • 02.04 – Poznań, Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem im. B. Krysiewicza w Poznaniu
  • 04.04 – Lublin, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie
  • 11.04 – Kraków, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie
  • 24.04 – Szczecin, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego im. prof. T. Sokołowskiego w Szczecinie
  • 14.05 – Wrocław, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego
  • 05.06 – Gdańsk, Szpital Dziecięcy Polanki im. M. Płażyńskiego w Gdańsku

Wszystkim warsztatom towarzyszą wizyty artystów klownów na oddziałach pediatrycznych.

Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu

Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu działa w Polsce od 2012 roku, powstała z  inicjatywy międzynarodowej organizacji charytatywnej Red Noses International (RNI) z siedzibą w Wiedniu. Wszystkie programy Fundacji łączy wspólne hasło: „Śmiech jest najlepszym lekarstwem”. Realizowany od 7 lat program „Klown w Szpitalu” zapewnia regularną terapię śmiechem 15 000 dzieci w Polsce rocznie. Dzięki programowi „Pogotowie Uśmiechu” artyści klowni towarzyszą dziecku i rodzicom w chwilach zwiększonego napięcia i stresu np.: przed planowanym zabiegiem operacyjnym. Program „Obudzić Uśmiechem” to specjalnie przygotowane działania klownowe dla dzieci przebywających w śpiączce. Dzięki programowi „Uśmiech nie zna wieku” pacjenci geriatryczni, na co dzień cierpiący z powodu ograniczonej mobilności, percepcji i zdolności komunikowania się dostają chwile radości, optymizmu i odwagę do akceptacji własnych słabości. „Humor w Medycynie” to ogólnopolski program skierowany do personelu medycznego.

Więcej informacji na temat Fundacji:

www.czerwonenoski.pl

https://www.facebook.com/CzerwoneNoskiKlownWSzpitalu/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nineteen − fifteen =