Zbadaj swoje dziecko i wesprzyj rozwój innowacyjnego systemu do wczesnej diagnostyki autyzmu

Zaburzenia ze spektrum autyzmu należą do najczęściej występujących zaburzeń neurologicznych. Według danych WHO dotykają aż 1 na 160 dzieci[i] na świecie. Autyzm nie jest jednak wyrokiem – odpowiednio wczesna diagnoza jest dla dziecka ogromną szansą na samodzielne życie w przyszłości.

Diagnostyka małych dzieci jest jednak niezwykle trudna. Ratunkiem ma być powstający właśnie projekt SENSEAS. Twórcy projektu zapraszają rodziców i ich dzieci, którzy chcieliby pomóc w jego rozwoju.

Zaburzenia ze spektrum autyzmu, mimo że coraz bardziej powszechne, w dzisiejszych czasach nie muszą oznaczać niepełnosprawności. Jak przekonują liczne badania, odpowiednio wcześniej rozpoczęta i dobrze poprowadzona terapia znacząco zwiększa szanse dziecka na prowadzenie samodzielnego życia w przyszłości – ukończenie szkoły, stabilną pracę, założenie rodziny, spełnianie marzeń.

Wczesna diagnoza jest jednak bardzo trudna. Małe dzieci rozwijają się nieharmonijnie, stąd obserwowane u nich objawy mogą, ale nie muszą świadczyć o zaburzeniach ze spektrum autyzmu. Może to utrudniać prawidłowe stawianie rozpoznania, szczególnie w przypadku niezbyt doświadczonych diagnostów. Stąd też wziął się pomysł na skorzystanie z najnowszych rozwiązań technologicznych i opracowanie systemu SENSEAS. Jest to pierwszy tego typu system wspomagający diagnozowanie zaburzeń ze spektrum autyzmu oparty na eye trackingu – technologii śledzenia ruchów gałek ocznych. Jak wskazują liczne badania, technologia ta pozwala precyzyjnie zweryfikować poziom reakcji i interakcji nawet bardzo małego człowieka i wykryć również nieprawidłowości mogące wskazywać na zaburzenia związane z autyzmem.

System SENSEAS jest już prawie gotowy – po wielu miesiącach pracy przyszedł czas na badania ewaluacyjne. W związku z tym, twórcy systemu, Fundacja SYNAPSIS oraz firmy Neuro Device i Media Bridge, ogłosiły rekrutację. Do badań poszukują dzieci w wieku 24 – 60 miesięcy, typowo rozwijających się lub z diagnozą ze spektrum autyzmu.

Podczas badań, rozłożonych na 6 sesji terapeutycznych, ćwiczone będą problematyczne aspekty uwagi wzrokowej z wykorzystaniem specjalnej aplikacji komputerowej zawierającej krótkie filmy i interaktywne zadania z wykorzystaniem eye trackera. Ponadto podczas takiej sesji może zostać zastosowana dodatkowa stymulacja zwiększająca plastyczność mózgu z zastosowaniem nieinwazyjnej przezczaszkowej stymulacji elektrycznej tES (była testowana w próbach klinicznych u dzieci ze spektrum autyzmu, w których wykazano jej pozytywny wpływ i przynajmniej czasowe zmniejszenie niektórych objawów autyzmu).

Warto zaznaczyć, że projekt otrzymał pozytywną opinię Komisji Bioetycznej, a badanie jest absolutnie bezpieczne, bezbolesne, nieinwazyjne i przebiega w przyjaznej dla dziecka atmosferze.

Na zakończenie udziału w projekcie, każdy rodzic otrzyma pisemną informację o wynikach uzyskanych przez jego dziecko. Udział jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w badaniu zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami rekrutacji na stronie Fundacji SYNAPSIS: http://www.synapsis.org.pl/aktualnosci2/1627-zbadaj-bezplatnie-swoje-dziecko-rekrutacja-do-projektu-badawczego

[i] Pełna publikacja na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu do przeczytania na stronie WHO (World Health Organization): https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/autism-spectrum-disorders

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eleven + twelve =