
Akademia Zdrowego Przedszkolaka to ogólnopolska akcja o charakterze edukacyjnym, która odbywa się na terenie prywatnych i publicznych placówek przedszkolnych.
Projekt trwa już ponad 2 lata. Bierze w nim udział trzy tysiące przedszkoli, a ich liczba zwiększa się z każdą akcją. Część placówek jest z nami od początku. Zespół ekspertów Akademii opracowuje materiały edukacyjne, wg których nauczyciele w przedszkolach realizują akcję. W skład tych materiałów wchodzą: konspekty dla nauczycieli, kolorowanki, ilustracje, bajki, wiersze, zabawy. Do przedszkoli wysyłane są plakaty informacyjne, które wywieszane są zarówno w holu, tak aby rodzice wiedzieli o akcji oraz w salach, gdzie odbywają się warsztaty. Wszystko to ma na celu zapoznanie dzieci z danym tematem (np. wiedzą o produktach nabiałowych).
Do tej pory w projekcie uczestniczy ponad 3000 przedszkoli , 360 tys. dzieci, 720 tys. rodziców/opiekunów i 75 tys. nauczycieli/personelu. Udział w akcji jest bezpłatny. W ciągu roku odbywają się 4 akcje, mające formę warsztatów: dwie związane z Piramidą Żywienia Przedszkolaka, jedna związana z szeroko rozumianym bezpieczeństwem i jedna związana z szeroko rozumianą profilaktyką zdrowia.
Warsztaty angażują do wspólnej pracy pracowników przedszkoli, rodziców i dzieci – tylko przez edukację tych trzech grup wiemy, że ma ona sens. Dzieci są edukowane poprzez zabawę i przykłady, natomiast nauczyciele i rodzice przez przygotowaną prezentację, składającą się z około 40-60 slajdów.
Prezentacja jest drukowana i wywieszana na tablicy ogłoszeń, wysyłana do rodziców droga mailową lub/i pokazywana w czasie spotkania z rodzicami. Rodzice są też angażowani w inny sposób w akcję. Zawsze sugerujemy przedszkolom, żeby na zakończenie akcji odbył się się „bal”, impreza , podczas której dzieci mogą pochwalić się przed rodzicami wiedzą, którą zdobyły w czasie warsztatów.
W czasie takiej imprezy biorą także czynnie udział rodzice. Dodatkową formą komunikacji z rodzicami jest magazyn WIEM jak działają dzieci, który ma swoją dystrybucję na terenie przedszkoli, które biorą udział w akcjach, ale też w miejscach dedykowanych rodzicom z dziećmi. Przedszkola, które biorą udział w akcjach mogą otrzymać certyfikat AZP, pod warunkiem, że prześlą sprawozdanie dokumentujące przebieg akcji.
Więcej o akcji na stronie: zdrowyprzedszkolak.pl