
– Bunt dwulatka. Jak przetrwać i nie zwariować?
Większość rodziców kilkulatków twierdzi, że ich dzieci przechodzą bunt –dwu, -trzy, -cztero latka. Maluch w tym okresie jest krnąbrny i nieposłuszny wpadając w histerię z najbardziej błahych nawet powodów. Jest to z pewnością trudny czas nie tylko dla rodziców ale również dla ich dzieci. Czas wyznaczania własnych granic i testowania granic rodziców. Warto wiedzieć jak radzić sobie w tym okresie z emocjami własnymi i dziecka, oraz jak wspierać malucha.
W trakcie warsztatów:
– dowiecie się dlaczego Wasz Maluch ciągle się złości,
– powiemy jak „poskromić” złośnika/złośnicę,
– przećwiczymy radzenie sobie z emocjami swoimi i dziecka,
– porozmawiamy o tym jak mówić aby dziecko nas słyszało i jak słuchać aby dziecko do nas mówiło,
– doradzimy jak nauczyć dziecko radzić sobie ze złością i frustracją.
Zajęcia prowadzi: Dominika Bem – z wykształcenia i zamiłowania psycholog dziecięcy, diagnozuje problemy wychowawcze, szkolne i rozwojowe dzieci i młodzieży. Prowadzi warsztaty i grupy wsparcia dla rodziców i nauczycieli. Ukończyła Terapię Rodzin w Instytucie Ericksonowskim oraz I Stopień Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach.
Dla kogo: dla wszystkich rodziców (zwłaszcza rodziców dzieci w wieku 1,5 – 3 lata).
Termin: 12.12.2012
Godz. 17.00
Miejsce: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna FAMA, ul. Toruńska 50, 85-023 Bydgoszcz
Kontakt: poradnia@fama.edu.pl (liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń)
Koszt: 20zł./os.
– Cudowne dzieci – Grupa wsparcia dla rodziców dzieci upośledzonych i niepełnosprawnych
Rodzicielstwo jest bardzo poważnym wyzwaniem, tym trudniejszym jeśli dotyczy dziecka upośledzonego lub niepełnosprawnego, które często wymaga znacznie więcej uwagi, troski i zrozumienia. Rodzice takich dzieci niejednokrotnie stają przed problemami, które przekraczają ich możliwości. Codzienność z dzieckiem niepełnosprawnych wiąże się również z doświadczaniem wielu, często trudnych, emocji; smutku, rozczarowania, zagubienia.
Grupa wsparcia ma na celu wesprzeć opiekunów w ich rodzicielskiej codzienności, umożliwić spotkanie i wymianę doświadczeń z innymi rodzicami, a także zasięgnąć porady psychologa w zakresie wspierania rozwoju swojej pociechy i czerpania radości z wychowywania cudownego dziecka.
Spotkania prowadzone są przez doświadczonych psychologów, którzy służą radą i profesjonalną konsultacją psychologiczną. A wszystko to w sprzyjającej rozmowie atmosferze, przy ciepłej kawie/herbacie i ciastku.
Spotykamy się w pierwszy i trzeci wtorek miesiąca.
Termin: Najbliższe spotkanie 4 grudnia
Godz. 17.00.
Kotakt: k.szarek@fama.edu.pl
Pierwsze spotkanie jest BEZPŁATNE.
– Dwa domy – dwa światy – Spotkania dla rodziców po rozwodzie lub rozstaniu z partnerem
Rozwód czy rozstanie z partnerem jest zawsze ogromnym przeżyciem, któremu towarzyszą bardzo silne emocje, takie jak złość, gniew rozczarowanie, niekiedy rozpacz. Proces ten jest tym trudniejszy, gdy uczestniczy w nim dziecko. Dorośli, często pochłonięci własnymi problemami, zapominają o niezwykle trudnych emocjach dziecka, z którymi ono nie potrafi sobie samodzielnie poradzić. Dzieci obserwują negatywne emocje rodziców, często nie rozumiejąc co się dzieje i skąd one wynikają. Jest to sytuacja niełatwa zarówno dla dzieci jak i opiekunow, którzy często nie potrafią pogodzić trudnej sytuacji z partnerem ze szczególnymi wymaganiami dziecka.
W trakcie spotkań będzie można nie tylko dowiedzieć się jak poradzić sobie w relacji z dzieckiem i partnerem, ale również spotkać się z innymi rodzicami w podobnej sytuacji, porozmawiać, wymienić się doświadczeniami.
Spotkania prowadzone są przez doświadczonych psychologów, którzy służą radą i profesjonalną konsultacją psychologiczną. A wszystko to w sprzyjającej rozmowie atmosferze, przy ciepłej kawie/herbacie i ciastku.
Spotkania mają charakter otwarty, można do nas dołączyć w każdej chwili. Spotykamy się w pierwszą i trzecią środę miesiąca.
Termin: Najbliższe spotkanie 5 grudnia
Godz. 17.30
Kontakt: k.szarek@fama.edu.pl
Pierwsze spotkanie jest BEZPŁATNE.
– Tylko Mama, tylko Tata – Spotkania dla rodziców samotnie wychowujących dzieci
Rodzina pełna, to rodzina złożona z Mamy i Taty.
Dla dobra dziecka powinnaś/powinieneś być z kimś w związku.
Dla prawidłowego rozwoju dziecko potrzebuje obojga rodziców.
Jeżeli i Ty słyszysz często podobne stwierdzenia, a samotnie wychowujesz dziecko, zapraszamy Cię na spotkania z rodzicami w podobnej sytuacji. W trakcie spotkań porozmawiamy nie tylko o tym jak dobrze i mądrze wychować dziecko w pojedynkę, ale również rozwiejemy wątpliwości i często błędne przekonania na temat samotnego rodzicielstwa. Będziemy rozmawiać o trudnych emocjach rodziców i dzieci oraz jak sobie
z nimi radzić.
Spotkania to również doskonała okazja aby wyjść z domu, spotkać się i wymienić doświadczeniami z innymi rodzicami w podobnej sytuacji życiowej.
Spotkania prowadzone są przez doświadczonych psychologów, którzy służą radą i profesjonalną konsultacją psychologiczną. A wszystko to w sprzyjającej rozmowie atmosferze, przy ciepłej kawie/herbacie i ciastku.
Spotkania mają charakter otwarty, można do nas dołączyć w każdej chwili. Spotykamy się
w drugi i czwarty wtorek miesiąca.
Termin: Najbliższe spotkanie 27 listopada
Godz. 17.30
Kontakt: k.szarek@fama.edu.pl
Pierwsze spotkanie jest BEZPŁATNE.
Miejsce: ul. Toruńska 50, Bydgoszcz