GDAŃSK – Emocje od Z do A – O budowaniu zasobów


Teatr Miniatura i Wydawnictwo Ene Due Rabe zapraszają na kolejne warsztaty rodzinne z cyklu „Emocje od Z do A”. W niedzielę, 19 maja o 12.00 punktem wyjścia będzie zabawna autorska książka znanej szwedzkiej ilustratorki Amandy Eriksson „Różowe życie”, którą zinterpretują aktorki Teatru Miniatura: Edyta Janusz-Ehrlich i Magdalena Żulińska. To mądra opowieść o dziecięcej fascynacji kolorem różowym i byciem księżniczką, ale przede wszystkim o twórczej sile marzeń.

Po obejrzeniu czytania, psycholog Joanna Trzaska poprowadzi spotkanie dla rodziców „Jak mieć różowe życie, nie mając nic różowego”, a w tym czasie dzieci będą miały swoje własne warsztaty „Potrzebuję, fantazjuję, tworzę” z pedagog Anną Uzarczyk. We foyer teatru stanie też stoisko z książkami dla dzieci.

Bezpłatne wejściówki na warsztaty można odebrać w kasie Teatru Miniatura w tygodniu poprzedzającym warsztaty lub bezpośrednio przed.
Każda wejściówka upoważnia do 20% rabatu na książki, które będzie można znaleźć na stoisku we foyer teatru.

„Różowe życie” Amandy Eriksson to mądra, niebanalna książka o dziecięcej fascynacji kolorem różowym i pragnieniu bycia księżniczką, a przede wszystkim o twórczej sile marzeń.

Na tę chorobę choruje prawie każda dziewczynka, atak następuje zwykle w wieku przedszkolnym. To właśnie wówczas kilkulatki dochodzą do wniosku, że kolor różowy jest najpiękniejszy ze wszystkich. Pokoje małych księżniczek, urządzone ze smakiem w pastelowych tonacjach, zwykle przekształcają się wówczas w jaskinie różu.
Amanda, bohaterka szwedzkiej książki obrazkowej, zaczyna chorować, gdy na ulicy widzi różowy samochód. Z pewnością musi należeć jakiejś księżniczki! Dziewczynka odkrywa nagle, że w jej szafie nie ma żadnego ubrania w kolorze róż, a w pokoju wszystko jest w barwach brązowych, niebieskich, zielonych czy żółtych. Mama nie zamierza wdawać się w dyskusję: – Nie lubię tego koloru – odpowiada. Na szczęście jest ukochany dziadek, który pomoże Amandzie spełnić marzenia.
Nie zdradzę, co wydarzyło się dalej, ale mogę napisać, że historia o Amandzie uczy w jaki sposób mądrze realizować marzenia. Również tego, co się dzieje po ich spełnieniu.

Z blogu Zaczytani.pl

O cyklu Emocje od A do Z

Cykl, stworzony na podstawie niezwykle popularnych w Szwecji warsztatów, ma pokazać, jak na podstawie wybranych książek można rozmawiać z dziećmi na tematy ważne dla ich rozwoju emocjonalnego. Najpierw dorośli z dziećmi oglądają wspólnie czytanie wybranej książki przygotowane przez aktorów Teatru Miniatura, a następnie równolegle odbywają się warsztaty dla dorosłych z psycholożką Joanną Trzaską oraz dla dzieci z pedagożką Anną Uzarczyk.

O prowadzących

Joanna Trzaska – psycholog, psychoterapeutka z wieloletnim stażem zawodowym. Absolwentka Studium Terapii Rodzin Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Specjalizuje się w prowadzeniu terapii par i małżeństw w oparciu o teorie psychodynamiczne i rodzin w paradygmacie systemowym. Prowadzi również psychoterapię indywidualną w nurcie psychodynamicznym – ukończyła czteroletnie Studium Psychoterapii Psychoanalitycznej. Ma doświadczenie w pracy z osobami w kryzysie związanym z traumatycznym przeżyciem rozmaitych utrat (choroby, żałoby, przemocy). Uczy także studentów psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Anna Uzarczyk – nauczyciel wczesnej edukacji oraz nauczyciel specjalistą terapii pedagogicznej. Absolwentka studiów licencjackich „Wczesna edukacja z logopedią” i magisterskich studiów uzupełniających „Pedagogika szkolna” na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego oraz studiów podyplomowych „Wczesne wspomaganie oraz edukacja i terapia dzieci i młodzieży z zaburzeniami rozwoju” w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. Uczestniczka kursu wczesnej edukacji z zakresu pedagogiki Montessori. Prowadzi zajęcia dodatkowe i terapeutyczne w przedszkolach. Współpracuje również ze Specjalistyczną Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną „Tęcza” w Gdańsku.

O budowaniu zasobów
Termin: 19 maja 2013,
Godz. 12.00
Miejsce: Sala Kameralna Teatru Miniatura, Gadńsk, ul. Grunwaldzka 16
Kontakt:  www.teatrminiatura.pl
Koszt: spotkania bezpłatne