GLIWICE – Mój Przyjaciel Film w Kinie Amok

W dniach 9 listopada – 7 grudnia 2013, w soboty, odbywać się będą pokazy specjalnie dobranych filmów fabularnych oraz warsztaty psychoedukacyjne dla dzieci. „Mój przyjaciel film” to inicjatywa fundacji Generator, która dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury organizuje pokazy w wybranych dziesięciu miastach w całej Polsce.

To niepowtarzalna okazja zapoznania dzieci z kinem, które bardzo rzadko gości na polskich ekranach. Wszystkie filmy prezentowane w projekcie to produkcje europejskie, nagradzane na licznych festiwalach, realizowane z myślą o młodej widowni, a główne role zagrały w nich dzieci.

Chcieliśmy stworzyć alternatywę do wielkich produkcji pokazywanych najczęściej w kinowych multipleksach. Oglądanie filmów Disneya czy Pixara buduje mylne przekonanie, że właśnie takie powinno być kino dla dzieci. Tymczasem w Europie powstaje mnóstwo świetnych filmów, w których to zwykłe dzieci a nie animowane, wymyślone postacie są w centrum uwagi. Młodzi widzowie mogą identyfikować się z bohaterami tych opowieści bo przeżywają oni podobne emocje i sytuacje. Zachęcamy dzieci do pójścia do kina z rodzicami, a po seansach do wzięcia udziału w warsztatach” – mówi Lucyna Zembowicz z fundacji Generator.
 
W projekcjach filmowych mogą uczestniczyć dzieci w wieku od 8 lat wzwyż oraz ich rodzice. Towarzyszące pokazom warsztaty psychoedukacyjne są przeznaczone tylko dla dzieci w wieku od 8 do 10 lat. Ich celem jest zabawa, poprzez którą uczestnicy będą mogli rozwinąć swoje umiejętności społeczne i emocjonalne, czyli tak zwaną inteligencję emocjonalną. Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.

Warsztaty będzie prowadzić: Urszula Ratajczak
 
Program filmowy:

09.11.2013 – Pokaz filmu „Kauwboy. Chłopiec i kawka” oraz warsztat o uczuciach
reż. Boudewijn Koole, wyk. Rick Lens, Loek Peters

Familijny. Poruszająca opowieść o 10 – letnim Jojo, który nie potrafi pogodzić się z utratą matki. Żyje w świecie fantazji, czuje się samotny i nierozumiany. Sytuacja zmienia się, gdy ratuje przed śmiercią pisklaka kawki. Między chłopcem i ptakiem rodzi się specyficzna więź. Film jest laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody Młodzieżowej Publiczności 2012 oraz jednej z nagród festiwalu w Belinie.

16.11.2013 – Pokaz filmu „Mysz, pies i Tato” oraz warsztat o poskramianiu trudnych emocji
reż. Nicole van Kilsdonk, wyk. Pippa Allen, Johnny de Mol

Opowieść o 9-letniej Kiek i jej ojcu. On jest lekarzem, pomaga ludziom na terenach objętych wojną. Kiedy wyjeżdża na kolejną misję, Kiek bardzo się o niego martwi. Na szczęście poznaje rachunek prawdopodobieństwa. Ani ona, ani jej najlepsze przyjaciółka nie znają nikogo, kto jednocześnie miałby martwą mysz, martwego psa oraz martwego tatę. Wystarczy znaleźć mysz i psa i…, a to znacznie zwiększy bezpieczeństwo taty.
 
23.11.2013 – Pokaz filmu „Krokodyle z przedmieścia” oraz warsztat o znajdywaniu motywacji
reż. Christian Ditter, wyk. Nick Romeo Reinmann, Fabian Halbig, Leonie Tepe

Obyczajowy. 10 – letni Hannes mieszka tylko z mamą a jego największym marzeniem jest przyłączenie się do gangu „Krokodyli”, do którego należą rówieśnicy z sąsiedztwa. Musi jednak wcześniej wykonać zadanie, aby udowodnić, że nadaje się na kolejnego „Krokodyla”.
 
30.11.2013 – Pokaz filmu„Alfie, mały wilkołak” oraz warsztat o przyjaźni i współpracy
reż. Joram Lürsen, wyk.Ole Kroes, Remko Vrijdak

Kiedy Alfie kończy 7 lat, odkrywa, że jest inny niż pozostałe dzieci. W nocy przy pełni księżyca zmienia się w małego wilkołaka o białym puszystym futerku. Jest przerażony tym, co się z  nim dzieje, więc za wszelką cenę próbuje ukryć swoją odmienność. To trudne, zwłaszcza gdy podejrzliwa sąsiadka zauważa, że w nocy znikają jej kurczak.
 
07.12.2013 – Pokaz filmu: „Wyjątkowy ptak” oraz warsztat pracy z ciałem
reż. Mijke de Jong, wyk. Jaap Spijkers, Ramon Lieshout, Ingeborg Ansing
 
13-letnia Merel to dziewczynka jak inne. No, może trochę bardziej grzeczna, obowiązkowa, Dziewczynka bardzo kocha swego brata Kaspera. Niestety, koledzy i koleżanki z klasy z jakiegoś powodu nie lubią Merel, dokuczają jej, nawet zastraszają. Sytuacja staje się coraz poważniejsza i dziewczynka musi poszukać pomocy.

Informacje praktyczne:

Kiedy: 5 kolejnych sobót, od 9 listopada do 7 grudnia 2013, godz. 11.00
Czas trwania: około 3 godzin (film + warsztat)
 
Gdzie: Kino Amok, ul. Dolnych Wałów 3, Gliwice,
kasa: ; +32/231 56 99
biuro: ; +32/238 25 01
 
Ceny biletów:

a) pojed. film: 12 zł (dzieci); 14 zł (rodzice)
b) pojed. film + warsztat (tylko dla dzieci): 24 zł

Karnet:

a) na 5 filmów: 50 zł (dzieci); 60 zł (rodzice)
b) na 5  x film + warsztat (tylko dla dzieci): 100 zł
 
 
Zapisy:

Pokazy filmów – bez zapisów
Warsztaty (ograniczona liczba miejsc) –
Koordynator cyklu: Agnieszka Piotrowska-Prażuch, +32/238 25 01; więcej informacji na stronie www.amok.gliwice.pl
 
Projekt realizowany przez Fundację Generator we współpracy z Festiwalem Filmów dla Dzieci i Młodzieży „Kino w Trampkach” przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zapraszamy!

_______________
 
Fundacja Generator istnieje od 2008 roku, a jej misję stanowi:

  • badanie wpływu kina na kulturę i nasz sposób postrzegania świata
  • rozwijanie narzędzi i wiedzy koniecznych do wykorzystania filmu w profilaktyce i interwencji psychologicznej oraz edukacji
  • wspieranie wartościowego kina, poprzez promowanie nowatorskich sposobów interpretacji sztuki filmowej

Do tej pory zrealizowała szereg wydarzeń popularyzatorskich i psycho-edukacyjnych, w tym: cykl filmowy – „Mózg Podejrzany” w Centrum Nauki Kopernik, cykl filmowy – „Na szczęście film” w Kinie Praha, cykl szkoleniowy dla nauczycieli „Komunikacja z Happy Endem” w KinoLab, CSW, cykl warsztatów dla dzieci „Mój przyjaciel film”. Jest członkiem Koalicji na Rzecz Edukacji Filmowej, partnerem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Prowadzi dwie strony internetowe – www.kinoterapia.pl oraz www.projekcje.edu.pl