LUBLIN – Pokaz filmów w ramach wystawy „Macierzyństwo…”

Klątwa

reżyseria: Tomasz Śliwiński
zdjęcia: Tomasz Ślesicki, Tomasz Śliwiński
scenariusz: Tomasz Śliwiński, Magda Hueckel
występują: Magda Hueckel, Leo Hueckel-Śliwiński

czas: 7 min.

Zapis codziennych czynności kobiety w ciąży, które na ekranie przeradzają się w rytuały. Estetyczne kadry nawiązują do malarskich i fotograficznych aktów. Intymność sytuacji podkreśla spokojna wędrówka kamery, wolny montaż scen, łagodne, rozproszone światło dzienne i kolory w delikatnej tonacji. Ukazana zostaje cała intymność i archetypiczność ciąży, a także spokój i bezpieczeństwo kobiety w zaciszu domowym. Wyidealizowana rzeczywistość zostaje przerwana wydarzeniami, które miały miejsce po porodzie…

Film wyróżniony na 18. MFFF „Etiuda i Anima” oraz nominowany w Konkursie Filmów Krótkometrażowych na 11. MFF „Nowe Horyzonty” i na 30. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”.

Musimy porozmawiać o Kevinie

reżyseria: Lynne Ramsay
scenariusz: Lynne Ramsay, Rory Kinnear
występują: Tilda Swinton, John C. Reilly, Ezra Miller

czas: 1 godz. 50 min.

Tytułowy Kevin to demoniczny nastolatek, który świadomie manipuluje swoim  otoczeniem, nie uznaje żadnych zasad i z prowokującym uśmiechem mówi: „Wstajesz rano i oglądasz telewizję, jedziesz samochodem i słuchasz radia. Chodzisz do swojej nudnej pracy albo nudnej szkoły, ale o tym nie mówią w głównym wydaniu wiadomości. Doszło do tego, że nawet ludzie z telewizji często oglądają telewizję. Na co oni wszyscy tak patrzą? Właśnie na takich jak ja…“

Magnetyczna Tilda Swinton i demoniczny Ezra Miller w thrillerze obnażającym najmroczniejsze zakamarki ludzkiej duszy, który prowokuje, pociąga i nie daje o sobie zapomnieć.

Za rolę w filmie Tilda Swinton otrzymała nagrodę dla Najlepszej Europejskiej Aktorki na 24. ceremonii wręczenia Europejskich Nagród Filmowych. Film został też nominowany do nagrody w kategorii „najlepszy film brytyjski”65. Brytyjskiej Akademii Filmowej, a reżyserka − Lynne Ramsay – była jedną z nominowanych do Złotej Palmy na 64. Międzynarodowy Festiwalu Filmowym w Cannes.

Prowadzenie spotkania: Marta Ryczkowska

Termin: 18 października (czwartek)
Godz. 18.00
Miejsce: Warsztaty kultury, piwnica (sala -8), Lublin
Koszt: wstęp wolny