Na ratunek uczniom

Na trafność wyboru szkoły składa się m.in. pozyskanie podstawowych informacji o placówkach i ich analiza. Chociaż dane te są jawne i dotarcie do nich nie powinno stanowić problemu, w praktyce jednak okazuje się to dość karkołomnym zadaniem, które nie tylko pochłania wiele czasu, ale i energii poszukującego. I tu pomocną dłoń podają twórcy nowego serwisu EduRanking.pl.

Portal jest kopalnią wiedzy o szkołach na każdym poziomie nauki, od edukacji wczesnoszkolnej, przez gimnazjum, szkołę zawodową i średnią, aż po studia policealne i ośrodki kształcenia dla dorosłych. Dane o każdej z placówek są zaserwowane w przystępny sposób i dostępne za jednym kliknięciem. Trzon serwisu stanowi wyszukiwarka szkół, w której oprócz parametru lokalizacji, uwzględniającego wszystkie województwa, powiaty, gminy i miasta, znajdują się dodatkowo takie kryteria jak: typ czy rodzaj szkoły pod względem uprawnień (publiczna lub niepubliczna), co pozwala na otrzymanie wyników maksymalnie dopasowanych do oczekiwań użytkownika.

Twórcy serwisu chcą przekonać uczniów i ich rodziców, że wybór szkoły nie powinien opierać się tylko i wyłącznie na kryterium lokalizacji, stąd szereg opublikowanych danych o każdej placówce. Wśród informacji, które udostępniane są o szkole można znaleźć te najistotniejsze dla poszukującego,  a więc: dokładny adres, telefon, e-mail, odnośnik do strony internetowej (jeśli szkoła taką posiada), uprawnienia szkoły oraz organ prowadzący jednostkę. Serwis ponadto dostarcza swoim użytkownikom informacje o liczbie uczących się w danej placówce osób i pracujących tam nauczycieli, co może pomóc w wyrobieniu sobie opinii o szkole.

Z myślą o uczniach ostatnich klas gimnazjów, założyciele portalu zdecydowali się opublikować procentowe wyniki matur w poszczególnych szkołach średnich. Prezentowane oceny dotyczą przedmiotów obowiązkowych, czyli języka polskiego, matematyki i języka obcego. Ciekawscy mogą się dowiedzieć, ile osób przystąpiło do egzaminu w wersji podstawowej i rozszerzonej oraz sprawdzić wskaźnik zdawalności. Dodatkiem do zestawienia wyników maturalnych jest przypisanie miejsca, jakie dana szkoła zajmuje w rankingu regionalnym. Dzięki temu można dowiedzieć się, jak na tle innych placówek w mieście, gminie, powiecie czy województwie wypada rozpatrywane liceum czy technikum.

EduRanking.pl to portal skrojony do potrzeb uczniów, którzy planują kontynuację swojej ścieżki edukacyjnej na wyższym szczeblu kształcenia. Jest też niezastąpiony w przypadku rodziców, którzy posyłają swoją pociechę do przedszkola lub pierwszej klasy szkoły podstawowej, bądź też opiekunów, którzy pragną nakierunkować swoją latorośl na właściwy wybór.

Aby wyszukać szkołę, wejdź na http://www.eduranking.pl/szkoly-w-polsce/