Nadwaga dzieci to duży problem. Potrzebna jest profilaktyka – kampania społeczna

Najnowsze, ogólnopolskie badania przeprowadzone w maju i czerwcu br. przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie wśród 1494 uczniów szkół podstawowych i 1500 gimnazjalistów wskazują, że co czwarty uczeń w Polsce ma nadwagę lub jest otyły. Problem dotyczy aż 28% chłopców i 22% dziewcząt w ostatnich klasach szkoły podstawowej. Przyczynami są coraz mniejsza aktywność fizyczna dzieci i młodzieży oraz nieprawidłowe żywienie. Z badań wynika, że tylko nieco ponad połowa dzieci je śniadanie przed wyjściem do szkoły, a wśród najchętniej kupowanych w szkolnych sklepikach produktów znajdują się słodycze (jedzone przez 26% uczniów) i słodkie napoje (20% uczniów po nie sięga).

Dr Michał Brzeziński z Polskiego Towarzystwa Programów Zdrowotnych oraz Katedry i Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, zauważa, że od 30 lat liczba dzieci i młodzieży z nadwagą niepokojąco wzrasta. Od 20 lat obserwowany jest znaczny wzrost występowania tego problemu w krajach zachodnich, także w Polsce.
 
− Problem nadwagi i otyłości dotyczy wszystkich grup wiekowych  − najmłodszych dzieci oraz młodzieży. Co więcej, należy pamiętać, że z otyłości się nie wyrasta, jeśli nie są podjęte odpowiednie działania prewencyjne – wyjaśnia lekarz pediatra. − U dzieci z nadwagą opisywane jest dużo częstsze występowanie wielu dolegliwości: cukrzycy typu 2, zaburzeń lipidowych, a także gorszej wydolności fizycznej. To nieodzownie łączy się z gorszą tolerancją wysiłku i mniejszą chęcią do uczestniczenia w zajęciach sportowych. Takie sytuacje mogą doprowadzić do gorszej samooceny i izolacji dziecka, szczególnie nastolatka, który zdaje sobie sprawę z tych dolegliwości i którego otoczenie często nie akceptuje.
 
Lekarz potwierdza, że głównymi przyczynami występowania otyłości wśród dzieci i młodzieży jest brak odpowiedniej ilości, regularnego wysiłku fizycznego oraz nieprawidłowe żywienie. − Bardzo istotny jest codzienny 30-45 minutowy wysiłek fizyczny dziecka, aż do spocenia! Często też zapominamy o regularnych posiłkach: 5 w ciągu dnia, co 3 godziny − mówi.− Musimy pamiętać o tym, by dzieci dostawały do szkoły drugie śniadanie, w skład któregowchodzi kanapka, owoc lub warzywo i woda do picia. Woda nie może być zastępowana przez soki owocowe, ani tym bardziej przez napoje gazowane. Istnieje wiele badań naukowych wskazujących na dodatnią korelację częstości występowania nadwagi i otyłości z ilością spożywanych słodyczy i wypijanych napojów gazowanych.
 
Dlaczego woda jest tak ważna? −Dziecko, w zależności od wieku, powinno spożywać od 1 do 2 litrów wody w ciągu doby. Jest ona niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Jako jedyna w pełni gasi pragnienie – podkreśla dr Brzeziński. − Woda podawana regularnie, w małych porcjach w ciągu dnia oraz po każdym wysiłku fizycznym nie tylko skutecznie gasi pragnienie, ale również ogranicza chęć podjadania między posiłkami.
 
Promocja picia wody jako zdrowej alternatywy dla słodkich napojów to główna idea uruchomionej przez Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych kampanii edukacyjnej „Zawodniacy”. Program jest skierowany do dzieci w wieku szkolnym oraz ich rodziców. Na uruchomionej przez PTPZ w październiku br. specjalnej stronie internetowej www.zawodniacy.plznalazły się gry edukacyjne dla dzieci w wieku 6-11 lat, rozwijające zainteresowanie tematem wody pitnej, wzbogacające ich wiedzę o wodzie i pozwalające im zdobyć certyfikat „Zawodniaka”. Na stronie dostępny jest również poradnik dla rodziców z merytorycznymi informacjami. Dorośli mogą sprawdzić także, ile cukru zawierają popularne napoje dostępne na polskim rynku.
 
Więcej informacji o kampanii można znaleźć na stronach http://www.zawodniacy.pl/oraz https://www.facebook.com/pages/Zawodniacy/. Kampania jest współfinansowana ze środków Ministerstwa Zdrowia.