Co roku, w maju w Atlancie, zbierają się półfinaliści z 30 krajów i pokazują, co potrafią. Atmosfera turnieju jest niezapomniana.
W turnieju biorą udział osoby w różnych grupach wiekowych, od przedszkolaków, do nastolatków, a nawet znajdują się odważni dorośli. Grupy liczą po 6-7 osób, pochodzą z różnych środowisk: klasy szkolne, świetlice, ośrodki społeczne, domy dziecka. Są prowadzone przez pasjonatów, jak i przeszkolonych przez DI trenerów. Trenerzy mają za zadanie pomóc grupie rozpoznać mocne strony poszczególnych osób i połączyć to w siłę zespołu, jak również poznać techniki twórczego myślenia. Uczestnicy muszą jednak sami przejść przez cały proces twórczego myślenia: od burzy mózgów z pomysłami i wyboru kapitana, przez próby realizacji pomysłów, budowania sceny, rekwizytów, szycia kostiumów i ćwiczenia scenek. Na koszty materiałów mają limit wysokości kilkuset złotych. Fakt, że należy stworzyć coś z ograniczonych zasobów, stymuluje wyobraźnię i myślenie praktyczne dzieci. To właśnie w sytuacji niedoboru rodzą się pomysły, a w czasach konsumpcji i szybkich rozwiązań, często o tym zapominamy. I wiele z tych artystycznych, inżynieryjnych i innych rozwiązań pokazanych na turnieju zaskakuje nas, dorosłych. Dlatego też wolność wyobraźni, dbanie o morale zespołu i utrzymywanie dyscypliny w realizowaniu pomysłu to najcenniejsze produkty tej kreatywnej inicjatywy.
Każdego roku grupy z wyprzedzeniem dostają nowe zadania z kilku „wyzwań”: wyzwanie „na już”, czyli zespołowe rozwiązywanie problemu na czas, mini-sztuka teatralna , wyzwanie inżynieryjno-artystyczne ze scenariuszem. Destination ImagiNation Inc.® dzieli wyzwania według kryteriów treningu twórczości: techniczne (np. budowanie pojazdu poruszającego się po trasie z przeszkodami), naukowe (przedstawienie teatralne oparte na przeprowadzonych badaniach o energii słonecznej), sztuki piękne (trailer filmowy ze specjalnymi efektami), improwizowanie (zespołowe opowiadanie historii z wykorzystaniem rekwizytów), budowanie (stworzenie dobrze zaprojektowanej i wytrzymałej struktury, która będzie rekwizytem w scenie) i społeczne – projekt OUTREACH® (rozpoznawanie potrzeb, identyfikacja problemu). Jest też wyzwanie dla najmłodszych – Rising stars ® – dzieci uczą się o zabawkach, o tym, jak zmieniały się one w czasie, a następnie odgrywają sztukę o najbardziej nowoczesnej zabawce, jaka będzie służyć człowiekowi. Maluchy zawsze dostają gromkie brawa na turnieju w Otwocku; ich wyobraźnia i zaangażowanie są niezwykłe, wolne od sztampowych skojarzeń kulturowych. Jako wieloletni ekspert oceniający w polskim finale Destination ImagiNation mogę powiedzieć, że najlepiej punktowane są pomysły świeże, nieopierające się na znanych z mediów piosenkach, choreografiach, scenariuszach czy pomysłach wizualnych. Doświadczeni uczestnicy wiedzą, jak korzystać ze swoich zasobów w sposób oryginalny i zaskakujący – pod okiem dobrych trenerów grupy robią olbrzymie postępy.
Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych do oglądania występów w Otwocku. Kto wie, może i Wasze dzieci połkną twórczego bakcyla i stworzą grupę trenującą wyzwania? Kto raz zarazi się tą fantastyczną inicjatywą, nie będzie chciał się rozstać z kreatywnością.
Dorota Kondrat
Oficjalna strona Destination ImagiNation Inc.®,: http://www.idodi.org/
Polski organizator: Fundacja Wspierania i Rozwoju Kreatywności http://www.kreatywnosc.pl/mambo/index.php (logo wykorzystane w materiałach pochodzi ze strony Fundacji)