POZNAŃ – II Festiwal Designu i Kreatywności dla Dzieci

Z informacji organizatorów:

13-14 października w Concordia Design odbędzie się II Festiwalu Designu i Kreatywności Dla Dzieci. W programie wystawa – instalacja, do której trzeba zajrzeć, by spotkać bohaterów książki „S.Z.T.U.K.A”, laboratorium  testowania zabawek i innych przedmiotów zaprojektowanych dla najmłodszych, kilkanaście warsztatów rozwijających kreatywność dzieci i tworzenie  interaktywnej galerii, studio radiowe oraz strefa chill-out z muzyką i audiobookami, dla najmłodszych spektakle teatralne, dla rodziców wykłady z zakresu psychologii wychowania oraz specjalne menu dziecięce w restauracji i kiermasz zabawek, książek, innych potrzebnych rzeczy. Organizatorem II Festiwalu Designu i Kreatywności dla Dzieci jest Concordia Design.

Pierwszą edycję Festiwalu Designu i Kreatywności Dla Dzieci Concordia Design zorganizowała w czerwcu tego roku i było to zarazem pierwsze w Polsce wydarzenie w całości poświęcone projektowaniu dla najmłodszych w różnych aspektach od czasu wolnego, zabawę, przedmioty wyposażenia wnętrz, po książki. Przez dwa dni trwania Festiwalu Concordię odwiedziło ponad 1600 dzieci. Ogromne zainteresowanie jakie towarzyszyło pierwszej edycji, zmobilizowało organizatorów do przygotowania  kolejnej jeszcze w tym roku.

Celem październikowego wydania jest uwrażliwienie rodziców na wybór wydarzeń, aktywności czy przedmiotów dla dzieci, które rozwijają naturalną kreatywność najmłodszych, budzą ich talenty i obok przyjemnej rozrywki edukują. Dlatego o dobrym projektowaniu mówimy testując, bawiąc się, doświadczając, tworząc.

Program II edycji Festiwalu został podzielony na kilka stref:

Zaglądaj

Dzieci i rodzice będą oglądać, a raczej zaglądać do wystawy „S.Z.T.U.K.A”, przygotowanej przez Wydawnictwo Dwie Siostry  z okazji premiery książki  Sebastiana Cichockiego, o tym samym tytule. Czarne tajemnicze kubiki, do których zagląda się przez specjalne otwory, sprawiają, że ukryte we wnętrzu ilustracje Aleksandry i Daniela Mizielińskich z książki „S.Z.T.U.K.A”  zyskują nowy wymiar, a znane postaci ożywają dzięki przestrzennej instalacji. Efektowna grafika zmienia się w miniaturowy teatr światła i cienia. To pierwsza tego typu wystawa w Polsce!WYSTAWA  „S.Z.T.U.K.A” czynna: 13.10 (sobota) w g. 11.00-18.00, 14.10 (niedziela) w g. 10.00-18.00.

Testuj

Wychodząc z założenia, że dzieci są najlepszymi krytykami, podczas Festiwalu będzie działała przestrzeń – laboratorium, w którym producenci zabawek, mebli dziecięcych i akcesoriów oddadzą swoje produkty do testowania! Dla dzieci będzie to wyjątkowa okazja, żeby bezkarnie pisać po meblach, sprawdzić jakie „tortury” potrafią znieść klocki, czy fotel samochodowy przystosowany jest do trudów podróży.

Baw się

W specjalnej strefie kreatywnej dzieci będą mogły uczyć się projektowania i bawić się m.in.: zrobić mydło o dowolnym zapachu i kolorze, stworzyć własną kolorowankę, a następnie wydrukować ją w Concordia Print, zaprojektować swój własny kubek. Chętni będą mogli wziąć udział w profesjonalnej sesji fotograficznej.

Kreuj

Specjalnie na Festiwal powstał program kilkunastu warsztatów dla dzieci w wieku 2-11 lat  o bardzo zróżnicowanych scenariuszach m.in. projektowanie domków nie tylko dla lalek, budowanie ulic ulubieńców, wysp Polinezji i najbardziej zakręconych budowli Lego. Dzieci będą projektować, produkować i fabrykować. Spotkają postaci z książek, zajrzą pod Kapelusze Krasnali i spróbują rozwikłać zagadkę właścicieli tajemniczej szafy.

Projektuj

Z prac, które powstawać będą na warsztatach w czasie  Festiwalu, dzieci będą tworzyć interaktywną, zmieniającą się galerię.To jak będzie wyglądała zależeć będzie od kreatywności uczestników. Po każdych warsztatach dzieci uzupełniać ją będą o kolejne produkty-eksponaty. Same zadecydują, które z nich wyeksponują i w jaki sposób. Wykazać się będą musiały nie tylko zmysłem estetycznym, ale i umiejętnościami pracy w grupie oraz negocjacji.13 października, sobota, godzina 12:30, sala Lumina.

Doświadczaj

Na najmłodszych uczestników Festiwalu (w wieku 1,5-5 lat) czekają spektakle Studia Teatralnego Blum. Pierwszego dnia festiwalu  Hopek i Siupek wyczarują barwną miękką i przytulną rzeczywistość dziecięcej zabawy, natomiast drugiego dnia wspólnie z twórcami przedstawienia dzieci wyruszą do magicznej krainy dźwięków.13 października: spektakl „Co to?”, godziny 10:00, 11:30, 13:00, 14 października: spektakl „Śpiewanki”, godziny 10:00, 11:30, 13:00. Udział dzieci wraz z rodzicami, opiekunami. Obowiązuje rezerwacja miejsc: kom: 666 987 001,
 .
Poznawaj

W ramach II Festiwalu Designu i Kreatywności dla Dzieci odbędą się dwa wykłady z zakresu psychologii wychowania inaugurujące cykl Akademii Rodzica w Concordia Design. Tematem przewodnim będzie rozwój kreatywności u dzieci. 13 października 15.15 wykład „Mały Mozart? Jak stymulować rozwój umysłowy niemowlaka?” poprowadzi Marcelina Westphal – psycholożka, absolwentka studium z zakresu seksuologii pod kierunkiem prof. Lwa Starowicza. Tematem jej wykładu będzie rozwój intelektualny dziecka w pierwszych dwóch latach życia. Jak rozwijają się zmysły i w jaki sposób uczy się małe dziecko, a także jak wykorzystać tę wiedzę w celu wspierania jego rozwoju umysłowego i jak dostosować poziom stymulacji umysłu do fazy aktywności dziecka. Drugiego dnia festiwalu o 15.15 wykład: „Dziecięcy geniuszu wyobraźni”  Elizy Wolańczyk. – trenerki, psychopedagożki, coacha zawodowego i personalnego. Najważniejsze pytania, na które odpowie prowadząca to: Po co nam wyobraźnia? Jak przejawia się w kolejnych etapach rozwoju? Jak ją rozwijać? Jaki ma wpływ na karierę zawodową i szczęście człowieka? W jaki sposób inspirować twórczą aktywność młodego człowieka? W co bawić się dziećmi i do jakich aktywności je zachęcać? Obowiązują zapisy: .

Odpocznij

Dla wszystkich nasyconych wrażeniami zaprojektowana zostanie strefa wypoczynku. Na dzieci i rodziców czekać będą wygodne pufy, książki oraz audiobooki z bajkami i wierszami. Relaks umili muzyka dla dzieci z eteru, czyli Baby Radio. A dla zainteresowanych tajnikami radia, powstanie mini studio, z którego będzie można nadawać prawdziwe wiadomości!

Kupuj

Tradycyjnie na Festiwalu odbędzie się kiermasz dobrze zaprojektowanych przedmiotów dla dzieci. Znajdą się tu produkty  łączące estetykę z funkcjonalnością, które powstały dla dzieci czyli najbardziej wymagających odbiorców.  Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Będą lale, przytulanki, zabawki drewniane, poduszki, koce, piórniki, gadżety, książki, zabawki.

Szczegółowy program II edycji Festiwalu Designu i Kreatywności dla Dzieci na stronie: www.concordiadesign.pl
Film z pierwszej edycji Festiwalu:
http://www.youtube.com/watch?v=H3lPM9Kd2cE&feature=plcp
Organizator II Festiwalu Designu i Kreatywności dla Dzieci: Concordia Design

Concordia Design
ul. Zwierzyniecka 3
Poznań