POZNAŃ – Międzypokoleniowy Klub Ławeczka – warsztaty dla całych rodzin


Klub Ławeczka to trzygodzinne spotkania minimum raz w tygodniu dla wielopokoleniowych rodzin, których celem jest wymiana doświadczeń, warsztaty i okazja do własnego rozwoju osobistego. W programie m. in. integracja pokoleń poprzez wspólną zabawę, prowadzona przez dwie doświadczone animatorki, warsztaty dla dorosłych, odbywające się cyklicznie w czterech blokach tematycznych: „Dylematy Wychowania”, „Linia Życia”, „Hand Made” i „W zgodzie z naturą” oraz wspólne wyjścia do kina czy muzeum. Każde ze spotkań prowadzone będzie przez trenerów i psychologów. Udział w spotkaniach jest bezpłatny, jednak obowiązują wcześniejsze zapisy. Formularz zgłoszeniowy można wypełnić na stronie: www.klublaweczka.blogspot.comlub osobiście, w Centrum Rozwoju Rodziny ul. Nowe Ogrody 35 w każdy wtorek od 10:00 do 11:00.
 
Dzięki dotychczasowym działaniom Fundacji, w Gdańsku powstało 11 Klubów Rodzica, działających w różnych dzielnicach miasta. „Obecnie chcemy pójść krok dalej – tworzymy Centrum Rozwoju Rodziny, które ma być miejscem spotkań trójmiejskich rodzin” – mówi Magdalena Bil, psycholog i prezes Fundacji. Międzypokoleniowy Klub Ławeczka to projekt otwierający działalność Centrum Rozwoju Rodziny.
 
Projekt głównie skierowany jest dla seniorów, którzy są bardzo ważni w tworzeniu relacji w rodzinie. „Kiedyś wiedzę z zakresu naturalnych metod rozwiązywania codziennych problemów przekazywano z pokolenia na pokolenie. Mieszkańcy wsi spotykali się i przy wspólnej ręcznej pracy, śpiewali, rozmawiali, dzielili się doświadczeniami i wiedzą” – mówi Katarzyna …, prowadząca warsztaty „W zgodzie z naturą”. Właśnie do takiej wymiany doświadczeń chcemy nawiązać w Klubie Ławeczka.
 
„Dylematy Wychowania”to rozmowy pokoleń, prowadzone przy domowych wypiekach i pysznej kawie, o tym jak zmieniło się podejście do wychowania na przestrzeni lat natomiast warsztaty „Linii Życia” głównie będą skupiać się na refleksji czy i w jaki sposób zmieniają się potrzeby człowieka wraz z jego wiekiem, a także na zastanowieniu się co jest ważne w różnych etapach naszego życia.
 
Ławeczkowe zajęcia „W zgodzie z naturą” będą obejmowały przede wszystkim międzypokoleniowe rozmowy krążące wokół domowej kuchni, naturalnej pielęgnacji, prostych zastępników chemii czy nawet ludowej medycyny. Opowieści będą poparte praktycznymi warsztatami z wykorzystaniem naturalnych składników. Celem zajęć jest stworzenie wspólnej bazy wiedzy dotyczącej bycia bliżej natury i korzystania z jej bogactwa w życiu codziennym. Ostatni blok, to warsztaty„Hand Made”, gdzie uczestnicy będą mogli nauczyć się jak zrobić różne, ciekawe i piękne przedmioty codziennego użytku m .in. koszyki wyplatane z papieru.

Warsztaty łączyć będzie zabawa integracyjna prowadzona przez animatorki, które później, będą opiekowały się dziećmi, w osobnej sali. „Chcemy wykorzystać swoje pomysły, doświadczenie, a przede wszystkim wykształcenie w planowaniu zajęć dla Międzypokoleniowego Klubu Ławeczka. Chcemy by ten aktywny czas trzech pokoleń, wpłynął nie tylko pozytywnie na samopoczucie odbiorców, ale także na wszechstronny rozwój małego dziecka.– opowiadają animatorki Marta Baj-Lieder i Agnieszka Giemza.

Spotkania będą realizowane od sierpnia do grudnia 2014 roku, minimum raz w tygodniu, w Centrum Rozwoju Rodziny przy ul. Nowe Ogrody 35.
 
Więcej szczegółów o projekcie: www.klublaweczka.blogspot.comoraz www.rodzicdziecko.pl
 
Projekt realizowany jest przez Fundację Rozwoju Rodziny „rodzicdziecko.pl”

Projekt finansowany jest z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.