Projektujesz? Wygrywasz! – Ruszyła czwarta edycja konkursu „Projekt z klasą“

Ruszyła czwarta edycja konkursu „Projekt z klasą“ dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce, organizowanego przez wydawnictwo Nowa Era. Tegoroczna pula nagród wynosi aż 40 000 zł! Jak zdobyć Grant Nowej Ery? Wystarczy przygotować ciekawy pomysł na projekt i zgłosić go na www.projektzklasą.pl. Najlepsze pomysły zostaną nagrodzone grantami w wysokości nawet 4000 zł. Ponieważ w gimnazjum projekt edukacyjny jest obowiązkowy, udział w konkursie może być świetnym sposobem na zrealizowanie wymagań programowych w ciekawej formie.
 
Czas na kreatywność!

– Udział w konkursie był dla nas z pewnością okazją do zdobycia dodatkowych środków finansowych – opowiada Barbara Cieślak, koordynator projektu „Lodówka bez tajemnic“, jednego z laureatów konkursu z poprzednich edycji. – Jednak zaangażowanie w ten konkurs przyniosło nam także ogromną wartość edukacyjną. Młodzież bardzo chętnie podejmuje takie działania. Jest kreatywna, gotowa do pracy choćby w weekendy i ferie – dodaje. Zaangażowanie przeniosło się na realne efekty działań. „Lodówka bez tajemnic“ był to projekt poświęcony zdrowemu odżywianiu. Przez cały czas trwania programu uczniowie z gimnazjum w Lęborku „prześwietlili“ zawartość 120 lodówek mieszkańców z najbardziej odległych zakątków świata! Sprawdzili m.in. co jadają naukowcy przebywający w stacjach polarnych, a co jada się w Etopii, na Dominikanie, czy w Kambodży. Wśród typowych produktów uczniowie znaleźli również kilka ciekawostek, np.: lód mający 1000 lat z lodowca na Spitsbergenie, rolki slajdów fotograficznych, czy pieczone świerszcze… Projekt został nagrodzony grantem Nowej Ery w wysokości 2000 zł.
 
Liczy się pomysł!

Ciekawy, z ambitnymi celami oraz różnorodnością działań edukacyjnych. Taki właśnie powinien być projekt zgłoszony do konkursu. Komisja Nowej Ery nagrodzi w tym roku aż 10 pomysłów z całej Polski, kolejne 10 grantów przyznają Internauci w głosowaniu on-line. Każda drużyna może więc zdobyć nawet dwa granty. Poza przygotowaniem planu edukacyjnego drużyna projektowa ma okazję spróbować swoich sił w działaniach marketingowych oraz public relations. Poprzez promowanie projektu, pokazanie, że jego realizacja zmieni szkolną rzeczywistość na lepszą, uczniowe zachęcają Internautów do głosowania właśnie na swój projekt!
 
– Promowaliśmy się głównie na stronach internetowych szkół oraz przez portale społecznościowe. Uczniowie zrobili też plakaty i opowiadali o udziale w konkursie w swoich klasach oraz wśród znajomych – opowiada Piotr Bartosiak, koordynator projektu„Ekopojazd“, zrealizowanego w Salezjańskim Gimnazjum w Mińsku Mazowieckim. Dzięki dofinansowaniu przyznanemu przez Nową Erę pan Piotr razem z uczniami zmodernizował ekologiczny pojazd wielobieżny, który powstał w ramach szkolnego koła modelarskiego. – Ze środków otrzymanych w ramach grantu, zakupiliśmy m.in. nowy silnik o mocy 800 wat, hamulce oraz dwa akumulatory. Dzięki nim nasz ekopojazd zwiększył swój zasięg do aż 20 km! – dodaje nauczyciel. Podkreśla także, jak istotne dla rozwoju uczniów było zaangażowanie się w taką inicjatywę. – Ci chłopcy realizowali projekt w swoim wolnym czasie, po lekcjach. Udało mi się zainteresować ich kreatywnym i edukacyjnym zajęciem, które pochłonęło ich bez reszty. Dodatkowo dziś tworzą oni zgraną paczkę przyjaciół, co rówież jest bardzo cenne – dodaje.
 
Baza informacji

Wszystkie projekty można zgłaszać na stronie internetowej konkursu do 24 marca 2014 r. Ogłoszenie wyników zaplanowano na 7 maja 2014 r. Szczegóły konkursu, wskazówki jak pracować metodą projektu oraz zwycięskie prace z poprzednich edycji można znaleźć na stronie  www.projektzklasa.pl .