Wiedza obowiązkowa – relacja z kursu udzielania pierwszej pomocy przeprowadzonego w ramach akcji „Niech dorosły posłucha, jak ratować malucha!”


Oczywiście, przed wszystkim nie jesteśmy w stanie stuprocentowo ochronić naszych dzieci. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, moment, w którym może dojść do sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia dziecka. Wtedy nasze opanowanie, wiedza i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy mogą uratować przed poważnymi skutkami tych zagrożeń.

Każdy z nas pewnie choć raz w życiu uczestniczył w kursie pierwszej pomocy, tylko czy każdy z nas potrafiłby pomóc? Jak wyglądał taki kurs? Czy mogliśmy pod okiem wykwalifikowanego instruktora poćwiczyć na manekinie resuscytację albo masaż serca? W wielu przypadkach zapewne nie, a przecież te umiejętności powinniśmy potrafić wykonywać zawsze i wszędzie, by umieć pomóc – by uratować życie!

Od czasu do czasu słyszymy informacje o tragediach, które dzieją się z udziałem najmłodszych, wypadkach, do których najczęściej dochodzi w domu, przedszkolu, szkole. Oparzenia, złamania, zadławienia, omdlenia, ciała obce w nosie, uchu, oku, zatrucia… Często zastanawiam się, co bym zrobiła, gdyby taki wypadek dotyczył mnie, mojego dziecka? Tak naprawdę nie wiem, jak bym zareagowała, czy potrafiłabym pomóc? I choć od dawna miałam zamiar uczestniczyć w kursie pierwszej pomocy, to jakoś nigdy nie natrafiałam na szkolenie skierowane do rodziców, zawierające elementy pomocy najmłodszym. No i w końcu znalazłam, a raczej ten kurs sam znalazł mnie. Na stronie mamaniania.pl, pojawiła się informacja o kampanii „Niech dorosły posłucha, jak ratować  malucha”, w ramach której organizowane są kursy z zasad udzielania pierwszej pomocy dzieciom. Koszt takiego kursu jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie przynosi uczestnictwo w nim – możliwość pogłębienia swojej wiedzy, wykorzystania jej w praktyce (na manekinach) i zadawania nurtujących pytań (co więcej, zostały na te pytania udzielone rzetelne odpowiedzi).

7 stycznia o godzinie 10.00 stawiłam się w Fiku Miku Cafe, pełna nadziei co do pogłębienia mojej wiedzy i uzyskania fachowych informacji. Jednym zdaniem: Egodziecka tam było i się uczyło!

Moje wrażenia są bardzo pozytywne. Był to profesjonalny kurs, który nie ograniczył się do nudnego wykładu prowadzącego (jaki miałam kilka lat wcześniej w szkole rodzenia). Było to rzetelnie przeprowadzone szkolenie, przez profesjonalnego ratownika medycznego (ukłony w kierunku pana Mikołaja Łaski). Interakcja ratownik – uczestnik warsztatu pomogła w rozwianiu wszelkich wątpliwości, pytań i problemów. Każdy uczestnik (było nas 12 osób) miał okazję zadać pytania, ale co najważniejsze, mogliśmy wypróbować nabyte umiejętności na fantomach (imitujących maleńkie dziecko – do 1,5 roku, i te starsze, do 8 lat).

Kameralna, przyjazna atmosfera sprzyjała swobodzie, co można było zauważyć podczas ćwiczeń w parach (nie obyło się bez sprzeczki małżeńskiej – pozdrawiam Panią Żonę, która skutecznie i bardzo realistycznie oddała się roli wiercącego się dziecka, któremu trzeba założyć opatrunek).

Każdy uczestnik warsztatu dostał folder, w którym zamieszczone są najważniejsze informacje omawiane na kursie – nie omieszkaliśmy także robić sobie notatek wewnątrz, myślę, że każdy z nas zajrzy jeszcze do niego niejednokrotnie, by móc powtórzyć sobie najważniejsze zasady.

Podsumowując całe to szkolenie i akcję „Niech dorosły posłucha, jak ratować malucha”, stwierdzam z całym przekonaniem, że taki kurs powinien przejść każdy rodzic spodziewający się dziecka, rodzic, który ma już swoje pociechy, ale także każda niania, opiekunka w przedszkolu, wychowawczyni. A tak naprawdę podstawową wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy powinien mieć każdy z nas, nigdy nie jest za późno na edukację, tym bardziej jeśli chodzi o edukację ratująca ludzkie życie.

Serdecznie dziękuję pani Ewie Łęskiej z portalu mamaniania.pl, która, pisząc kolokwialnie, robi dobrą robotę. Życzę, żeby akcja „Niech dorosły posłucha, jak ratować malucha” trafiła do każdego rodzica w Polsce i uświadomiła, że to od naszych działań może zależeć czyjeś zdrowie lub życie.

Karolina Zakrzewska

„Niech dorosły posłucha, jak ratować malucha!”
Kurs z zasad udzielania pierwszej pomocy.

Organizator: Ewa Łęska, portal www.mamaniania.pl

Prowadzący: Mikołaj Łaski