Ruszyła akcja „Cała Polska czyta dzieciom” w Pałacu Żelechów

Pierwsze spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Na spotkanie z baśnią w Pałacu Żelechów przyszło bardzo dużo dzieci z opiekunami (około 150 osób). Swoją obecnością akcję zaszczyciła również Burmistrz Żelechowa, Mirosława Miszkurka.

Pogoda dopisała dlatego pierwsze spotkanie z baśnią odbyło się w parku Pałacu Żelechów. Atmosfera podczas spotkania spowodowała że nie skończyło się na baśni „Jaś i Małgosia”. Dziennikarka Marta Kuligowska przeczytała również „Trzy małe świnki” Braci Grimm, oraz  „Opowiadania Mikołajka” René Goscinny’ego.
 
Podczas spotkania dzieci uważnie słuchały baśni by później wziąć udział w konkursach wiedzy na ich temat i otrzymać nagrody.
 
Akcja „Cała Polska czyta dzieciom w Pałacu Żelechów” promująca głośnie czytanie dzieciom jest prowadzona przez wszystkie sobotnie popołudnia lipca i sierpnia 2014 r. (spotkanie z gościem specjalnym ok. godz. 17.00). Aktywności są planowane na terenie pałacowego parku, który wraz z budynkiem Pałacu został wpisany na listę zabytków. XVIII-wiecznyPałac Żelechów utrzymany w stylu klasycystycznymma ciekawą historię, sam Brzechwa pisał: „wiadomo, że Żelechów słynie z dziadków do orzechów” („Orzech”). Obecnie kompleks pałacowo-parkowy w mazowieckim Żelechowie (87 km od Warszawy i 87 km od Lublina) funkcjonuje jako obiekt konferencyjno-wypoczynkowy posiadając 75 stylowych pokoi, własny browar, SPA & Wellness, stawy rybne i pałacowe lochy.
 
 
Podczas kolejnych spotkań dzieci będą miały okazję posłuchać nie tylko znanych tytułów jak: „Kopciuszek”, „Królewna Śnieżka”, „Księżniczka na ziarnku grochu”, „Pinokio”, „Śpiąca królewna”, „Piękna i Bestia”, „Guliwer”, ale również wydawniczych niespodzianek. Świat baśniowych bohaterów swoimi interpretacjami przedstawią m.in. Barbara Bursztynowicz, Paulina Chylewska, Oliwier Janiak, Maciej Orłoś i Justyna Steczkowska.

Inicjatywa „Baśniowy Pałac” skierowana jest do wszystkich chętnych dzieci – mile widziane są dzieci z Żelechowa i okolic. Wstęp na spotkania jest bezpłatny.
 
Społeczna inicjatywa Pałacu Żelechów jest promowana wśród lokalnej społeczności, wpierają ją także lokalne władze, biblioteka, ośrodek kultury i miłośnicy rozwijania czytelnictwa wśród dzieci oraz media. „Baśniowy Pałac” został objęty patronatem przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Burmistrz miasta Żelechowa, TVP Lublin, Tygodnik Siedlecki, Radio Podlasie oraz portale: podlasie24.pl; kuriergarwolinski.pl; miasto.dzieci.pl i Qlturka.pl.