Sieciaki na wakacjach – seria wakacyjnych pikników


W trakcie uczestnictwa w pikniku dzieci uczą się, jak reagować na zagrożenia w internecie oraz jak ich unikać. Poznają zasady Netykiety oraz zasady bezpiecznego surfowania w sieci.  Dowiadują się, jak chronić swoją prywatność w internecie, a także jakie zagrożenia niosą za sobą internetowe znajomości. 
 
Akcja „Sieciaki na wakacjach” odbywa się od 2006 roku. Od tego czasu w naszych piknikach wzięło udział ok. 85 tysięcy dzieci – młodych internautów. 
 
Inauguracja kampanii odbędzie się w ramach dużej imprezy plenerowej „Lato w Mieście” w Warszawie. Z tej okazji oprócz zabaw związanych z internetowym bezpieczeństwem będzie miało miejsce wiele atrakcji dodatkowych. 
 
Pikniki edukacyjne odbędą się w 3 miejscowościach:  
 
Warszawa – 4 lipca, 
Białystok – 13 lipca, 
Starachowice – 23 sierpnia. 
 
Wakacyjne Pakiety Edukacyjne czyli Sieciaki na wakacjach w Twojej miejscowości!
 
Od 2012 roku akcja „Sieciaki na wakacjach” została uzupełniona o wakacyjne pakiety edukacyjne przeznaczone dla lokalnych inicjatorów, czyli osób, które chciałyby samodzielnie zorganizować sieciakowy piknik edukacyjny w swojej miejscowości. Bogaty skład pakietów, w tym scenariusze imprez (wersja 45, 90 i 120 minut), pozwala na samodzielną organizację imprezy dostosowując program do wieku i ilości uczestników, lokalizacji, a także ilości osób zaangażowanych w organizację 
i prowadzenie pikniku. 
 
Pakiety przekazywane są bezpłatnie po wypełnieniu formularza zamówieniowego na stronie www.sieciakianawakacjach.fdn.pl. Placówki organizujące pikniki biorą udział w konkursie na najciekawszą inicjatywę, 20 z nich otrzyma cenne nagrody.
 
W ubiegłych dwóch edycjach w ten sposób zorganizowano 587 lokalnych pikników, w których wzięło udział 33 tyś dzieci. 
 
Program imprez nawiązuje do fabuły edukacyjnego serwisu internetowego www.sieciaki.pl. Na potrzeby pikników przygotowano bogatą ofertę, na którą składają się m.in. 5 atrakcyjnych stanowisk:
 
  • Mega Centrum Zabezpieczeń – 6 stanowisk komputerowych,  wyposażonych 
  • w aplikacje umożliwiające edukację przez zabawę.  Dzieci mają możliwość skorzystania z gier komputerowych m.in. Sieciaki – Misja Bezpieczny Internet, quizów, kursów e-learning;
  • Sieciokino – w którym dzieci mogą obejrzeć kreskówki oraz filmy na temat bezpieczeństwa w sieci. Po emisji każdego filmu, czy kreskówki dzieci biorą udział w konkursie, w którym mogą wykazać się wiedzą dotyczącą bezpiecznego surfowania w sieci. 
  • Scena konkursowa – gdzie odbywają się konkursy z nagrodami i koncerty hip-hopowe. Na sieciakowych piknikach występuje zespół „W Dobrym Świecie”, który prezentuje piosenki o tematyce edukacyjnej. 
  • SiecioMatLosujący, to miejsce, w którym dzieci odpowiadają na pytania quizowe 
  • na temat bezpieczeństwa w internecie.
  • Sieciakowa Strefa Rozrywki – w której dzieci mogą kolorować sieciakowe kolorowanki 
  • i rozwiązywać quizy, rebusy i zagadki dotyczące radzenia sobie z zagrożeniami online. 
 
W trakcie zabawy podczas pikniku dzieci mają szansę zdobyć atrakcyjne nagrody. 
 
Młodzi internauci poprzez udział w sieciakowych konkurencjach zdobywają wiedzę 
o bezpiecznym internecie oraz pakiety edukacyjne 
 
Relacje z poprzednich edycji:
 
http://www.sieciaki.pl/sieciotv/id/80 – Sieciaki na wakacjach 2012
http://www.sieciaki.pl/sieciotv/id/55 – Sieciaki na wakacjach 2009
http://www.sieciaki.pl/sieciotv/id/40 – Sieciaki na wakacjach 2008