TRÓJMIASTO – Kampania Początek w Rodzinie


Z informacji organizatorów:

W tym roku będzie mowa o ciąży i nieodłącznej jej niepewności, niedowierzaniu, obawach przed porodem. Będziemy również mówili o umiejętnościach rodzicielskich, kryzysie pary, tworzeniu się więzi, o porodzie jako traumie z finałową ulgą i możliwościach przygotowania się do narodzin dziecka. „Głównym celem kampanii jest dialog społeczny dotyczący rzeczywistej sytuacji stawania się rodzicem. Będziemy chcieli zachęcić do rozmowy, wymiany myśli i odczuć, ale tych mniej popularnych, jednakowoż ważnych, a pomijanych z uwagi na społeczne tabu. Trudne uczucia, niewiedza, niepewność, zmęczenie, zobojętnienie rodzica wobec dziecka to stan dyktowany zwykłą ludzką fizjologią. Wpisuje się on w ten szczególny etap życia i jest normą zdrowia. Możliwość dopuszczenia do głosu oraz myślenie o negatywnych emocjach pozwala na tworzenie się prawdziwej i rozwojowej więzi między rodzicami i ich dzieckiem. Generowanie negatywnych emocji powstających nieodzownie wobec dziecka może przyczyniać się do nieprawidłowości w obrębie relacji z nim. W tym sensie czwarty rok doświadczeń psychoterapeutek w punkcie konsultacyjnym przy Szpitalu w Gdyni-Redłowie pokazuje na przykład, że właściwie każda pierworódka powinna być objęta edukacją dotyczącą  „pomieszania” czy też inaczej mówiąc mieszanych uczuć, jako konsekwencji porodu czy spotkania z nowo narodzonym dzieckiem” – mówi Anna Faber – psychoterapeuta z Punktu Pomocy Psychologicznej „Początek w Rodzinie”.

Podczas kampanii będziemy spotykać się w różnych miejscach publicznych przeznaczonych dla rodziców: w szkołach, gronach pedagogicznych, szkołach rodzenia, kawiarniach dla młodych rodziców i tych z niemowlętami  oraz w  ośrodkach pomocy społecznej na terenie Trójmiasta.

Wydarzeniem drugiej części kampanii będzie wystawa fotograficzna poświęcona tematyce pary oczekującej dziecka. Podczas finału tegorocznej akcji odbędzie się koncert Joanny Kondrat – ubiegłorocznej zwyciężczyni Debiutów w Opolu, matki niespełna 2-letniego Bruna   – wraz z zespołem.

Więcej o kampanii i jej wydarzeniach na www.punkt.zielonamysl.pl
http://www.youtube.com/watch?v=Jturbfg4zq0