WARSZAWA – Bezpłatne szkolenie „Gdy dziecko nie chce jeść”

 
Terminy szkoleń dla profesjonalistów: 

I edycja – 8.09 
II edycja -15.09 
III  edycja – 29.09 
IV edycja -27.10
 
Opis szkolenia: 

Prawidłowe żywienie ma istotny wpływ na rozwój małego dziecka. Wszelkie zmiany diety dziecka zarówno w obszarze niedoborów ważnych składników odżywczych jak i ich nadmiaru mogą stać się przyczyną poważnych zaburzeń i pogorszenia funkcjonowania dziecka. Odżywianie i karmienie małego dziecka  to jednak nie tylko kontekst fizjologiczny związany z prawidłowo skomponowaną dietą malucha. To także aspekt psychologiczny, którego ważnym elementem jest atmosfera pierwszych dziecięcych posiłków. To, co dzieje się przy stole rodziny z kilkuletnim dzieckiem, często przypomina batalię o zjedzenie kolejnej łyżeczki niechcianego dania. Pozornie niewinne „samolociki” lądujące z porcją niechcianej przez dziecko zupy w jego otwartej z zaciekawienia buzi, jedzenie za zdrowie bliskiej osoby − nawet wtedy, gdy brzuszek jest już pełny, odwracanie uwagi, to tylko niektóre z metod stosowanych przez rodziców i opiekunów małych niejadków. W sytuacjach takich często dochodzi do przekraczania granic małego dziecka. Zachowania związane ze zmuszaniem dziecka do jedzenia są przemocą i jedną z poważnych przyczyn trudności emocjonalnych dziecka w przyszłości. 
 
Szkolenie będzie okazją do uporządkowania wiedzy dotyczącej najnowszych zaleceń żywieniowych dotyczących najmłodszych dzieci, a także do zapoznania się z metodami pracy z rodzicami najmłodszych dzieci w obszarze kształtowania prawidłowych zachowań żywieniowych kilkulatków. Dzięki udziałowi w szkoleniu każdy uczestnik oprócz pogłębienia swojej dotychczasowej wiedzy,  zostanie przygotowany do pracy z rodzicami małych dzieci tak, aby zachęcanie do jedzenia stało się podążaniem za potrzebą dziecka a nie osoby dorosłej. 
 
Uczestnicy szkolenia otrzymają bogate materiały szkoleniowe oraz scenariusz dwugodzinnego spotkania edukacyjnego „Niejadek-czyli kto?”.
 
Szkolenie będzie prowadzone przez specjalistów z zakresu żywienia pracujących na co dzień w Centrum Zdrowia Dziecka, a także pracowników Fundacji Dzieci Niczyje.
 
Odbiorcy:
Szkolenie skierowane jest do profesjonalistów mających w swojej pracy kontakt z rodzicami z małymi dziećmi w wieku 0-6 lat (m.in. psychologów, pedagogów, opiekunów, pracowników socjalnych, pielęgniarek), którzy chcą wzbogacić swoją wiedzę i zyskać narzędzia do edukacji rodziców. 
 
6 miesięcy po zakończeniu szkolenia do wszystkich uczestników zostanie rozesłana ankieta z nt. wykorzystania wiedzy i narzędzi zdobytych podczas szkolenia. 
 
Zapisanie się na szkolenie jest równoznaczne z chęcią edukacji rodziców w obszarze właściwego żywienia małych dzieci i z wyrażeniem zgody na otrzymanie ww. ankiety.   
Miejsce szkolenia:
Fundacja Dzieci Niczyje, 
ul. Walecznych 59, wejście B, II piętro
Warszawa
 
Zapisy:
Zapisy są przyjmowane pod numerem telefonu: 22 616 16 69. 
 
Udział w szkoleniu jest nieodpłatny.
 
Szkolenie jest zorganizowane w ramach kampanii „1000 pierwszych dni dla zdrowia” finansowanej przez Fundację Nutricia. 
 
Plan szkolenia: 
 
Zasady karmienia niemowląt- nowe wytyczne I BLOK teoretyczny  1,5 h
8.30-10.00
Prawidłowe karmienie dzieci w wieku 1-3 i 3-6
Zaburzenia zachowania związane z karmieniem
Przerwa 10.00-10.15
Kiedy diagnozować i kierować do szpitala? II BLOK teoretyczny 1,5 h
10.15- 11.45
15 minut na pytania uczestników
Przykłady pacjentów z zaburzeniami karmienia
Trudne pytania ( kiedy odstawić butelkę, jak długo karmić piersią, karmienie samodzielne)
Przerwa na lunch 12.00-12.30 
Wprowadzenie teoretyczne do tematu spotkań edukacyjnych- definicja, charakterystyka organizacji i przebiegu takich zajęć, rola trenera, osoby prowadzącej, zasady organizacji spotkań III BLOK- praca ze scenariuszem 
12.30- 13.15
Zapoznanie uczestników ze scenariuszem spotkania edukacyjnego 13.15-14.45
Przerwa 14.45-15.00
Omówienie spotkania z poziomu profesjonalisty. Podsumowanie i zakończenie szkolenia IV BLOK praca ze scenariuszem 
15.00-15.45
15 minut na pytania uczestników