Na czym polega warsztat?
Warsztat „Być Mamą” jest skierowany do mam najmłodszych dzieci (do ukończenia przez nie 1. roku życia). W tym pierwszym roku rozstanie mamy z dzieckiem jest bardzo trudne dla obu stron, dlatego mamy w warsztacie uczestniczą razem ze swoimi maluszkami. Warsztat przede wszystkim stwarza możliwość spotkania się kobiet znajdujących się w podobnej sytuacji.
Pojawienie się dziecka to wielkie szczęście i radość ale także ogromna zmiana w życiu kobiety i całej jej rodziny, a także masa pytań i wątpliwości związanych z tym, jak adekwatnie zaspokajać potrzeby dziecka. Na spotkaniach poruszamy zatem zarówno tematy związane ze zmianą dla rodziny jaką jest pojawienie się dziecka jak również różne kwestie dotyczące wychowywania dziecka – potrzeby dziecka na poszczególnych etapach rozwojowych i sposoby ich zaspokajania, uczucia rodzica i dziecka, stawianie granic, zachęcanie do samodzielności, pochwały, kary i konsekwencje.
Do pracy metodą warsztatową niezbędna jest aktywność uczestniczek. Dlatego mamy uczestniczące w spotkaniach biorą udział w „burzach mózgów”, pracach w parach, podgrupach, czasem także odgrywamy scenki. Ważne jest również korzystanie z własnych doświadczeń i dzielenie się nimi w grupie. Każdy jednak może mówić o sobie tyle ile czuje, że chce powiedzieć, nikt do tego nie jest przymuszany – szanujemy swoje granice.
W warsztacie wykorzystujemy również elementy videotreningu. Podczas spotkań towarzyszy nam kamera, która nagrywa naturalne „bycie ze sobą” mam i ich dzieci. Po każdym spotkaniu nagrania te są analizowane przez prowadzące. Dla każdej uczestniczki z dzieckiem wybierane są ważne fragmenty pokazujące komunikację mama-dziecko. Skupiamy się wyłącznie na tym, co pozytywne w interakcji, co służy dziecku, co pomaga we wzajemnym komunikowaniu się i zaspokajaniu potrzeb maluszka.
Jakie korzyści ma mama z takiej formy pracy?
* możliwość nawiązania kontaktu z innymi mamami i wymieniania z nimi doświadczeń;
* okazja dla dziecka do przebywania z rówieśnikami ale w bezpiecznych warunkach tzn. w obecności mamy;
* możliwość pozyskania wiedzy na temat rozwoju i potrzeb dziecka od jego urodzenia do 3. roku życia;
* możliwość pozyskania wiedzy i nowych umiejętności z zakresu wychowywania dziecka;
* możliwość zobaczenia siebie w relacji z dzieckiem;
* możliwość obserwowania zachowań dziecka, wysyłanych przez niego sygnałów i lepsze ich zrozumienie;
* możliwość obserwacji własnych reakcji na sygnały wysyłane przez dziecko i sprawdzenie, które z nich służą dziecku;
* zyskanie większego spokoju i świadomości własnych kompetencji w kontakcie z dzieckiem;
Rozpoczął się nabór na grupę warsztatową.
Termin warsztatów: 16.05-11.07. 2012, środa
Godz.: 12:30-14:30
Miejsce: Praskie Centrum Dziecka i Rodziny Fundacji Dzieci Niczyje, Walecznych 59 (wejście B, II piętro), Warszawa
Kontakt: , www.dobryrodzic.fdn.pl
Koszt: warsztaty sa bezpłatne