WARSZAWA | KRAKÓW – Niezwykłe spotkania Fundacji VERBA i PZU – warsztaty edukacyjne dla dzieci

Każdego roku w Polsce podejmowane są nowe inicjatywy zmierzające do integracji i poprawy jakości życia osób niepełnosprawnych. Fundacja VERBA postawiła sobie za cel edukację najmłodszych i w ten sposób oswojenie ich z tematem, który przez wielu rodziców i nauczycieli wciąż uważany jest  z trudny. Podczas „Niezwykłych spotkań z PZU” dzieci z przedszkoli biorących udział w tym wyjątkowym projekcie będą mogły przekonać się, że nasze społeczeństwo jest różnorodne, ale dzięki temu ciekawe i wartościowe. Warsztaty promują wartości takie jak: przyjaźń, otwartość, empatia i kreatywność.

Dlaczego wybraliśmy przedszkola? W Polsce brakuje działań oswajających dzieci z tematem niepełnosprawności. Doświadczenia innych krajów pokazały, że wczesne kształtowanie pozytywnych postaw społecznych u dzieci, owocuje w przyszłości. Chcemy mieć swój wkład w budowę społeczeństwa otwartego, mądrego i świadomego. Aby to osiągnąć stworzyliśmy scenariusz warsztatów w oparciu o bajkę wydaną przez Fundację „Leon i jego nie-zwykłe spotkania. Wyprawa na zamek”. Dzieci zapraszamy do wspólnego czytania, kolorowania, zabawy i rozmowy. Co najważniejsze – pracujemy w oparciu o ciekawe, pozytywne i kolorowe materiały aby udowodnić, że rozmowa o niepełnosprawności może przebiegać w optymistycznej atmosferze i być równie ciekawie jak wiele innych” – powiedziała Agata Battek, założycielka Fundacji VERBA.

Bywa, że rodzice czują się skrępowani, kiedy dziecko w miejscu publicznym dopytuje, dlaczego ktoś wygląda inaczej albo dlaczego np. jeździ na wózku. Odciągają uwagę malucha, każą mu mówić cicho lub przestać zadawać pytania. W ten sposób sami prowokują sytuację pełną napięcia, w której dziecko zaczyna coraz głośniej domagać się wyjaśnień i nie rozumie, czemu nie może ich uzyskać. Napotkana osoba widzi, że staje się obiektem zainteresowania, a całe zdarzenie przestaje być komfortowe dla wszystkich uczestników.

„Niezwykłe spotkania z PZU” to projekt, który ma za zadanie odpowiedzieć na dziecięce pytania, a także wspierać dorosłych w rozmowach na tematy, których nie sposób pominąć w procesie wychowywania. Przygotowane materiały i spotkania w przedszkolach przyczyniają się do wzrostu świadomości w obszarze niepełnosprawności i rozwoju społecznego.


„Już po kilku spotkaniach wiemy, że nasze działania są szalenie ważne i potrzebne. Dzieci reagują wspaniale na proponowany program. Są aktywne, ciekawa ale co najważniejsze warsztaty poza funkcją edukacyjną sprawiają im przyjemność i radość co widać po uśmiechniętych buziach i powtarzających się pytaniach dotyczących możliwości kolejnych zajęć” – dodaje Agata Battek.

Specjalnie przeszkoleni animatorzy, dzięki współpracy Fundacji VERBA i Fundacji PZU,  przez kolejne tygodnie odwiedzać będą placówki edukacyjne, aby realizować ten ważny dla kolejnych pokoleń projekt.

***
Fundacja VERBA– niezależna organizacja pozarządowa, która zajmuje się edukacją oraz przełamywaniem stereotypów funkcjonujących w odniesieniu do osób niepełnosprawnych. Głównym celem działalności jest wspieranie przemian związanych z postrzeganiem niepełnosprawności i działanie na rzecz poprawy jakości życia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Pomysłodawcą  i założycielką fundacji jest Agata Battek.
Więcej informacji na http://www.fundacjaverba.org.pl a także na oficjalnym Fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/FundacjaVerba.