To pierwszy i jak dotąd jedyny w kraju ośrodek specjalizujący się w neurokognitywistyce rozwojowej tak małych dzieci. Naukowców interesuje nie tylko rozwój poznawczy, ale również ten emocjonalny i społeczny.
Pracownia działa od wiosny tego roku, jednak badania ruszyły pełną parą z początkiem tego roku akademickiego.
W poszukiwaniu wczesnych oznak
Eksperci nie zajmują się diagnostyką i terapią, ale przewidują, że dzięki ich badaniom w przyszłości będzie można już u niemowląt wykrywać pierwsze symptomy zaburzeń rozwojowych. Naukowcy przygotowują się właśnie do badań dzieci, których starsze rodzeństwo ma diagnozę autyzmu. U takich niemowląt istnieje o wiele większe prawdopodobieństwo zachorowania. – Autyzm jest zaburzeniem, które wyłania się do trzeciego roku życia. Jeśli udałoby nam się znaleźć jego wczesne oznaki (tzw. predyktory), dałoby to możliwość opracowania wczesnych testów przesiewowych dla niemowląt. Moglibyśmy wtedy o wiele szybciej diagnozować zaburzenia rozwoju, dając więcej szans na podjęcie skutecznej interwencji, aby spróbować przekierować rozwój dziecka na inne tory – mówi dr Przemysław Tomalski, kierownik pracowni.
Badania dotyczące autyzmu to jeden z kilku projektów, w który zaangażowani są pracownicy Babylabu. W przyjaznym dla rodzica i niemowlęcia laboratorium znajduje się specjalistyczny sprzęt.
– Do badania związku między zachowaniem malucha, a aktywnością mózgu w Babylabie wykorzystywany jest też nowoczesny aparat EEG, który rejestruje fale mózgowe za pomocą kosmicznie wyglądającego czepka. W ten sposób można np. śledzić rozwój językowy dzieci i ocenić ryzyko dysleksji – wyjaśnia Karolina Marczuk, asystentka badawcza. Według najnowszych wyników badań, opracowywanych wspólnie z University of East London w Wielkiej Brytanii, większe trudności z rozwojem kompetencji językowych mogą mieć dzieci dotknięte ubóstwem, a różnice te można wykrywać już w 9. miesiącu życia. Przez najbliższe lata naukowcy z Babylabu będą starali się zebrać jak najwięcej danych na ten temat.
Każde dziecko odwiedzające pracownię traktowane jest indywidualnie, ale w badaniach liczy się to w jaki sposób określone zadania wykonuje cała grupa, dlatego tak ważne jest, aby przebadać jak najwięcej maluchów. Naukowcy poszukują więc ochotników, rodziców z małymi dziećmi (niemowlętami do 12. miesiąca życia). Terminy spotkań ustalane są indywidualnie. Niektóre z nich obejmują pojedynczą wizytę, inne przewidują obserwowanie rozwoju niemowlęcia nawet do trzeciego roku życia dziecka i wymagają kilku wizyt. Badania są poufne, a udział w nich jest bezpłatny. Projekty badawcze finansowane są m.in. przez Unię Europejską i Narodowe Centrum Nauki.
KONTAKT: www.psychologia.pl/babylab/, (22) 55 49 742, .