WARSZAWA – recyklingowa świetlico-kawiarnia – zajęcia dla dzieci

 
Recyclingowa świetlico-kawiarnia na tarasie BOK powstała ze zbędnych elementów scenografii oraz odpadów przekazanych przez STENĘ Ekostację. Zaprojektowały ją dzieci i mieszkańcy w ramach warsztatów z designu prowadzonych przez grupę REFUNC z Berlina, we współpracy z kolektywem NO MUDA zrzeszającym artystów, dizajnerów i projektantów recyklingowych. Realizacją zajęli się więźniowie z białołęckiego aresztu, obecnymi w niej roślinkami i warzywami seniorzy (kawiarenkę zgłoszono do warszawskiego konkursu na najładniejszy ogródek).

Kawiarenka jest czynna codziennie od 12.00 do 20.00. Bezpłatnie można napić się kawy, herbaty i bardziej oryginalnych trunków, jak napój z baobabu. Codziennie odbywają się w niej rozmaite wydarzenia. Cyklicznie dla dzieci: wtorki – tworzymy lalki, przy udziale których pod koniec sierpnia powstanie spektakl lalkowy; środy – warsztaty recyklingowe dla dzieci (w najbliższą tworzymy stemple), w niedziele – jazzowe warsztaty umuzykalniające i animacje z instrumentami (opis na dole maila). Ponadto w programie: kameralne koncerty, stand up, party okolicznościowe, małe formy teatralne, pokazy filmów. W piątek działalność sceny kawiarenki zainauguruje Skadyktator i Kosmiczne Combo (koncert o 19.30, wstęp wolny). 

 
W parku Picassa stanął barakowóz przebudowany na letni pawilon. Nad jego konstrukcją pracowała ekipa ze STOWARZYSZENIA ODBLOKUJ (stowarzyszenie na rzecz poprawy środowiska mieszkalnego). W pawilonie odbywają się warsztaty dla dzieci (dzisiaj powstają mini-widoczki za szybką, innym razem powstawały poduszki w kształcie chmurek….. W przyszłym tygodniu: chodzenie po linie, warsztaty animacji poklatkowej, warsztaty dźwiękowe, fotki z rowerami… Program na najbliższy tydzień załączam na samym dole tego maila. Ponadto: cyklicznie spotkania animatorów dwóch kółek i wymienialnia ubrań (również dziecięcych).  
 
Od najbliższego piątku po osiedlu krążyła będzie mobilna stacja do zabaw podwórkowych LATOBOK. Dzieci mogły już zapoznać się z jego kartonowym prototypem i zgłosić swoje pomysły na zawartość wózka. Wypełniony akcesoriami do gier i zabaw LATOBOK będzie wyruszał w podróż kilka razy w tygodniu, a towarzyszący mu animatorzy będą zachęcać dzieci do wspólnej zabawy. 
 
Wszystkie wydarzenia w ramach projektu LATO TUŻ OBOK są nieodpłatne.  
 
Projekt koordynuje Anna Płachecka – animatorka kultury działająca w Stowarzyszeniu Katedra Kultury, jedna z autorek projektu „Interwencje Osiedlowe”, który został potrójnie nagrodzony w konkursie Nagrody S3KTOR 2013 (Grand Prix, nagroda za najlepszą inicjatywę dla społeczności lokalnej i Nagroda Specjalna portalu ngo.pl).