Sobota, 11 maj
• Tańcograjka: Zagra suka biłgorajska, a wraz z nią muzyka rajska!
Sukę znano na ziemiach polskich już w średniowieczu. Grano na niej na weselach w okolicy Biłgoraja i Janowa Lubelskiego. Towarzyszyła także wykonywaniu pieśni dziadowskich, ballad śpiewanych przez wędrowców. Ani jeden egzemplarz suki biłgorajskiej nie dotrwał do naszych czasów, ale została zrekonstruowana na podstawie akwareli Wojciecha Gersona. Gośćmi specjalnymi „Tańcograjki” będą Zbigniew Butryn – rekonstruktor suki biłgorajskiej i wirtuoz tego instrumentu wraz ze swoją uczennicą Katarzyną Zedel (znaną m.in. z zespołu „Zdrowie pięknych pań”).
• Projekcje bajek
Sobota, 18 maj
• Tańcograjka: Nóżki w miejscu nie ustoją, gdy wam zagram na oboju!
Obój jest instrumentem dętym zrobionym z drewna. Ma w sobie dużo kryjówek i norek, do których prowadzą metalowe klapko-drzwiczki. Babcią oboju była znana nam z pastorałek szałamaja. Obój łączy w sobie las (drewno) i wodę, bo żeby na nim zagrać trzeba mieć stroik wykonany z trzciny! Obojowi się przyjrzymy, posłuchamy, zatańczymy. Na oboju zagra Anna Janis-Previtali – śpiewaczka, oboistka i mama Julci.
• Projekcje bajek
Sobota, 25 maj
• Tańcograjka: Babcia, tata, wnuczek wytną pirueta, kiedy gra do tańca muzykant na fletach!
Flety to bardzo, bardzo stare instrumenty. Tworzono je z różnych materiałów – najstarsze odnalezione wykonano z kości mamuta i łabędzi. Ze względu na ich delikatne, niebiańskie brzmienie grę na nich przypisywano aniołom. Muzyka fletowa była popularna na dworach i w wojsku. Na fletach zagra Piotr Krawczyk.
• Projekcje bajek
Kino Praha wraz z grupą muzyków zajmujących się kulturą tradycyjną zapraszają na TAŃCOGRAJKI, czyli nowy cykl filmowo – muzyczny dla dzieci i dorosłych. Tańcograjka to „powrót do korzeni” – w każdą sobotę, o godz. 10.30 przedstawimy dawne, zapomniane już dziś zabawy z czasów naszych babć i pradziadków. Będziemy śpiewać, tańczyć, skakać, przytupywać i słuchać muzyki granej na starodawnych instrumentach. Gospodarzem każdego spotkania będzie inny instrument – zagrają dla nas m.in. cymbały, harmonia trzyrzędowa, baraban, trąbkoskrzypce! Po spotkaniu zapraszamy dzieci na projekcje bajek. Na dużym ekranie pojawią się ulubione postaci z dobranocek – tych współczesnych oraz tych już trochę zapomnianych oraz instrumenty i historie muzyczne. Przypomnimy filmy z serii „Wędrówki Pyzy”, „Koziołek Matołek”, „Piesek w kratkę”, „Muzyczne popołudnie”, „Czarodziejski flet” oraz wiele, wiele innych. Każde spotkanie potrwa około godziny. Zapraszamy dzieci w wieku 3-6 lat wraz z opiekunami. Cena biletu – 15 zł.
Tańcograjki poprowadzą:
Katarzyna Szurman – muzykantka. Gra na skrzypcach i harmonii trzyrzędowej. Występuje w kapeli „Czarne Motyle” wykonującej przedwojenną muzykę taneczną oraz w zespole etnojazzowym „Śliczne Goździki”. Kolekcjonerka starodawnych zabawek. Na co dzień prowadzi zajęcia muzyczne dla dzieci.
Katarzyna Żytomirska – pisarka, etnolog. Członek Stowarzyszenia „Dom Tańca”. Aktorka „Sceny Lubelskiej 30/32″. Wspólnie z członkami Stowarzyszenia prowadzi zajęcia dla dzieci związane z rokiem obrzędowym i kulturą tradycyjną. Występuje w zespole etnojazzowym „Śliczne goździki”. Autorka książki „Opowieści roztoczańskie” oraz spektaklu muzycznego „Wstydek-Bajtek i drewniane ludki”.
Emilia Herda – etnolożka, muzykantka („Czarne Motyle”, „Wędrowiec”). Od wielu lat współpracuje ze Stowarzyszeniem „Dom Tańca” biorąc udział w rozmaitych projektach artystycznych i edukacyjnych. Wielbicielka dzieci, prywatnie mama Łucji i Stefana.
Agata Krawczyk – muzyk i muzykoterapeuta, terapeuta; gra na skrzypcach, kanklach, cymbałach i gitarze. Współtworzyła zespół folkowy „Werchowyna”, obecnie gra w zespole „Czarne Motyle”. Od 15 lat prowadzi zajęcia muzyczno-taneczne w przedszkolach, szkołach, świetlicach dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Matka dwóch córek.
oraz gościnnie: Agata Harz, Katarzyna Brzozowska, Grzegorz Ajdacki, Agnieszka Kontny i inni.
Kontakt: Kasa Kina Praha ul. Jagiellońska 26 03-719 Warszawa tel. 22 343 03 10