Celem warsztatu jest:
1. poznanie i nauka starych ludowych kołysanek oraz stworzenie swoich własnych
2. poznanie różnorodnych technik pracy z głosem i z ciałem
3. powiązanie jednoczesnej pracy z głosem jak i z ruchem
4. spotkanie w miłym towarzystwie i możliwość wspólnego śpiewu
Muzyka oraz tradycyjny śpiew oparty na naturalnym sposobie wydobywania głosu w doskonały sposób wpływa na dzieci i ich rozwój, dlatego zachęcam rodziców aby odnaleźć swój indywidualny sposób śpiewania i używać naturalnego brzmienia głosu. W trakcie warsztatu przekazuję różne sposoby śpiewu, tak aby zyskać z niego satysfakcję i swobodę, a w konsekwencji śpiewać dzieciom jak najwięcej. Aby to uzyskać, przeprowadzam serię delikatnych ćwiczeń ruchowych, opartych na rozluźnianiu ciała, jego uspokajaniu i kołysaniu. W ćwiczeniach odwołuję się do naturalnego ruchu opartego na geometrii ciała, często wykorzystując ćwiczenia na podłodze leżąc lub w klęku podpartym.
Kolejnym etapem pracy jest uruchomienie oddechu jako czynnika łączącego ruch i śpiew. Wykorzystuję swobodny i głęboki oddech jako podstawę do odnalezienia głębokiego i czystego dźwięku. Traktuję oddech jako motor do ruchu, śpiewu jak i każdego działania.
Ważnym dla mnie sposobem pracy jest praca w grupie, gdzie proces otwierania się na swoje ciało i głos przebiega znacznie szybciej, niż w pracy indywidualnej. Ważna jest dla mnie atmosfera zabawy. Na warsztat dla rodziców z małymi dziećmi zapraszam również dzieci, aby wspólnie uczestniczyć w nauce i zabawie.
Jak się ubrać?
Nie zapomnijmy o wygodnym ubraniu nie krępującym ruchów, aby czuć się swobodnie.
Przewidziany jest materiał muzyczny w formie mp3 dla uczestników warsztatu, w celu utrwalenia sobie nauczonych kołysanek na warsztacie.
Lena Majewska jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Nauczycielka tańca, śpiewu i aktorstwa. Śpiewem zajmuje się od 15 lat. Od 2004 współtworzy i bierze udział w najróżniejszych projektach muzycznych, współpracując m.in. z Włodzimierzem Nahornym lub Michałem Jacaszkiem. Jest autorką trwającego ponad pięć lat interdyscyplinarnego projektu teatralnego ‘Parallel’ w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Tworzy liczne projekty muzyczne: warsztaty ze śpiewu dla dzieci i młodzieży, warsztaty z twórczego użycia głosu (jednoczesna praca nad głosem i ruchem), odtwarza tradycję śpiewania starych polskich kołysanek wraz z rodzicami. Jest przekonana, że muzyka oraz tradycyjny śpiew oparty na naturalnym sposobie wydobycia głosu w doskonały sposób wpływa na dzieci i ich rozwój, a także na relacje pomiędzy rodzicami a dzieckiem.
Termin: 4-5 lutego (sobota-niedziela)
Godz.: 11.00 – 13.30
Miejsce: Duży Pokój, ul. Koszykowa 24/12, Warszawa
Zapisy: [email protected]
Cena: 120 zł./os. (200 zł./para)