WARSZAWA – Warsztaty Pozytywne Rodzicielstwo – dla ojców

Z informacji organizatora:

Sposób, w jaki mówimy do dzieci, ma wpływ na to, czy chcą nas wysłuchać i posłuchać. To zaś jak my – rodzice – je słyszymy, ma wpływ na to, jak postrzegamy ich zachowanie i jak zareagujemy.

Istnieje kilka mitów „dobrego rodzica”, które stanowią barierą w porozumieniu się z dziećmi i dawaniu im wsparcia, by rozwijały swoją samodzielność i pewność siebie. W czasie warsztatów przyglądamy się im i tworzymy nowe wzorce zachowań. Istotnym elementem podejścia do dziecka w ramach Pozytywnego Rodzicielstwa jest fakt, że rodzic, podejmując się refleksji nad zachowaniem dziecka, podejmuje się równolegle pracy nad samym sobą.

Spotkanie ma charakter warsztatowy. Minimum teorii, maksimum ćwiczeń praktycznych (odgrywanie ról, praca w dwójkach, małych grupach, burze mózgu, etc). Spotkanie ma na celu pracę nad jasną wizję rodzicielstwa inspirowanego założeniami empatycznej komunikacji. Nie daje instrukcji czy rad na temat „obsługi małego dziecka”. Chce przekazać kilka narzędzi, które wspomagają zrozumienie siebie i dziecka w sytuacjach napięć. Warsztat zakłada, iż uczestnik zechce pracować na własnych przykładach, dzieląc się nimi z grupą, oczywiście w granicach własnego komfortu.

Poruszane zagadnienia:

-Intencja i cele mojego rodzicielstwa.

-Empatia – co to jest? co ją utrudnia?

-Docenienie „nie” swojego i dziecka.

-Kary i nagrody – czy da się wychować dziecko bez nich? Co zamiast?

-Złość moja i dziecka: co za nią stoi?

-Jak wyrazić swój gniew bez niszczenia zbudowanych relacji?

Założenia empatycznej komunikacji:

-Wszyscy ludzie we wszystkim co robią i zawsze, kiedy to robią próbują zaspokoić własne potrzeby.

-Potrzeby wszystkich są równe.

-Uczucia pochodzą z naszych potrzeb. Jesteśmy odpowiedzialni tylko za swoje uczucia.

-Nie jesteśmy zaś odpowiedzialni za uczucia innych osób, nawet własnych dzieci czy rodziców.

-Odpowiedzialni jesteśmy za intencję, z którą działamy.

-Wszyscy ludzie chcą współpracować, jeśli ich potrzeby zostaną wzięte pod uwagę dzięki tej współpracy (nie muszą być zaspokojone, ale usłyszane).

-Kontakt jest priorytetem. Przedkładajmy kontakt nad rozwiązanie.

Inspiracje:

Porozumienie bez przemocy PBP – Marshall B. Rosenberg Wychowanie bez porażek – Thomas Gordon Playful Parenting – Lawrence Cohen Original Play. Pierwotna zabawa – Fred Donaldson.

– Ten warsztat będzie poprowadzony przez dwie trenerki:

Magdalena Sendor – jest założycielką strony dla rodziców o alternatywnych sposobach bycia z dzieckiem – Ekodzieciak.pl, która działa od 2006 r. oraz Akademii Noszenia Dzieci; absolwentką rocznego studium Porozumienie Bez Przemocy (organizowanego przez Dojrzewalnię Róż) oraz kursu dla trenerów Treningu Skutecznego Rodzica (organizowanego przez Gordon Training International). Ukończyła również Intensywny Kurs Mediacji według Porozumienia bez Przemocy. Rozpoczęła międzynarodowy proces certyfikacji przyznawanej przez CNVC. Prywatnie – mama dwójki dzieci – 5 lata i 2 rok. Od ponad 3 lat prowadzi warsztaty dla rodziców.

Joanna Berendt – jest coachem, trenerem. Specjalizuje się w pracy z kobietami, które są aktywne zawodowo i są matkami. Prowadzi sesje i warsztaty z coachingu rodzicielskiego, wspierając rodziców w odnalezieniu poczucia celu, siły i pasji w wyzwaniach dnia codziennego. W życiu ceni otwartość i ciekawość życia, bycie sobą oraz poczucie humoru. Pasjonuje ją Porozumienie bez Przemocy nie tylko jako sposób Komunikacji, ale stylu odbierania świata i nawiązywania relacji. W codziennych wyzwaniach inspirację czerpie z podejścia coachingowego zorientowanego na rozwiązania, które jest dla niej swoistym drogowskazem w życiu. Ukończyła miedzy innymi kurs „The Art and Science of Coaching” (Erickson Collage i Wszechnica UJ), Szkołę Trenerów Rozwoju Kompetencji Trenerskich (Wszechnica UJ), Studium Nonviolent Comunication (Dojrzewalnia Róż w oparciu o prace Marshalla Rosenberga). Posiada dyplom Erickson Professional Coach, a także certyfikat Zen coacha oraz trenera NLP.

Termin: 13 i 27 maja 2012
Godzina: 14.00-19.00 (2 x 5 godzin)
Liczba uczestników: min 5 – maks 12 osób
Miejsce: Edukado Targówek, ul. Malborska 41, Warszawa
Kontakt: , tel. 604 44 11 00
Koszt: 320 zł