WARSZAWA – Warsztaty – Pozytywne Rodzicielstwo

Z informacji organizatora:

Trzecie edycja warsztatów dla rodziców i opiekunów wspierających empatyczną komunikację rodzic-dziecko.

Sposób, w jaki mówimy do dzieci, ma wpływ na to, czy chcą nas wysłuchać i posłuchać. To zaś jak my – rodzice – je słyszymy, ma wpływ na to, jak postrzegamy ich zachowanie i jak zareagujemy. Istnieje kilka mitów „dobrego rodzica”, które stanowią barierą w porozumieniu się z dziećmi i dawaniu im wsparcia, by rozwijały swoją samodzielność i pewność siebie. W czasie warsztatów przyglądamy się im i tworzymy nowe wzorce zachowań. Istotnym elementem podejścia do dziecka w ramach Pozytywnego Rodzicielstwa jest fakt, że rodzic, podejmując się refleksji nad zachowaniem dziecka, podejmuje się równolegle pracy nad samym sobą.

Poruszane zagadnienia: – (ich liczba zależy od wymiaru czasowego warsztatów i potrzeb rodziców)

• Etykietka dziecko – etykietka rodzic.

• Intencja – długoterminowe cele a codzienne działania.

• Empatia – co to jest? Co ją utrudnia?

• Docenienie „nie” swojego i dziecka?

• Kary i nagrody – czy da się wychować dziecko bez nich? Co zamiast?

• Złość: co za nią stoi?

• Jak wyrazić swój gniew bez niszczenia zbudowanych relacji?

• Zabawa – jak jej użyć do budowania relacji z dzieckiem?

Założenia empatycznej komunikacji:

* Wszyscy ludzie we wszystkim co robią i zawsze, kiedy to robią próbują zaspokoić własne potrzeby.

* Potrzeby wszystkich są równe .

* Uczucia pochodzą z naszych potrzeb.

* Jesteśmy odpowiedzialni tylko za swoje uczucia. Nie jesteśmy zaś odpowiedzialni za uczucia innych osób, nawet własnych dzieci czy rodziców.

* Odpowiedzialni jesteśmy za intencję, z którą działamy.

* Wszyscy ludzie chcą współpracować, jeśli ich potrzeby zostaną wzięte pod uwagę dzięki tej współpracy (nie muszą być zaspokojone, ale usłyszane).

* Kontakt jest priorytetem. Przedkładajmy kontakt nad rozwiązanie.

Spotkanie ma charakter warsztatowy minimum teorii, maksimum ćwiczeń praktycznych (odgrywanie ról, praca w dwójkach, małych grupach, burze mózgu, etc).

Inspiracje: Porozumienie bez przemocy PBP – Marshall B. Rosenberg Wychowanie bez porażek – Thomas Gordon Playful Parenting – Lawrence Cohen Original Play.Pierwotna zabawa – Fred Donaldson.

Osoba prowadząca: Magdalena Sendor – trenerka, mediatorka, założycielka strony dla rodziców o alternatywnych sposobach bycia z dzieckiem – Ekodzieciak.pl, która działa od 2006 r. Od 2007r. prowadzi warsztaty dla rodziców budujące więź rodzic-dziecko: chustonoszenia, masażu Shantala, Pozytywnego Rodzicielstwa. Współzałożycielka i trener Akademii Noszenia Dzieci, pierwszej polskiej szkoły dla doradców noszenia (2010) oraz autorka książki „Noś swoje dziecko. Dlaczego, jak i w czym” (wyd. Harmonia, 2008).

Gorąca zwolenniczka świadomej, empatycznej komunikacji i Porozumienia bez Przemocy (NVC) – ukończyła Studium Porozumienie Bez Przemocy Marshalla B. Rosenberga (2008-2009), Trening Skutecznego Rodzica Thomasa Gordona (2008), Intensywny Kurs Mediacji wg Porozumienia Bez Przemocy (2010-2011), kurs Współpraca w organizacjach – Porozumienie Bez Przemocy Marshalla B. Rosenberga (2011)

Mama dwójki dzieci – 5,5 i 3 lata. Wielbicielka jazzu, gór i tanga.

Warsztaty mogą się odbyć w każdym miejscu w Polsce. Jeśli chciałbyś uczestniczyć w takim warsztacie w Twojej miejscowości, napisz do nas, może uda nam się zorganizować go wspólnie.

Termin: 31 marca (sobota) i 15 kwietnia (niedziela) 2012
Godziny: 13.00 – 18.00
Miejsce: Edukado, Targówek, ul. Malborska 41
Kontakt: , tel. 022 331 00 58 lub 0604 44 11 00
Koszt: 320 zł od osoby lub 500 zł od pary (Posiadacze Karty Edukado 10% taniej)