CAŁA POLSKA – Warsztaty Mój przyjaciel film

„Mój przyjaciel film” to niepowtarzalna okazja zapoznania dzieci z kinem, które bardzo rzadko gości na ekranach polskich kin. Wszystkie filmy prezentowane w projekcie to produkcje europejskie, nagradzane na licznych festiwalach a główne role zagrały w nich dzieci.

„Chcieliśmy stworzyć alternatywę do wielkich produkcji pokazywanych najczęściej w kinowych multipleksach. Oglądanie filmów Disneya czy Pixara buduje mylne przekonanie, że właśnie takie powinno być kino dla dzieci. Tymczasem w Europie powstaje mnóstwo świetnych filmów, w których to zwykłe dzieci, a nie animowane, wymyślone postacie są w centrum uwagi. Młodzi widzowie mogą identyfikować się z bohaterami tych opowieści, bo przeżywają oni podobne emocje i sytuacje. Zachęcamy dzieci z Polski do pójścia do kina z rodzicami, a po seansach do wzięcia udziału w warsztatach” – mówi Lucyna Zembowicz z fundacji Generator.

W towarzyszących pokazom warsztatach psychoedukacyjnych mogą wziąć udział dzieci w wieku od 8 do 10 lat. Ich celem jest zabawa poprzez którą dzieci będą mogły rozwinąć swoje umiejętności społeczne i emocjonalne, takie jak świadomość siebie i innych, kontrola własnego nastroju, umiejętność samodzielnego motywowania się, empatia, czy zarządzanie relacjami. Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.


Wśród filmów zaprezentowanych podczas warsztatów będą m.in.:

Poruszający film Kauwboy. Chłopiec i kawka, reż. Boudewijn Koole, wielokrotnie nagradzany, m.in. na festiwalu w Belinie. 10 – letni Jojo większość czasu spędza sam, nie tylko dlatego że nie może poradzić sobie z brakiem matki, ale przez ciągle nieobecnego w domu ojca. Główny bohater pozbawiony emocjonalnej i fizycznej miłości od najbliższych oddala się również od kolegów zamykając we własnym świecie. Podczas spaceru znajduje wyrzuconą z gniazda kawkę, którą postanawia się zaopiekować.

Mysz, pies i Tato, reż. Nicole van Kilsdonk, to film o 9-letniej Kiek i jej ojcu. On jest lekarzem, pomaga ludziom na terenach objętych wojną. Kiedy wyjeżdża na kolejną misję, Kiek bardzo się o niego martwi. Na szczęście poznaje rachunek prawdopodobieństwa. Ani ona, ani jej najlepsze przyjaciółka nie znają nikogo, kto jednocześnie miałby martwą mysz, martwego psa oraz martwego tatę. Wystarczy znaleźć mysz i psa i…, a to znacznie zwiększy bezpieczeństwo taty.

 

Mój Przyjaciel Film 2


Wyjątkowy ptak, reż. Mijke de Jong.  Pewnego dnia Merel ze strony koleżanek i kolegów z klasy zaczyna wyczuwać niechęć. Sytuacja pogarsza się, dochodzi nawet do rękoczynów. Czy Merel, zawieszona między dzieciństwem a dorosłością, uda się pokonać wszystkie problemy?

Krokodyle z przedmieścia, reż. Christian Ditter, Dziesięcioletni Hannes wychowuje się tylko z mamą. Jego największym marzeniem jest przyłączenie się do gangu „Krokodyli”, do którego należą jego rówieśnicy. Musi jednak wcześniej przejść próbę.

Alfie, mały wilkołak, reż. Joram Lürsen, Kiedy Dolfie kończy 7 lat, odkrywa, że jest inny niż pozostałe dzieci. W nocy przy pełni księżyca zmienia się w małego wilkołaka o białym puszystym futerku. Jest przerażony tym, co się z  nim dzieje, więc za wszelką cenę próbuje ukryć swoją odmienność. Jest to niekiedy trudne, zwłaszcza gdy podejrzliwa sąsiadka zauważa, że w nocy znikają jej kurczaki…

Informacje praktyczne:

Kiedy:

5 kolejnych sobót, od 28 września do 26 października, godz. 11.00
czas trwania: około 3 godzin.

Gdzie:

Augustów – Kinochłon
Gdynia – Klub Filmowy
Gliwice – Kino Amok
Kraków – Kino Pod Baranami
Lubin – Kino Bajka
Poznań – Kino Muza/ Pawilon
Toruń – Centrum Sztuki Współczesnej

Warszawa: 1-szy warsztat odbędzie się w ramach Festiwalu dla Dzieci i Młodzieży „Kino
w Trampkach” w Kinie Iluzjon; kolejne warsztaty – ul. Dobra 14/16
Wrocław – Kino Odra
Zielona Góra – kino Newa

Za ile:

cena biletu do kina – 12 PLN
cena biletu do kina rodzinnego (dwie osoby dorosłe i dwoje młodych ludzi do 18 roku życia) – 40 PLN
cena biletu i warsztatu dla jednego dziecka – 29 PLN

Karnet:

Bilet do kina na pięć projekcji w ramach „Kina dla młodych“ dla jednej osoby – 40 PLN
Bilet do kina na pięć projekcji i warsztat na 5 spotkań w ramach „Kina dla młodych“– 120 PLN

Zapisy:

Pokazy – bez zapisów
Warsztaty – zapisy pod następującym adresem mailowym:

Projekt realizowany przez Fundację Generator we współpracy z Festiwalem Filmów dla Dzieci
i Młodzieży „Kino w Trampkach” przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wiecej informacji:

www.projekcje.edu.pl
www.kinoterapia.pl