Projekt badawczy EU NET ADB jest największym dotychczas przeprowadzonym europejskim badaniem dotyczącym problemu nadużywania Internetu wśród młodzieży. Badania przeprowadzono na zlecenie Komisji Europejskiej w Polsce, Grecji, Niemczech, Rumunii, Hiszpanii, Holandii i Islandii. W całej Europie próba badawcza wyniosła ponad 13 000 respondentów w części ilościowej i ponad 120 wywiadów pogłębionych w części jakościowej.
– Jak dotąd są to największe w Polsce badania dotyczące nadużywania Internetu przeprowadzone na ogólnopolskiej próbie gimnazjalistów liczącej 2045 osób – mówi Szymon Wójcik, koordynator badania w Polsce. Pozwoliły one na oszacowanie skali problemu i przybliżyły do odpowiedzi na pytanie, jakie czynniki mogą sprzyjać jego powstawaniu. Co więcej, stwierdziliśmy, że chłopcy są bardziej narażeni na nadużywanie niż dziewczęta, a także, że problem dotyka w większym stopniu młodzieży starszej.
Nadużywanie Internetu może prowadzić do poważnych negatywnych konsekwencji dla jednostki i jej otoczenia. Jest to szczególnie groźne w odniesieniu do dzieci i młodzieży, które znajdują się w fazie intensywnego rozwoju. Jednocześnie to właśnie młodzi ludzie są na ten problem najbardziej narażeni, ponieważ to oni najintensywniej korzystają z Internetu. Naukowcy ciągle starają się zrozumieć, co wpływa na to, że niektórym użytkownikom sieć wymyka się spod kontroli.
– Coraz częściej dzwonią do nas młodzi ludzie, którzy spędzają dużo czasu przed komputerem. Martwią się, że są uzależnieni od Internetu – komentuje Marta Wojtas, koordynator projektu Helpline.org.pl. – Co ważne, problem nadużywania sieci najczęściej jest tylko wierzchołkiem góry lodowej, gdyż spędzanie dużej ilości czasu przed komputerem na ogół jest sposobem radzenia sobie z innymi problemami – dodaje.
Na problem nadmiernego korzystania z Internetu Fundacja Dzieci Niczyje zwróciła uwagę w kampanii „W którym świecie żyjesz?” w lipcu br. W ramach kampanii (prowadzonej wspólnie z NASK) przygotowana została publikacja „Nadmierne korzystanie z komputera i Internetu przez dzieci i młodzież”, w której poruszono kwestie praktyczne i teoretyczne związane z tym zagadnieniem.
Elementem kampanii jest także scenariusz zajęć dla nauczycieli szkół „Dzień z życia”. Jest on poświęcony problemowi nadmiernego korzystania z Internetu i komputera, również w kontekście gier.
Materiały wykorzystywane w kampanii dostępne są na stronie www.dzieckowsieci.fdn.pl/nadmierne-korzystanie. Więcej o badaniach EU NET ADB na stronie www.fdn.pl/eu-net-adb.
(opracowano na podstawie materiałów prasowych K.Z.)