Zaprojektowali i wygrali! Projekt z klasą

 
TworzyMy filmto jeden z 20 finalistów ogólnopolskiego konkursu Projekt z klasą organizowanego przez Wydawnictwo Nowa Era. Konkurs promuje i nagradza najciekawsze oraz najbardziej ambitne projekty edukacyjne przyznając granty w wysokości do 4000 zł na ich realizację. W tegorocznej edycji uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski zgłosili blisko 450 projektów! Internauci oraz Komisja Konkursowa wyłonili najlepsze z nich. Decyzja nie była łatwa, gdyż z każdą edycją propozycje uczniów są coraz ciekawsze. TworzyMy film został nagrodzony za nietypowe podejście do profilaktyki wśród młodzieży. Uczniowe sami wymyślili tematykę i scenariusz filmu, chcąc zwrócić uwagę na jakie zagrożenia są narażeni ich koledzy. Jakie pomysły zwyciężyły w innych miastach?
 
– Postanowiliśmy przygotować kapsułę czasu dla przyszłych pokoleń z najważniejszymi informacjami o naszym współczesnym świecie – opowiada Kamila Strzemińska, nauczycielka języka angielskiego w gimnazjum w Męcince i koordynatorka zwycięskiego projektu Time Capsule. – W nasz projekt chcemy zaagnażować jak najwięcej partnerów z całej Europy. Dzięki wcześniejszej współpracy mamy już zaprzyjaźnione szkoły m.in. z Hiszpanii, Włoch, Słowacji, Francji a nawet Turcji – dodaje. Idea pomysłu zakłada stworzenie message book –  specjalnej księgi z informacjami o codziennym życiu współczesnych nastolaktów, o tym co lubią robić, o czym marzą, jakie mają plany… Każdy z krajów zaangażowanych w projekt przygotuje też klika informacji o współczesnych obyczajach i tradycjach charakterystycznych dla swojego regionu. Kapsuły zostaną zakopane w kilkunastu miejscach w całej Europie. – Zadniem uczniów jest skontaktowanie się z partnerami i przekonanie jak największej liczby szkół do wzięcia udziału w projekcie. To dla nich świetny trening nie tylko kreatywności, umiejętności podejmowania wyzwań czy odpowiedzialności, ale  również  pozsykanie wiedzy o świecie i praktyczna nauka  angielskiego. Cały projekt jest bowiem realizowany właśnie w tym języku – opowiada Kamila Strzemińska.
 
Dzięki grantowi Nowej Ery, kolejni finaliści – uczniowie z gimnazujm w Kielcach –  zrealizują równie nietypowy pomysł:  założą Młodzieżową Agencję Turystyczną. – Projekt jest podzielony na dwa etapy. Najpierw zakładamy biuro turystyczne ze wszystkimi formalnościami, które się z tym wiążą. Wymyślenie nazwy, stworzenie strony interentowej, przygotowanie treści na tę stronę, zaprojektowanie plakatów i ulotek – opowiada Monika Taszłow, nauczycielka języka angielskiego, pomysłodawczyni projektu. – Następnie zajmiemy się stworzeniem oferty. Dwudniowej wycieczki szkolnej po regionie świętokrzyskim – dodaje. Uczniowie samodzielnie wybiorą miejsca do odwiedzenia, znajdą zakwaterowanie, będą negocjować stawki i przygotują szczegółowy kosztorys wyjazdu. W efekcie powstanie oferta wycieczki, z której skorzystać będą mogły wszystkie zainteresowane klasy i szkoły. Zdaniem koordynatorki praca przy takim projekcie nauczy gimnazjalistów przedsiębiorczości.
 
W ramach konkursu Wydawnictwo Nowa Era przyznało także tytuł Najlepiej zaprojektowanej szkoły. Zdobywa ją placówka, która zgłosi największą liczbę projektów. W tym roku wyróżnienie powędrowało do I LO im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu, które zgłosiło aż 26 projektów. Jednym z nich był projekt Przedsiębiorcza szkoła, nagrodzony grantem Internautów w wysokości 2000 zł.
 
Wyniki konkursu oraz opis wszystkich projektów znajdują się na stronie http://www.nowaera.pl/edycja-2014/laureaci-konkursu.html
 
Projekt z klasą to konkurs organizowany przez Wydawnictwo Nowa Era. Jest on przeznaczony dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. Ideą konkursu jest zachęcenie młodych uczniów do realizacji niestandardowych projektów edukacyjnych. Najciekawsze z nich są nagradzane grantami w wysokości do 4000 zł. Podczas tegorocznej, czwartej edycji zgłoszono blisko 450 projektów.