Do szóstego roku życia dziecko bezwarunkowo wierzy w każde słowo wypowiedziane przez rodzica. Uwierzy zarówno w informację o istnieniu Świętego Mikołaja jak też, w to, że „jest bardzo zaradne”, „pięknie rysuje” ale także w to, że „ma dwie lewe ręce” i „nic dobrego z niego nie wyrośnie”. To rodzic poprzez dobór słów i ton wypowiedzi buduje samoocenę dziecka kształtując jego osobowość i poczucie własnej wartości. Słowa mogą „uskrzydlać” ale mogą też „podcinać skrzydła”. Mogą ranić, niszczyć poczucie własnej wartości, poczucie bezpieczeństwa i wiarę we własne możliwości, odbierać nadzieję i chęć do realizowania swoich marzeń.
„Kiedyś Twoje dziecko rozwinie skrzydła, od Ciebie zależy czy będzie latać”. Dziecko, które doświadczyło przemocy emocjonalnej prawdopodobnie nigdy nie rozwinie skrzydeł.
Przemoc emocjonalna najczęściej nie jest świadomym działaniem rodziców. Zazwyczaj jest ona odreagowaniem dorosłych na ciekawość, żywiołowość, spontaniczność, strach, lub niecierpliwość małego dziecka. To co w oczach rodzica stanowi niewinny żart np. „jesteś taką małą niezdarą, czego się nie dotkniesz zaraz popsujesz” dla dziecka stanowi rzeczywisty opis jego osoby. Przyjmuje uwagę rodzica jako prawdziwą. Tak samo jak straszenie „oddam Cię do sklepu jeśli się nie uspokoisz”, czy „jeśli jeszcze raz zrobisz siku w majtki mamusia dostanie zawału serca i umrze”. Czasem rodzice używają „mocniejszych” słów by zmobilizować dziecko do działania, mówią np. „nie bądź takim głupkiem, ja w Twoim wieku umiałam już pięknie czytać”, lub „ale z Ciebie tchórz, wszystkie dzieci będą z Ciebie śmiać jeśli nie wejdziesz na zjeżdżalnię”. Niska świadomość, wyrządzanej dziecku w ten sposób krzywdy, wynika również z faktu, że skutki przemocy emocjonalnej potrafią zbierać żniwo dopiero po wielu latach, dotykać dorosłego człowieka, którego pewność siebie, stabilność emocjonalna i poczucie własnej wartości zostały ograniczone lub odebrane w bardzo młodym wieku.
Aby zwrócić uwagę rodziców na zjawisko przemocy emocjonalnej stosowanej wobec dzieci, w ramach tegorocznej kampanii, Fundacja Rodzice Przyszłości podjęła szereg działań, z których najważniejszym jest przygotowany przy współpracy z ekspertami, bezpłatny, internetowy Test Świadomego Rodzica dostępny na stronie http://testy.rodziceprzyszlosci.pl/przemoc-emocjonalna/
Jego celem nie jest ocena rozwiązujących go osób, a jedynie zachęcenie ich do poszerzenia wiedzy o tym, jak wychować wolne od przemocy emocjonalnej, dobre, mądre, zdrowe i szczęśliwe dzieci, które będą mogły rozwinąć skrzydła w dorosłym życiu.
W ramach kampanii przygotowano również cykl filmów edukacyjnych stanowiących Vademecum Rodzica dostępne na stronie www.rodziceprzyszlosci.pl a także cykl artykułów zamieszczanych serwisach parentingowych patronujących akcji. Podejmowane działania opisywane są na blogu dostępnym na stronie Fundacji oraz na profilu na facebook.com. Dodatkowe działania stanowią materiały video udostępnione w serwisie YouTube a także spoty telewizyjne i radiowe emitowanie w patronujących kampanii stacjach telewizyjnych i radiowych.
Honorowym patronem kampanii został Rzecznik Praw Dziecka.