Festiwal COOLtura Porozumienia w Małopolskim Ogrodzie Sztuki


Dlaczego COOLtura Porozumienia?

Monika Tryboń 

 

Z potrzeby serca! Z potrzeby używania języka serca, czyli języka Żyrafy. Język Żyrafy jest terminem wymyślonym przez Marshalla B. Rosenberga na potrzebę określenia empatycznej komunikacji, którą to nazwał Porozumieniem Bez Przemocy w skrócie PBP. Taki sposób porozumiewania się jest oparty na uważnym słuchaniu i empatycznym rozumieniu naszego rozmówcy. Kiedy skupiamy się na uczuciach i emocjach jakie są wyrażane porozumienie jest pełniejsze i prostsze. Takiego języka musimy się uczyć, gdyż zapomnieliśmy o tym, że tak należy się komunikować. Przez lata byliśmy bombardowani językiem szakala, czyli językiem nienawiści i agresji. Zupełnie nieświadomie i najczęściej bez premedytacji. 

 

Na szczęście jest sposób, żeby złamać ten zaklęty krąg i zacząć komunikować się szczerze, taktownie i z szacunkiem! Podczas cyklu warsztatów pt. „Ogród Żyrafy” w Małopolskim Ogrodzie Sztuki nauczyciele i pedagodzy małopolskich szkół mieli okazję nauczyć się komunikacji bez przemocy i metod rozwiązywania konfliktów w szkole i w domu. Natomiast wychowankowie edukacyjnych placówek małopolskich zostali zaproszeni do wzięcia udziału w konkursie festiwalowym COOLtura Porozumienia na prace promujące porozumienie bez przemocy pod przewodnim hasłem  „Szacunek – Szacun – Respect” . Prace miały poruszyć i uwrażliwić młodzież na to jakim językiem posługują się na co dzień, jak myślą o innych i o sobie i jakie mają przyzwyczajenia w radzeniu sobie z trudnymi  sytuacjami komunikacyjnymi. 

 

Pomysł Festiwalu o takim charakterze zrodził się z potrzeby propagowania alternatywnego stylu wychowania. W szkole nadal głownie się naucza i przy okazji wychowuje. Powinno być odwrotnie. Zwłaszcza w tak trudnych dla komunikacji interpersonalnej czasach. Dzieci mają mnóstwo wiedzy i informacji,  ale brakuje im podstawowych zasad savoir-vivru, dobrego wychowania, rozmowy z bliskimi osobami i kontaktu .  Einstein powiedział, że wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza. To prawda , gdyż cała wiedza jest nam dana z urodzenia, posiadamy wszelki zasób intuicji, kreatywności i zrozumienia aby pojąć wiedzę o świecie. Natomiast rozwijanie w dzieciach samego intelektu i zaniedbywanie sfery emocjonalnej i duchowej jest dla nich krzywdzące. Dzieci potrzebują równomiernego rozwoju w każdej z tych sfer. Harmonia w ciele przekłada się na pozytywne, twórcze myślenie, siłę fizyczną i ochotę do pracy. Głębsze kontakty z ludźmi niosą ze sobą zrozumienie dla siebie samych, a także obniżają poziom stresu i frustracji. 

 

W Małopolskim Ogrodzie Sztuki odbywa się wiele wydarzeń edukacyjno-artystycznych z pogranicza alternatywnych metod arteterapeutycznych. Szacunek dla drugiego człowieka, zwierzęcia, czy dóbr materialnych także podnosi poziom dobrego samopoczucia i daje przyjemność i radość z współistnienia na świecie. Chcielibyśmy aby Festiwal COOLtura Porozumienia był drogowskazem dla wszystkich ludzi, którym zależy na budowaniu dobrych relacji społecznych, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, a co za tym idzie społeczeństwa opartego na wzajemnym szacunku. W ramach Festiwalu odbędą się pokazy przedstawień i projekcje filmów oraz prezentacji multimedialnych stworzonych na potrzeby konkursu oraz wystawa prac w kategorii ART. Podczas Gali Finałowej 24 listopada  dla wszystkich miłośników Porozumienia Bez Przemocy zagra zespół Raggafaya.

 

Zapraszamy do nas! Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12 . 

 

* bezpłatne wejściówki na wszystkie wydarzenia Festiwalowe można odbierać w kasie Teatru. Im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (pl. Św. Ducha 1)

 

ogrod sztuki

 

 

teatr w krakowie