Między nami Mikołajami

Podczas rozmowy z sześcioletnią córką przyjaciół zapytałam, co by chciała żeby Mikołaj przyniósł jej pod choinkę. Czy ma to być domek dla lalki? Czy może mini pianino, o którym kiedyś wspominała? Na co rezolutna Wiktoria odpowiedziała: „Ja już nie wierzę w Mikołaja”. Oj, to źle – pomyślałam i stało się to pretekstem do zastanowienia się, kto i jakim prawem odarł Wiktorię z dziecięcych wyobrażeń. Przecież zaprzestanie wiary w Mikołaja to pierwszy krok w dorosłość!

Mikołajowe rozterki

Wszyscy wiemy, że jest dwóch Mikołajów: Mały i Duży. Mały Mikołaj, jak sam przydomek wskazuje, jest niewielki i zwykle po prostu wsuwa dzieciom słodycze pod poduszkę. Drugi Mikołaj przynosi większe prezenty, które są chowane pod choinką. Choinka w domach zazwyczaj gości pod koniec grudnia, ale „Mikołajowie” już od wczesnej jesieni zachodzą w głowę, jakie tu prezenty przygotować dla maluchów. Myślą, myślą, czytają listy od dzieci, chodzą po sklepach, surfują po Internecie w poszukiwaniu prezentów. Nie zawsze ich myśli są zgodne z marzeniami dzieci, nie zawsze uda się im dostać w sklepie to, o czym marzą maluchy.

Jak poradzić sobie z problemem niedopasowania prezentu i rozczarowaniem dziecka? Który z tatusiów chciałby dostać pod choinkę kolejny krawat, a która mama apaszkę w nielubianym przez siebie kolorze? Co robimy, kiedy kolorowe pudełko nie zawiera tego, o czym marzyliśmy? Cieszymy się i udajemy, że wszystko jest w porządku, że to jest to, o czym marzyliśmy cały rok. A w głowie przeglądamy kalendarz i kombinujemy, komu tu jak najszybciej upchnąć w prezencie kłopotliwy gadżet.

Kiedy dziecko rozpakuje swój prezent, a w pudełku zamiast wymarzonej lalki czy samochodu leży coś, czego się nie spodziewało, coś co absolutnie nie sprawi mu przyjemności, to jego rozczarowanie jest nie do ukrycia: buzia w podkówkę, smutne oczy… Co zrobić, żeby uniknąć przykrych niespodzianek, a jednocześnie nie dać się ponieść szałowi reklam i mód?

Regulamin Świętego Mikołaja

Zerknijmy na sklepowe półki: tak naprawdę niełatwo jest wypatrzeć na nich coś, co spełniałoby kryteria zabawki mądrej, praktycznej, bezpiecznej i ciekawej. Może kilka rad i pomysłów nie tyle na konkretne prezenty, co na ich właściwy wybór.

– Polecana często przez pedagogów zasada „zamieńmy się miejscami” w przypadku kupowania prezentów nie zdaje egzaminu. Nasze upodobania z dzieciństwa różnią się od marzeń naszych pociech i to dosyć mocno. Zamiłowania do drewnianych klocków nijak się mają do tego, co serwuje nam współczesny przemysł zabawkarski.
– Nauka przez zabawę? Dobrze, tylko kto się chce uczyć w święta? Wszelkiego rodzaju programy edukacyjne to ambicja rodziców, to my chcemy się cieszyć z tego, że nasze dziecko chce się uczyć – ono niekoniecznie.
– Ubranie dziecka to nasz obowiązek; czapka, szalik, czy sweterek niekoniecznie jest tym, na co czeka nasza pociecha.
– „Bądź grzeczny, bo Mikołaj nie przyniesie ci prezentu/dostaniesz rózgę!” (właściwe podkreśl) to rzucanie słów na wiatr – przecież prezent i tak będzie pod choinką, bez względu na to czy dziecię będzie grzeczne, czy też nie, a nasza pozycja może uleć lekkiemu zachwianiu.

Napiszmy list do Mikołaja

Świetną metodą jest pisanie listów do Mikołaja! Nawet młodsze dzieci mogą to zrobić, najlepiej w formie rysunkowej. Taki list można zaadresować na koło podbiegunowe, a wnioski wyciągnąć samemu. Przecież w długiej liście marzeń powinno znaleźć się coś, co zaakceptujemy my i nasz portfel, a dziecko będzie uradowane.

Magiczna oprawa

Duże znaczenie ma opakowanie prezentu. Papier czy dokładnie zawiązane pudełko rozbudzają wyobraźnię i poruszają emocje, dzięki którym dziecko zapamięta takie chwile na długo. Jeśli do tego uwiecznimy na zdjęciu uradowaną buzię, to zostaje piękna pamiątka na zawsze. Mikołaj, atmosfera świąt i ciepło domowego ogniska, które w tym czasie płonie wyjątkowo mocnym ogniem, to najpiękniejszy posag, jaki nasze dziecko wyniesie z rodzinnego domu. Zadbajmy więc o to, żeby tych pięknych chwil nie przyćmił szał sprzątania i kulinarnych przygotowań.

Katarzyna Lewańska-Tukaj – pedagog

playdoh_ego