Pirat, księżniczka, wróżka, czy kowboj? Czyli o dylematach najmłodszych w okresie balów karnawałowych

Od lat podczas karnawałowych balów króluje stały zestaw strojów. Dziewczynki najczęściej przebierają się za księżniczki, natomiast chłopcy od zawsze uwielbiają przebierać się za piratów. Młodsze dzieci chętnie przywdziewają kostiumy zwierzątek, a wśród nich spotkamy: pszczółki, zajączki, kotki, myszki oraz biedronki. Tym samym na dziecięcych balach spotkamy wesołą gromadkę maluchów z domalowanymi wąsami, doczepianymi skrzydełkami lub puszystym ogonem, jak również udekorowanych kropeczkami. Starszaki porzucają zwierzęcy świat na rzecz super bohaterów – Batmana, Spidermana, Zorro oraz Supermana, a także postacie  z Gwiezdnych Wojen. Nie brakuje też Wojowniczych Żółwi Ninja, a ostatnio także bardziej mrocznych bohaterek, jak upiorne dziewczyny z Monster High.

Metodą na karnawałowe szaleństwo w poszukiwaniu idealnego stroju może być jednak sięgnięcie do klasyki animacji. Bo czy stoi coś na przeszkodzie, by wybrać przebranie nawiązujące do kultowych polskich bajek? Wszakże moda retro jest obecnie jednym z głównych trendów, a jeśli chodzi o rodzime, klasyczne animacje to jest w czym wybierać!

Dla braci albo przyjaciół idealnym rozwiązaniem może być przebranie się za Bolka i Lolka. Inspiracji można szukać w licznych seriach opowiadających o przygodach ciekawskich braci. Bolek i Lolek podczas swoich perypetii odwiedzili niejeden zakątek Polski i świata i przy okazji często przywdziewali różne, interesujące stroje. Ciekawym pomysłem może być zaczerpnięcie pomysłu z serii „Bolek i Lolek wśród górników”. Co prawda Barbórka już za nami, ale strój górnika jest i prosty, i efektowny. Zapewne rodzice nostalgiczną łezką w oku wspominają tworzenie górniczych czapek z czarnego brystolu i różnokolorowej krepiny. Takie czapki właśnie nosili Bolek i Lolek odwiedzając swojego wujka Karlika na Śląsku. Przebierając nasze pociechy za pracowników kopalni to także świetna okazja, by przybliżyć najmłodszym ten dumny i istotny zawód. Nauka przez zabawę i przebieranki? Czemu nie? Jeśli jednak maluchowi nie spodoba się taki strój to wystarczy obejrzeć inne bajki, w których wystąpili Bolek i Lolek, a przebrania mieli naprawdę różnorodne. Występowali jako kowboje i Indianie, górale, marynarze, a nawet jako rycerze i olimpijscy sportowcy.

Jeśli mimo wszystko i te przebrania nie przypadną do gustu maluchom, zawsze można obejrzeć „Podróże Kapitana Klipera” i zobaczyć jak profesjonalnie przebrać się za głównego bohatera, pirata Szalonego Rogera, małpkę Gogo, papugę Kiwita czy egzotyczne postacie, które na swojej drodze spotyka Kapitan. Ten pomysł powinien spotkać się z uznaniem dzieci, gdyż przygody, jakie przeżywają postacie z tej bajki są pełne emocji i poczucia humoru. Serial opowiada wszak o prawdziwych wilkach morskich! Czyli załodze statku Hermes, składającej się z Kapitana Klipera i małpki Gogo, która przemierza morza i oceany dostarczając towar cesarzowi Wysp Upalnych. Dzieci mogą się przebrać za Kapitana Klipera – rudobrodego żeglarza o krągłych kształtach, który prowadzi dziennik pokładowy, stanowiący charakterystyczny element każdego odcinka, małpkę Gogo, która od wykonywania rozkazów przełożonego woli płatanie figli i jedzenie bananów, Szalonego Rogera, chudego pirata o ciemnym zaroście i z czerwoną chustą na głowie lub jego papugę Kiwita o zielonym upierzeniu.

Warto pamiętać, iż dla naszych milusińskich karnawał jest nie tylko okazją do przebrania i zabawy. To nie jest zwykła zabawa. To dla nich moment, gdy mogą się naprawdę wcielić się w postacie, które podziwiają na szklanym ekranie. Dziecięca fantazja nie zna granic i to jest naprawdę piękne! Pomóżmy więc maluchom na jeden dzień zostać prawdziwym piratem, rycerzem, kowbojem, księżniczką, czy wróżką.

***

Materiał przygotowany dla portalu Egodziecka.pl przez Polsat JimJam.

POLSAT JimJam to telewizyjny kanał dziecięcy  przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym od 2 do 6 lat oraz ich rodziców i opiekunów. POLSAT JimJam to  bezpieczne, inspirujące i angażujące programy, które zostały stworzone specjalnie po to, żeby wspomagać emocjonalny, intelektualny i społeczny rozwój dziecka. POLSAT JimJam emituje programy, które dostarczają  dziecku mnóstwo stymulującej zabawy. To kanał, z którym można się zaprzyjaźnić!

Kanał JimJam jest dostępny w ponad 60 krajach w Europie, na Bliskim Wschodzie w Afryce i w Azji w 13 różnych wersjach językowych i jest oglądany przez 14 milionów abonentów na całym świecie. POLSAT JimJam wystartował w 2009 roku i jest efektem kooperacji Chello Zone i grupy POLSAT.