Z informacji organizatorów:
Kampania społeczna „PO MALUCHU !?” promuje abstynencję w czasie ciąży wśród młodych ludzi w wieku 16-30 lat, korzystających z usług lokali studenckich, pubów, dyskotek, lokali gastronomicznych. Docieramy do nich z informacją, że kobieta pijąca alkohol w czasie ciąży może zaszkodzić życiu i trwale uszkodzić zdrowie swojego dziecka.
Organizatorem kampanii jest Zachodniopomorska Fundacja Pomocy Rodzinie „Tęcza Serc”, która od 2007 r. zajmuje się wspieraniem rodzicielstwa zastępczego i pracą z dziećmi z Płodowym Zespołem Alkoholowym, w skrócie nazywanym FAS – Fetal Alcohol Syndrome (więcej informacja w zakładce FAS). Współorganizatorem jest firma reklamowa „DVA-Polska”, która współpracuje z Fundacją od jej powstania, świadcząc nieodpłatne usługi. Osoby tam pracujące są wolontariuszami w Fundacji i angażują się w działalność społeczną.
Syndrom FAS jest poważnym i zaskakująco częstym schorzeniem. Wiele matek nie potrafi zdiagnozować, skąd biorą się różne problemy ich dziecka. Wiele matek nie chce się przyznać, że piło alkohol w ciąży. Nasze doświadczenie w pracy z dziećmi z FAS wskazuje jak ważna jest profilaktyka i szerzenie wiedzy o konieczności abstynencji w czasie ciąży.
To bardzo realne zagrożenie – wiele kobiet w ciąży uważa, że mały drink czy piwko nie zaszkodzi maluchowi. Zgadzają się na wypicie „po maluchu”. Funkcjonuje wiele mitów, którymi się tłumaczą: że dziecko lepiej śpi, jest spokojniejsze, że ponoć nawet lekarze zalecają lampkę wina, że na początku ciąży można… NIE MOŻNA!
NIE MA BEZPIECZNEJ DAWKI ALKOHOLU W CIĄŻY!
NAWET MAŁA ILOŚĆ SZKODZI ŻYCIU DZIECKA!
Serdecznie zapraszamy do włączenia się w kampanię społeczną „PO MALUCHU !?”.
Zespół Organizacyjny
FAS – nie pij w ciąży!
FAS (Fetal Alcohol Syndrome – Płodowy Zespół Alkoholowy)
Jest zaburzeniem dotyczącym rozwijającego się płodu, będącym skutkiem narażenia go na działanie alkoholu. Efekty mogą być groźne lub średnio nasilone i wyrażają się: obniżeniem IQ, zaburzeniami uwagi i zdolności uczenia się, aż do wad serca, dysfunkcji mózgu i śmierci włącznie.
FAS to zespół wad wrodzonych, somatycznych (dotyczących ciała) oraz neurologicznych (układu nerwowego, głównie mózgu). Wady te obejmują: specyficzny wygląd twarzy (dysmorfia); zaburzenia wzrostu; dysfunkcje mózgu (problemy z zachowaniem i uczeniem się).
MUSISZ WIEDZIEĆ, ŻE:
– Bariera łożyska nie jest skuteczna w przypadku leków, wirusów i alkoholu.
– Nie określono minimalnej dawki alkoholu, o której można by powiedzieć, że jest całkowicie bezpieczna dla rozwoju dziecka.
– Nie ma takiego napoju alkoholowego, który wypity przez matkę w okresie ciąży jest bezpieczny dla jej dziecka.
– Szkody wywołane przez alkohol w okresie ciąży są proporcjonalne do ilości i częstotliwości wypijanego przez kobietę alkoholu.
– Choć alkohol może mieć negatywny wpływ na wszystkie komórki i narządy, to szczególnie wrażliwy na działanie alkoholu jest mózg dziecka. Już w bardzo wczesnym okresie ciąży może zostać trwale uszkodzony.
– Alkohol powoduje więcej szkód w rozwijającym się płodzie, niż inne substancje łącznie z marihuaną, heroiną i kokainą.
W Polsce co roku rodzi się ok. 1000 dzieci z pełnoobjawowym FAS!
Dziesięć razy więcej dzieci ma inne zaburzenia związane z alkoholem, opisywane jako FASD, czyli Fetal Alcohol Spectrum Disorder (Spektrum Poalkoholowych Wrodzonych Zaburzeń Rozwojowych).