Rodzina – źródło pozytywnej energii – kampania Aktywna Rodzina

 
Aktywna Rodzina
 
Dbałość o wszechstronny rozwój dziecka – intelektualny, społeczny czy fizyczny stanowi podstawę świadomego rodzicielstwa. Pierwsze lata życia to czas wzrostu, ładowania akumulatorów, pozyskiwania sił pozwalających później przetrwać wszystkie trudne chwile. Źródłem tej energii jest właśnie aktywna, kochająca się rodzina, w której relacje oparte są na wiedzy, bliskości i zaufaniu. Do rodziców chcących zapewnić swojemu dziecku jak najpełniejszy rozwój skierowana jest kampania społeczna Aktywna Rodzina prowadzona przez Stowarzyszenie Sportowe Maluszki. W ramach prowadzonej kampanii w 26 miastach w całej Polsce odbywają się spotkania w formie warsztatów dla rodziców, w czasie których można dowiedzieć się, jak wiele korzyści daje dzieciom rodzinne uprawianie sportu czy w ogóle aktywne spędzanie czasu z  mamą i tatą. Gościem spotkań jest Dorota Zawadzka, popularna Superniania, znany rodzinny psycholog i ekspert w zakresie wychowania dzieci.
 
 
Strategia bliskości
 
Postawa rodziców już od pierwszych miesięcy życia dziecka ma ogromny wpływ na jego przyszłość. Chwile spędzone na wspólnej zabawie pozwalają lepiej poznać potrzeby dziecka, zrozumieć jego reakcje i uczucia towarzyszące różnym sytuacjom życiowym. Małemu człowiekowi zapewniają też nieocenione poczucie bezpieczeństwa, które może stać się podstawą przyszłej pewności siebie. „Gdy się jest blisko, można znieść wszystko” – jak mawia Superniania. Spędzanie wolnego czasu w rodzinnym gronie, aktywne uczestnictwo w imprezach sportowych ułatwia nawiązywanie i utrzymywanie dobrego kontaktu między rodzicami i dziećmi, a wspólne doznania i emocje ułatwiają nawiązywanie bliskich relacji opartych na zaufaniu i wzajemnym zrozumieniu i pozwalają poczuć dziecku bliskość i wsparcie najbliższych. Dzięki tak solidnym fundamentom dorosły już człowiek będzie mógł budować udane życie. A czas, który dziś jest źródłem radości, jutro stanowić będzie mocne podstawy do codziennych zmagań z niełatwą rzeczywistością.
 
Sport rodzinny
 
Organizator kampanii Stowarzyszenie Sportowe Maluszki wspiera rodziców w budowaniu pełnych, głębokich relacji w rodzinie opartych na zdrowym trybie życia oraz propaguje rodzinną aktywność sportową. Dlaczego sport? „Im szybciej wykształcimy zdrowe nawyki, tym łatwiej będzie nam w całym późniejszym życiu dbać o sprawność własnego organizmu. A wspólne uprawianie sportu nie tylko kształtuje właściwe postawy, ale doskonale buduje relacje między rodzicami i dziećmi.” – uważa wspierająca kampanię Dorota Zawadzka. Celem akcji jest budowanie świadomości rodziców, jak ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka jest wspólna aktywność ruchowa. Jazda na rowerze, pływanie, uczestnictwo w grach zespołowych czy innych formach ruchu, fantastycznie wpływa na pogłębienie więzi między rodzicami i dziećmi. Na sport nigdy nie jest za wcześnie ani za późno, w zasadzie nie ma ograniczeń wiekowych. Nawyk aktywnego spędzania wolnego czasu warto wprowadzać jak najszybciej. Wiedząc to, firma Socatots, ogólnopolski partner kampanii, już od lat prowadzi w wielu miastach w Polsce zajęcia sportowe i rekreacyjne nawet dla sześciomiesięcznych dzieci i ich rodziców.
 
Energia na cały dzień
 
Aktywny tryb życia wymaga dostarczania odpowiedniej ilości  energii, dlatego niezwykle istotnym elementem pozwalającym zapewnić dzieciom właściwy rozwój, jest zdrowe odżywianie. Nie od dziś wiadomo, że w ciągu pierwszych trzech lat życia młody organizm  najintensywniej rośnie i rozwija się, to również czas, w którym rodzice mają największy wpływ na kształtowanie właściwych, zdrowych nawyków żywieniowych swoich maluchów. Dlatego partnerami kampanii Aktywna Rodzina są znane i cenione marki specjalizujące się w zdrowym odżywianiu. Jedną z nich jest Nutricia prowadząca program prawidłowego żywienia dzieci o nazwie 1000 dni. Warto odwiedzić stronę programu www.1000dni.pl, by dowiedzieć się, jak zapewnić pełnemu wigoru małemu odkrywcy świata właściwą dietę, co warto jeść, a czego należy unikać. Jednak zdrowo powinny odżywiać się nie tylko dzieci, ale również dorośli,  dlatego naszą drugą marką partnerską jest Marwit – ekspert w żywieniu rodziców.
 
Organizatorzy i partnerzy
 
Głównym organizatorem kampanii Aktywna Rodzina jest wspomniane już Stowarzyszenie Sportowe Maluszki, wspierane przez firmę Socatots, Patronat Honorowy nad akcją objął Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, a patronem medialnym został kanał MiniMini+. Udział w kampanii w charakterze ekspertów potwierdziło także wiele firm, których merytoryczna wiedza stanowi dla organizatorów profesjonalne zaplecze oraz znane portale parentingowe.
 
Do ogólnopolskiej kampanii, jej celem jest dotarcie do rodziców zarówno w większych miastach, jak i mniejszych miejscowościach, włączyło się także wiele lokalnych firm i organizacji.
 
Gdzie szukać informacji o naszej kampanii i spotkaniach z Dorotą Zawadzką? W lokalnej i ogólnopolskiej prasie, na stronie www.aktywnarodzina.org Warto też odwiedzić nas na Facebooku www.facebook.com/aktywnarodzinaorg i podzielić się z nami swoimi doświadczeniami lub wrażeniami po kolejnych spotkaniach.