W jaki sposób zaszczepić w dziecku chęć do podróżowania i dlaczego warto?

Dzieci są z natury ruchliwe i ciekawe otaczającego je świata. Aby przygotować jednak malucha do podróży w odległe miejsce i zachęcić go do odkrywania nowych kultur, można zacząć od wspólnego oglądania bajek. Podczas takich seansów będziemy mogli odpowiadać na bieżąco na pytania naszej pociechy i wyjaśniać jej niezrozumiałe w bajce sytuacje. W ten prosty sposób pomożemy dziecku rozwiać wszelkie wątpliwości i niepokoje związane z wyjazdami. Wielu spośród animowanych bohaterów udaje się wszak w dalekie wyprawy, podczas których przeżywają niesamowite przygody. To może dostarczyć niewyczerpanych tematów do rozmów ze szkrabem i zaszczepić w nim chęć do podróżowania.

Najbardziej znanymi w Polsce obieżyświatami, których malcy znają z ekranów telewizorów są Bolek i Lolek (w lutym bajkę „Bolek i Lolek w Europie” przypomni dzieciom kanał telewizyjny POLSAT JimJam). Chłopcy dotarli do wielu odległych krain i poznali mieszkańców w nich żyjących. Dzięki temu uczyli się obcych obyczajów, obserwowali styl życia czy codzienną pracę tych osób. Dzieci poznawanie świata mogą rozpocząć razem z animowanymi bohaterami i towarzyszącymi im, tak jak podczas prawdziwej wyprawy, opiekunami. Po obejrzanej bajce, rodzic może dodatkowo spożytkować energię dziecka, oddając się wspólnej zabawie nawiązującej do animowanych postaci. To pomoże w utrwaleniu informacji, które pojawiły się w bajce (np. tego, że Hiszpania znana jest z tańca flamenco i corridy, w Grecji wierzono w mitycznych bogów, a Wezuwiusz jest wulkanem położonym we Włoszech).

Maluchy niezwykle szybko przyswajają wiedzę. Te wartości, które rodzice przekażą im w wieku przedszkolnym, zostaną na długo w ich pamięci i na późniejszych etapach rozwoju będą stanowiły pewien „drogowskaz” postępowania. Wspaniałą okazją do dzielenia się z dzieckiem swoją wiedzą, umiejętnościami i „mądrością życiową” są właśnie wspólne podróże. Podczas wyprawy do odległego kraju, czy też do innego regionu Polski jesteśmy oderwani od naszej codzienności i możemy w pełni skupić się na rodzinie.

Podróż jest sposobnością do tego, by rozmawiać z dzieckiem o różnorodności otaczającego nas świata, wskazywać mu i objaśniać zwyczaje panujące w odległych państwach lub opowiadać o tradycjach, które są kultywowane przez różnych mieszkańców naszego kraju. Taki rodzaj kontaktu nie tylko wyposaży malca w poczucie bezpieczeństwa i wpłynie pozytywnie na więź pomiędzy Wami, ale także nauczy go otwartości, zrozumienia i tolerancji dla innych kultur.

W czasie pobytu poza granicami kraju w dużej mierze jesteśmy zdani na siebie, a towarzysząca nam pociecha musi być trochę bardziej samodzielna i odpowiedzialna niż w domu. Podczas wyjazdu do innego kraju, zarówno rodzice, jak i dzieci, muszą być przygotowani na różne nieprzewidziane okoliczności. Niejednokrotnie trzeba także odznaczyć się wytrwałością i odwagą. Nie oznacza to oczywiście, że mamy zafundować dziecku obóz przetrwania, czy oczekiwać niesamowitych zmian w jego charakterze. Po powrocie z takiej podróży malec może być jednak nieco bardziej pewny siebie w kontaktach z rówieśnikami, chętniej chodzić do przedszkola oraz brać udział w nowych zabawach i przedsięwzięciach. Istnieje także duża szansa, że nie będą mu sprawiać problemu podstawowe czynności, z którymi do tej pory miał kłopot.

Inną kwestią jest zaś uczenie się poprzez zabawę i własne doświadczenia. W czasie zagranicznego urlopu z pewnością będzie nam łatwiej zachęcić dziecko do poznawania nowych kształtów, barw, słów, badania przyrody, czy obserwowania zwyczajów i życia mieszkańców danego regionu. Użyteczna wiedza, którą maluchy mogą zdobyć, dotyczy bezpieczeństwa. Wystarczy pokazywać dzieciom pewne zagrożenia, zwracać ich uwagę na ograniczenie zaufania do obcych, kształtować w nich postawy asertywne (umiejętność odmowy obcej osobie) i uczyć kulturalnego zachowania, szczególnie w miejscach publicznych.

Pamiętajmy jednak, żeby nie przestraszyć naszej pociechy i powstrzymać się od nadmiernego upominania i strofowania malca. Bądźmy też cierpliwi i obdarzmy dziecko naszym wsparciem i opieką. Nie wszystko będzie mu się udawało za pierwszym razem, nie ze wszystkim też poradzi sobie samo. Ważne jest, by dziecko zapamiętało, że czas spędzony podczas wspólnego wyjazdu to wspaniałe doświadczenie, dobra zabawa i możliwość bycia blisko kochających je rodziców.

***

Materiał przygotowany dla portalu Egodziecka.pl przez Polsat JimJam.

Bolek i Lolek w Europie na kanale Polsat JimJam:

13.02 (środa) – 19.00 i 19.10 (pierwszy i drugi odcinek)
14.02 (czwartek) – 7.05 i 7.10 (powtórka pierwszego i drugiego odcinka), 13.35 i 13.45 (trzeci i czwarty odcinek), 19.00 (piąty odcinek)
15.02 (piątek) – 7.05 (powtórka piątego odcinka)

POLSAT JimJam to telewizyjny kanał dziecięcy  przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym od 2 do 6 lat oraz ich rodziców i opiekunów. POLSAT JimJam to  bezpieczne, inspirujące i angażujące programy, które zostały stworzone specjalnie po to, żeby wspomagać emocjonalny, intelektualny i społeczny rozwój dziecka. POLSAT JimJam emituje programy, które dostarczają  dziecku mnóstwo stymulującej zabawy. To kanał, z którym można się zaprzyjaźnić!
Kanał JimJam jest dostępny w ponad 60 krajach w Europie, na Bliskim Wschodzie w Afryce i w Azji w 13 różnych wersjach językowych i jest oglądany przez 14 milionów abonentów na całym świecie. POLSAT JimJam wystartował w 2009 roku i jest efektem kooperacji Chello Zone i grupy POLSAT.