Dlaczego dzieciaki kochają bajkowe, mówiące samochody, narzędzia i inne przedmioty codziennego użytku?


Dzieci już od najmłodszych lat fascynują się narzędziami codziennego użytku. Kolory, różnorodne kształty, wydawane dźwięki, sposób w jaki działają a przede wszystkim to, że dorośli wciąż się nimi posługują są dla maluchów źródłem niewyczerpanej fascynacji. W wieku przedszkolnym dzieci są świadome roli pewnych przedmiotów, których używamy na co dzień i zaczynają przypisywać im określone miejsce w swoim życiu.

Mali chłopcy z uwielbieniem bawią się pojazdami, a dziewczynki często naśladują zabawę w gotowanie czy prowadzenie domu (lub odwrotnie). Sprzyja to nie tylko zabawie, ale także socjalizacji, poznawaniu świata,  nauce współpracy w grupie oraz rozwijaniu kreatywności poprzez wymianę doświadczeń.  

Niektóre z przedmiotów codziennego użytku stają się dla naszych pociech czymś bardzo istotnym, może to być chociażby ukochany kocyk czy zabawka. Szkraby często personalizują daną rzecz nadając jej imię, rozmawiając z nią czy projektując na nią swoje przeżycia i emocje. Maluchy niemal nie rozstają się z ulubionym przedmiotem, który daje im poczucie bezpieczeństwa w momencie odkrywania swojej odrębności, natomiast starsze dzieci przywiązują do nich wagę poprzez swoje zainteresowania.  Z czasem dzieci porzucają swoje przywiązanie do konkretnej rzeczy, ale czasami gwałtowanie  przeżywają zbyt wczesną utratę ulubionego przedmiotu.

Kreatywność najmłodszych może przekształcać się niekiedy w nieplanowaną rozbiórkę nowiutkiego autka czy koparki. Chęć poznania nowej rzeczy i zbadania zasad jej działania bywa powiązana z jej przypadkowym zniszczeniem. W bajkach bohaterowie również ulegają różnym awariom i wypadkom, ale w fikcyjnym świecie bajek zawsze kończy się to pozytywnie dla „rannego” bohatera, który nawet po upadku z ostatniego piętra zostaje szybko poskładany i gotowy do działania. Ważne jest więc, żeby tłumaczyć pociechom rzeczywiste konsekwencje takich zdarzeń oraz uczyć szacunku do przedmiotów, jakie otrzymują od nas, rodziny czy znajomych.

Bajki, których bohaterowie są przedmiotami w kręgu zainteresowań maluchów jak np. pociągi („Tomek i Przyjaciele”), pojazdy („Strażnicy miasta”) czy narzędzia domowe (film animowany „Dzielny Mały Toster”) przekazują pozytywne emocje oraz schematy zachowania. Działają w grupie, wspierają się i pomagają sobie w potrzebie. Przedmioty łączy przyjaźń i wspólny cel, do którego dążą (np. w filmie animowanym „Dzielny Mały Toster” bohaterowie starają się wspólnie odnaleźć właściciela). Co ciekawe, każde z narzędzi posiada swój indywidualny charakter pokazując w ten sposób dzieciom naturalne różnice w zachowaniu czy emocjach. Narzędzia ukazane są jako potrzebne i przyjazne człowiekowi, pragnące wspierać go w jego działaniach (np. gadające koparki w bajce „Bob Budowniczy”, czy koparka Digsy Kopalski ze „Strażników miasta”).
 
Emocje, jakie postacie budzą w dziecku, mogą wpływać na rzeczywisty odbiór przedmiotów w świecie rzeczywistym. Stąd każdy samochód czy pociąg może być przez dziecko nazywany imieniem postaci z ulubionego serialu animowanego. Dzięki temu, że dziecko w świecie rzeczywistym może obserwować czy używać przedmiotów oglądanych w bajce (podziwiać jadący pociąg i liczyć jego wagony, bądź podziwiać pracę koparek na przedszkolnym podwórku) jest mu łatwiej identyfikować się z danym bohaterem i się do niego przywiązać, a to z kolei przekłada się na lepsze i szybsze poznanie otaczającego je świata.

Zdaniem psychologa dziecięco Katarzyny Scheibe:

Dzieci budują swoją wiedzę o świecie chłonąc docierające do nich bodźce z otoczenia. Często naśladują czynności zaobserwowane u dorosłych, ale też same z siebie są zafascynowane odkrywaniem funkcji i zastosowania różnych przedmiotów codziennego użytku. Bywają w tym bardzo kreatywne. Niezwykle ciekawi je sposób działania urządzeń czy maszyn – chętnie eksplorują sprzęty samodzielnie eksperymentując, korzystają przy tym ze wszystkich zmysłów. Ważne we wzmacnianiu tego zainteresowania są efekty tj. dźwięki, światła, kolory – to wszystko wielce emocjonuje maluchy.

Przejeżdżająca nieopodal karetka na sygnale czy minięcie remizy strażackiej to często ważne wydarzenia dziecięcego dnia. Sporą satysfakcję przynosi potem malcom rozpoznawanie poznanych obiektów i opowiadanie do czego służą. Tak powstają fascynacje różnymi przedmiotami. Dziecko wychwytuje z otoczenia obiekt, który przypadł mu do gustu i chętnie bawi się jego zabawkową wersją.

Wielką radość sprawia szkrabowi również możliwość oglądania bajki tematycznie spójnej z jego zainteresowaniami w danym okresie rozwojowym, a tych na dziecięcych kanałach jest niemało. Zachęcamy więc rodziców wraz z ich małymi amatorami pojazdów i sprzętów domowych do oglądania bajek poświęconych tej tematyce i dzielenia się emocjami po wspólnym seansie. Nowościami w tym segmencie są np. „Strażnicy miasta”, serial animowany opowiadający o bohaterskich pojazdach ratunkowych Fionie i Paulie i ich przyjaciołach. Bajkę można oglądać od poniedziałku do piątku o godzinie 09.00, 12.50 i 18.05 oraz w weekendy o godzinie 09.00, 12.50 i 21.25 na kanale POLSAT JimJam.

***

POLSAT JimJam to telewizyjny kanał dziecięcy  przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym od 2 do 6 lat oraz ich rodziców i opiekunów. POLSAT JimJam to  bezpieczne, inspirujące i angażujące programy, które zostały stworzone specjalnie po to, żeby wspomagać emocjonalny, intelektualny i społeczny rozwój dziecka. POLSAT JimJam emituje programy, które dostarczają  dziecku mnóstwo stymulującej zabawy. To kanał, z którym można się zaprzyjaźnić!

Kanał JimJam jest dostępny w ponad 60 krajach w Europie, na Bliskim Wschodzie w Afryce i w Azji w 13 różnych wersjach językowych i jest oglądany przez 14 milionów abonentów na całym świecie. POLSAT JimJam wystartował w 2009 roku i jest efektem kooperacji Chello Zone i grupy POLSAT.