Rozłóż na podłodze arkusz szarego papieru i poproś dziecko, by się na nim położyło, po czym obrysuj kontury jego ciała pisakiem. Następnie przy pomocy kredek, farb, plasteliny, kawałków wełny czy innych dostępnych pod ręką rzeczy, wypełnijcie wnętrze konturu, tak by jak najbardziej przypominało dziecko. Ubierzcie je w ulubiony sweterek czy sukienkę, zróbcie twarzową fryzurę. Możecie też zamienić się rolami.
Pamiętnik z wakacji
Do gotowego albumu powkładajcie zdjęcia dziecka z wakacji, każdą fotografię opiszcie, dołączcie niewielkie pamiątki kojarzące się z podróżą, np. bilet kolejowy, pocztówkę czy muszelkę przywiezioną znad morza. Wersja dla ambitnych i uzdolnionych plastycznie: zamiast kupować album, zróbcie go sami, np. z kilku zszytych kartek, i własnoręcznie go ozdóbcie.
Pomocnik kucharza
Zaproś dziecko do kuchni i pozwól pomóc sobie przy przygotowywaniu obiadu bądź przejrzyjcie wspólnie książkę kucharską i przygotujcie danie, na jakie macie ochotę. Nawet najmłodsze dzieci są w stanie zagnieść ciasto na pizzę czy wymieszać składniki na muffinki. W oczekiwaniu na smakołyki, urządźcie zawody w sprzątaniu wydzielonych fragmentów kuchni na czas.
Domowy teatrzyk
Wykorzystując skarpetki, kawałki tektury, baloniki czy dziecięce zabawki pobawcie się w teatrzyk. Wspólnie wymyślcie historię, jaką chcecie pokazać, wybierzcie bohaterów – możecie urządzić casting wśród lalek, i stwórzcie dialogi. Jeśli wolicie, to postawcie na pełną improwizację i twórzcie historyjki na bieżąco. Na widowni usadźcie ulubione lale i misie.
Piknik w domu
Niecodziennym sposobem sposób na codzienne posiłki jest przygotowanie pikniku – rozściel koc na podłodze, zapakuj koszyk z jedzeniem, rozłóż plastikowe talerze i kubeczki i zaproś na wspólny posiłek ulubione zabawki. Oczywiście włącz dziecko we wcześniejsze przygotowania.
Wspólna książka
Wymyślcie z dzieckiem ciekawą historyjkę. Spróbujcie zacząć od jednego zdania, a potem na zmianę dodawajcie kolejne, zapisuj ją na kartkach, które potem połączysz zszywaczem. Poproś dziecko, by zilustrowało opowieść barwnymi malunkami. Zaprojektujcie okładkę, podpiszcie się na stronie tytułowej, a wieczorem do snu możecie przeczytać zrobioną własnoręcznie książkę.
Pocztówki z domu dla bliskich
Wykonajcie z kawałków tektury lub brystolu kolorowe pocztówki. Do ich udekorowania możecie wykorzystać różne przedmioty, takie jak guziki, muszelki, kamyczki, brokat. Jedną stronę pozostawcie nieozdobioną i opiszcie na niej, co porabiacie ciekawego w domu. Zaadresujcie pocztówkę, np. do babci, i wyślijcie na poczcie.
Domowe zoo
Wspólnie z dzieckiem przejrzyj przeczytane czasopisma i poszukajcie w nich fotografii różnych zwierząt. Potem wybierzcie te ulubione, powycinajcie je i razem ponaklejajcie na kawałki tektury. Do każdego kartonika możecie przykleić patyczek do szaszłyków i macie gotowych bohaterów do domowego teatrzyku.
Domowe zadania
Nawet najbardziej nieatrakcyjne i żmudne zadania domowe da się zamienić w fascynującą zabawę. Wystarczy potraktować je jako zadania konkursowe – np. pobaw się z dzieckiem w składanie ubrań czy wycieranie naczyń na czas. Możesz też podejść do domowych obowiązków nietypowo i np. odkurzacz zamienić w ognistego rumaka, którego dosiądzie twoja pociecha i wspólnie będziecie podróżować od pokoju do pokoju.
Godzina wolności
Umów się z dzieckiem, że przez określony czas, wspomóż się minutnikiem, robi to, na co normalnie nie ma pozwolenia – np. gra piłką plażową w pokoju, uderza przyborami kuchennymi w rozstawione na podłodze garnki, urządza slalomu hulajnogą miedzy porozrzucanymi zabawkami, je chipsy w swoim łóżku i głośno słucha muzyki.
Domowa drukarnia
Wytnij za pomocą małego nożyka lub foremek do ciasta różne kształty w obranych ziemniakach, a potem razem z dzieckiem maczajcie je w pojemnikach z rozrobionymi farbami i twórzcie wspaniałe obrazy na kartkach papieru.
Tupot kolorowych stóp
Zamiast obierać ziemniaki możecie pójść na łatwiznę i rozłożyć na podłodze duży arkusz papieru, a w roli ziemniaczanych stempli wystąpią wasze stopy, pomalowane farbkami.
Ziołowy ogródek
Jeśli masz balkon lub szeroki kuchenny parapet, wykorzystaj je do stworzenia ziołowego ogródka. Pokaż dziecku, jak należy przygotować doniczki z ziemią, wysiać nasionka lub wsadzić gotowe sadzonki, jak odpowiednio je podlewać i pielęgnować. A potem obserwujcie wspólnie, jak rosną i cieszcie się ich smakiem w domowych potrawach.
Szum fal w łazience
Wyposaż się w kolorowe farbki do wody, musujące kule do kąpieli, zestaw do nurkowania, w miarę możliwości aparat do robienia zdjęć podwodnych, dmuchane zabawki do kąpania i zamień waszą wannę w turkusowy ocean pełen fascynujących podwodnych stworzeń, które dziecko może oglądać pod wodą i robić im zdjęcia.
Zaproszenie na piżama party
Wykonaj z dzieckiem kartonikowe zaproszenia na piżama party, wymyślcie zabawny tekst, ozdóbcie go rysunkiem i rozdajcie kilku kolegom lub koleżankom pociechy. Potem wspólnie przygotujcie mały poczęstunek, zaplanujcie ciekawe atrakcje na wieczór, no i nie zapomnijcie o wybraniu ulubionej piżamy.
Pokaz mody
Dla dziecka, niezależnie od płci, ogromną frajdą jest możliwość włożenia na siebie ubrań mamy czy taty i poudawania dorosłych, choć przez kilka minut. Zorganizuj więc wybieg dla małych modeli – możesz użyć do tego dywaników łazienkowych lub prześcieradeł, a sama zasiądź w pierwszym rzędzie i oklaskuj autorskie kreacje. Aby uwiecznić pokaz, weź ze sobą aparat – takie fotografie warto umieścić w wakacyjnym albumie.
Domowe spa
To z kolei wersja spędzenia wolnego czasu dla mamy i córki, choć coraz więcej panów odwiedza kosmetyczki. Potrzebne będą wam szlafroki, wygodne kapcie, opaski na włosy i dużo ręczników. Wcześniej wyposaż się w domowej roboty maseczki, wykorzystaj do tego sezonowe warzywa, świece zapachowe i płyty z ulubioną muzyką. Możecie zafundować sobie wzajemny masaż głowy, wspólne malowanie paznokci, testowanie nowych fryzur czy kąpiel w bąbelkach. Relaks gwarantowany.
Dla amatorów deszczowej pogody polecam wyposażenie się w nieprzemakalny płaszcz, kalosze i parasol. Nic tak nie skutecznie nie odpędza nudy w pochmurny dzień, jak skakanie przez kałuże.
Niezależnie od tego, na jaką zabawę postawicie, pamiętajcie, że podstawą sukcesu jest spontaniczność i wyłączenie się na chwilę z roli rodzica, jakim jesteście na co dzień. W wakacje pozwólcie sobie na trochę więcej luzu, zwłaszcza spędzając czas z dzieckiem. Obu stronom przyniesie to korzyści, a pociecha zobaczy, że z mamą czy tatą, którzy nigdzie się nie spieszą i nie mają miliona spraw na głowie, można świetnie poszaleć. Bądźcie elastyczni – nie zakładajcie z góry, że wszystkie wasze pomysły wzbudzą w dziecku dziki entuzjazm i chęć natychmiastowej zabawy. Być może dziecko będzie chciało wprowadzić swoje modyfikacje albo w danym momencie będzie wolało odpocząć we własnym pokoju. Nie przejmujcie się tak nieistotnymi drobiazgami, jak zachlapana podłoga w łazience, poplamione zasłony czy góra naczyń do zmywania – w końcu do ich posprzątania można zaprosić dziecko i też mieć z tego niezłą frajdę.
Nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć wam i waszym pociechom udanej zabawy.
Katarzyna Kalinowska – jestem psychologiem i dziennikarką, prowadzę warsztaty umiejętności wychowawczych dla rodziców, a prywatnie jestem mamą rocznej Julki.