Warsztaty artystyczne – dlaczego warto?

Obawiam się jednak, że dla wielu rodziców radosną perspektywę zabawy z dzieckiem w artystów przyćmiewa o wiele mniej radosne sprzątanie po niej i ewentualne „straty” – poplamione ubrania, dywan, obrus, firany itp.. Mimo to, można pozwolić sobie na odrobinę plastycznego szaleństwa z dzieckiem bez późniejszych przykrych konsekwencji. Taką możliwość dają zajęcia i warsztaty dla rodziców i dzieci, organizowane przez wszelkiego rodzaju klubokawiarnie i kluby malucha.
 
Miejsc, gdzie można przyjść na zorganizowane zajęcia lub warsztaty z dzieckiem i bezkarnie korzystać z uroków tworzenia artystycznego jest coraz więcej. Warto przeszukać w pierwszej kolejności Internet, gdzie roi się od ofert i reklam, choć moim zdaniem, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zasięgnięcie opinii znajomych i rodziny, może ktoś już wpadł na podobny pomysł i może polecić jakąś ciekawą miejscówkę z atrakcyjną ofertą warsztatów. W mniejszych miejscowościach, gdzie być może nie ma klubów malucha, warto sprawdzić ofertę lokalnego domu kultury, często są tam oferowane ciekawe warsztaty dla dzieci i rodziców.

Zajęcia, w zależności od tematu i wybranej techniki plastycznej, mają różny czas trwania – od pół godziny do półtorej, a czasem i dłużej. Ceny mogą wahać się od 30 zł do nawet 100 zł, w przypadku zajęć wymagających specjalistycznych materiałów, które są zazwyczaj wliczone w cenę. Zdarzają się jednak warsztaty bezpłatne! Najczęściej kawiarnie i klubokawiarnie dla rodzin wabią klientów bogatą ofertą bezpłatnych zajęć i warsztatów, organizują zajęcia, nastawiając się głównie na zysk z działalności gastronomicznej. W przypadku warsztatów okolicznościowych (np. gdy zbliża się święto babci i dziadka) pojawiają się oferty, które gwarantują stworzenie ciekawego upominku. Korzyści można tylko mnożyć: świetna zabawa, czas spędzony wspólnie z dzieckiem, własnoręcznie wykonany prezent…

Jak wyglądają standardowe warsztaty? Zazwyczaj jest tak, że kiedy przychodzimy na określoną godzinę do lokalu, czeka na nas już rozstawiony stół lub stoliki, z rozłożonymi materiałami do pracy. Często dla dzieci przewidziane są dodatkowe fartuszki ochronne. Jednak tak czy inaczej, nie polecam zakładania na tę okazję najlepszych ubrań ani dzieciom, ani rodzicom. Lepiej założyć coś mniej eleganckiego, czego nie będzie nam żal, gdy trochę się zniszczy. Nie warto potem stresować się plamką na najnowszej koronkowej bluzeczce lub jedwabnych spodniach i psuć przez to sobie i dziecku zabawy. Zajęcia zazwyczaj prowadzi jedna, czasem kilka osób. Jest to zależne od wielkości grupy. Powinna być to kompetentna osoba, która doradzi i wyjaśni, jak wykonywać poszczególne prace. Podział ról podczas zajęć często pojawia się samoistnie, rodzic zazwyczaj wycina, składa równo na pół, odmierza, zszywa, a dziecko koloruje, wykleja, ozdabia… Można się trochę pobrudzić, zachlapać, pośmiać, pobawić i stworzyć razem coś fajnego. Po zakończonej pracy swoje dzieła możemy zabrać do domu.

Zajęcia plastyczne to nie tylko dobra zabawa dla dziecka i rodzica. To także okazja do nabywania wspólnych doświadczeń, zacieśniania więzi oraz uczenia się radości z czasu spędzanego wspólnie. Aktywność artystyczna pełni także szczególna rolę w rozwoju dziecka. Kształt, linia, kolor, plama, ogólnie ślady zostawiane przez nie na kartce papieru, są dla dziecka fascynującym doświadczeniem. Dziecko, malując lub rysując, komunikuje, co je aktualnie interesuje, o czym myśli. Nawet czterolatek nie jest jeszcze w stanie opowiedzieć nam tak po prostu słowami tego, co może opowiedzieć poprzez namalowanie obrazka i opowiadanie o nim. Warto zatem wybrać się od czasu do czasu ze swoją pociechą na fajne warsztaty plastyczne!
 
Martyna Ryszko – studentka pierwszego roku studiów magisterskich na UW, specjalność edukacja medialna. Pracuje w klubokawiarni, prowadzi zajęcia adaptacyjne do przedszkola; plastyczne, animuje imprezy urodzinowe i okolicznościowe. Absolwentka pedagogiki na UW o specjalności edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna. Interesuje się sztuką, plastyką oraz wykorzystaniem ekspresji plastycznej dziecka we wspomaganiu jego rozwoju. W wolnych chwilach tworzy rękodzieło artystyczne Kraina Cudeniek