Zabawy na deszczowy dzień

Oto kilka sprawdzonych propozycji zabaw na deszczowe dni – zarówno na świeżym powietrzu, jak i w cieplutkim mieszkanku.

Spacer w deszczu? Dlaczego nie?

Warto jednak na taką wędrówkę porządnie się przygotować. Konieczne jest założenie kaloszy i płaszcza przeciwdeszczowego. W takim ubraniu żadna ulewa nie straszna.

Przeskakujemy kałuże

Podczas spaceru po ciepłym, letnim deszczu dla najmłodszych pociech wielką frajdą będzie przeskakiwanie przez kałuże. Im większa, tym lepsza zabawa, bo dzieci lubią się pluskać w wodzie. Starszaki mogą dodatkowo zorganizować sobie specjalny tor przeszkód z udziałem kałuż, który mają za zadanie pokonać w jak najkrótszym czasie. Wraz z współtowarzyszami wyprawy tworzą zawody indywidualne lub grupowe. Wygrywa ta osoba, która w najkrótszym czasie pokonała wyznaczony tor przeszkód.

A w domu? Może powrócimy do zabaw z naszego dzieciństwa.

Teatrzyk przedstawia

Zachęćmy dzieci do stworzenia przedstawienia dla pozostałych członków rodziny. Niech nasze pociechy stworzą kukiełki, pacynki, które będą odgrywać wyznaczone role. Moga też wykorzystać gotowe pacynki. Dzieci same tworzą historię, którą chcą przekazać w przedstawieniu.

Czym mogę służyć?

Pamiętamy zabawę w sklep? Lada stworzona z deski do prasowania, a produkty wzięte z łazienki czy też kuchni. Pieniążki stworzone samodzielnie z papieru. Tak przygotowana zabawa może pochłonąć uwagę naszych pociech nawet na kilka godzin.

Zgadujemy ukryte wyrazy

Na kartce papieru zapisujemy 8-10 liter (spółgłosek i samogłosek). Z nich dzieci mają za zadanie w określonym czasie stworzyć jak największą liczbę pełnych wyrazów opuszczając nazwy własne.

Zgadnij o czym mówimy?

Jedna osoba wychodzi z pokoju. Pozostałe osoby umawiają się o jakim przedmiocie, rzeczy będą głośno rozmawiać. Gdy osoba wraca zadaniem osób z pokoju jest naprowadzenie jej na omawianą rzecz, np.”Ma to Kasia i Krzyś. U mnie w szafie też można to znaleźć”. (mowa o jeansach).

Jakakolwiek pogoda by nie była za oknem, nie warto tracić czasu na nudę. Wymyślcie razem z dziećmi zabawy, które wam sprawią wiele radości. Powyższe zabawy to jedynie wstęp do wesołego spędzania deszczowych dni.

Urszula Rogalska – pedagog, terapeuta, animator zabawy

playdoh_ego