Zajęcia artystyczne dla dzieci – czy warto?

Rozwój emocjonalny dziecka jest bardzo ważnym etapem w jego życiu, ale także w życiu rodziców. Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko były dobre i zauważało piękno świata wokół niego. Tylko jak sprawić, aby tak było? Jednym z najlepszych elementów budowania pewnego rodzaju wrażliwości na świat jest właśnie muzyka. Ta dziedzina sztuki działa kojąco na naszą duszę, ale także na emocje – pozwala wyzwolić  wszystkie negatywne, które gdzieś się w nas kumulują i daje czas na zrozumienie pewnych rzeczy. Warto dać dziecku szansę i zapisać go na zajęcia muzyczno-taneczne, wokalno-aktorskie, czy każde inne w tej dziedzinie. Nie tylko po to, by maluch wyrósł na wielką gwiazdę, ale także po to, by pokazać mu trochę inny świat przekazywania emocji i radzenia sobie z nimi. Niekoniecznie to musi być muzyka, mogą to być również zajęcia z ceramiki, których działanie wykształci w dziecku cierpliwość i wewnętrzny spokój, a także taniec, dzięki któremu nasza pociecha wyładuje swoje emocje i energię.

Kolejną zaletą uczęszczania na takie zajęcia jest stwarzanie poczucia odpowiedzialności za swoje czyny, a także za grupę, do której uczęszcza nasz maluch. Wszystkie grupy teatralne, musicalowe, taneczne mają to do siebie, że są budowane przez grupę ludzi, zatem odpowiedzialność spoczywa zarówno na całym zespole, jak i każdej indywidualnej osobie. Kiedy dziecko wyrazi chęć uczestniczenia w takich zajęciach, a rodzice się na to zgodzą, trzeba być świadomym oraz uświadamiać także dziecko, że nie można w trakcie od tak sobie zrezygnować i trzeba być konsekwentnym. To bardzo cenne lekcje dla każdego, szczególnie dla młodych odkrywców (swoich talentów).

Oprócz wyżej wymienionych powodów jest jeszcze jeden, mianowicie praca w grupie. To rzecz niesłychanie ważna w życiu każdego małego i dorosłego człowieka. Na pracy zespołowej opiera się szkoła, wszystkie projekty, zabawy, a potem nawet i praca. Posyłając dziecko na zajęcia artystyczne, możemy zobaczyć jak odnajduje się w grupie, jak pracuje z innymi dziećmi i jakim typem członka grupy jest. Dzięki temu dziecko dużo łatwiej odnajdzie się w takich zadaniach w szkole.

Warto zainwestować w rozwój swojego dziecka. Każdy rodzic powinien być wzorem dla swoich pociech i uczyć je, jak postępować odpowiedzialnie. Nie należy karać swojego dziecka niechodzeniem na dodatkowe zajęcia, gdyż to tylko ogranicza jego rozwój osobisty. Zajęcia artystyczne są ważne, jak każde inne. Zdobyte umiejętności pozostaną już do końca życia. 

Klaudia Macharzyńska