Po co ta wiedza? „Jaka to właściwie różnica, czy dziecko zachowuje się w sposób odbiegający od norm dlatego, że się buntuje, czy dlatego, że to objaw nadpobudliwości?”
Różnica jest zasadnicza. Ważne jest, żebyśmy potrafili ocenić powód zachowań. Jeśli rodzice będą uczyli się objawów, wtedy poznają motywy działania dziecka. Gdy poznają motywy, praca nad ograniczeniem zachowań niepożądanych, przeszkadzających w życiu, będzie łatwiejsza.
Przede wszystkim, chodzi o to, że znając przyczynę zachowania dziecka, rodzice mogą reagować na różne sposoby. Inaczej reagujemy na bunt czy złośliwość. Kiedy natomiast wiemy, że jest to objaw ADHD i zdajemy sobie sprawę, że nie jest on winą dziecka, stosujemy wybraną metodę pracy z dzieckiem.
Jest jeszcze jeden ważny powód. Wiedząc, które zachowania są objawami, możemy obronić swoje dziecko. Obronić je przed niesprawiedliwą oceną innych ludzi, od których dziecko jest zależne, np. w szkole, wśród dalszej rodziny.
Oczywiście, jako praktyk wiem, że często nie jest możliwe rozpoznanie, czy dane zachowanie jest związane z ADHD, czy nie. Jednak powinniśmy rozpoznać choćby te podstawowe różnice i już będzie nam łatwiej. Psychologowie nazywają to „okularami na ADHD”.
Załóżmy więc „okulary na ADHD” i przyjrzyjmy się zachowaniom dziecka. Będziemy wtedy wiedzieli, jak reagować. Będziemy też wiedzieli, jak edukować innych.
Małgorzata Adria – Doświadczona mama nastolatka z ADHD. Wieloletni członek Polskiego Towarzystwa ADHD. Certyfikowany Mediator Oświatowy PCM.
Prowadzi blog www.adhd-dziecko.pl. Prowadzi warsztaty dla rodziców na temat radzenia sobie z dzieckiem nadpobudliwym oraz konsultacje indywidualne na skype . Autorka książek: „Oswoić ADHD u dziecka” www.eb.adhd-dziecko.pl, „Budowanie systemu motywacyjnego dla dziecka”, www.system.adhd-dziecko.pl
Autorka internetowego Kursu dla rodziców „Jak lepiej radzić sobie z dzieckiem nadpobudliwym” oraz kursu Mądrego Chwalenia www.adhd-dziecko.pl/madre-chwalenie-dziecka/
Czytaj także: